Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ελεύθερη Στρατηγική στις Ομαδικές Μάχες

Ομαδικές μάχες Στρατηγική

  • Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
5 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 DrSuperDuper

DrSuperDuper

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 681 μηνύματα
  • Ομάδα:House of Miracles
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:DrSuperDuper
Φήμη: 3.172

Δημοσιεύτηκε 13 Απρίλιος 2016 - 10:02:23

Φανταστείτε έναν προπονητή ποδοσφαίρου που δε μπορεί να βάλει τους παίκτες του όπως θέλει στο γήπεδο αλλά πρέπει να επιλέξει μεταξύ 5-6 τυποποιημένων συστημάτων. Κάπως έτσι είναι το σύστημα ομαδικών μαχών του HZ (ο ένας μετά τον άλλο, φρούριο, φρουτένια γεύση, κλπ).

 

Νομίζω θα βελτίωνε πολύ το παιχνίδι αν προστεθεί η δυνατότητα επιλογής "Ελεύθερης" στρατηγικής, με την οποία κάθε ομάδα θα βάζει έναν προς έναν τους παίκτες της στην επιθυμητή σειρά της ομαδικής μάχης και θα καθορίζει για τον καθένα αν θα πετάει καρπούζι ή όχι.

 

Έτσι θα βλέπαμε πιο ενδιαφέρουσες ομαδικές μάχες και πιο δεμένες ομάδες, αφού ο κάθε παίκτης θα είχε τον δικό του ξεχωριστό ρόλο στη μάχη. Κάθε ομάδα θα δημιουργούσε το δικό της ρεπερτόριο επιθετικών και αμυντικών συστημάτων που θα χαρακτήριζε το παίξιμό της, θα ενθάρρυνε τους παίκτες της να αναπτυχθούν διαφορετικά ανάλογα με το ρόλο τους στην ομάδα, και κάθε παίκτης θα αποκτούσε εξειδίκευση σε συγκεκριμένη θέση στις ομαδικές μάχες.


  • Αυτό αρέσει στον/η Spiro1, Lefteris, Rival και σε 22 άλλους

#2 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 13 Απρίλιος 2016 - 10:49:25

Στην ουσία αυτό προσομοιάζει με την επιλογή: "τυχαία σειρά-τυχαία καρπούζια" αφού έτσι είναι τυχαίο το γεγονός ποιος ήρωας θα παίξει με ποιον. Δεν νομίζω ότι τελικά το αποτέλεσμα επηρεάζεται τόσο πολύ από την σειρά ώστε να αξίζει να ασχοληθούμε τόσο με την διάταξη (και το λέω εγώ που έχω φάει αμέτρητα ξενύχτια να στήνω στρατηγικές και τακτικές παλαιότερο στο Football Manager) αλλά αν θέλει κάποιος να το κάνει γιατί όχι.


Επεξεργάστηκε από spidy, 13 Απρίλιος 2016 - 10:50:21.

  • Αυτό αρέσει στον/η Superme

#3 DrSuperDuper

DrSuperDuper

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 681 μηνύματα
  • Ομάδα:House of Miracles
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:DrSuperDuper
Φήμη: 3.172

Δημοσιεύτηκε 13 Απρίλιος 2016 - 12:00:32

Στην ουσία αυτό προσομοιάζει με την επιλογή: "τυχαία σειρά-τυχαία καρπούζια" αφού έτσι είναι τυχαίο το γεγονός ποιος ήρωας θα παίξει με ποιον. Δεν νομίζω ότι τελικά το αποτέλεσμα επηρεάζεται τόσο πολύ από την σειρά ώστε να αξίζει να ασχοληθούμε τόσο με την διάταξη (και το λέω εγώ που έχω φάει αμέτρητα ξενύχτια να στήνω στρατηγικές και τακτικές παλαιότερο στο Football Manager) αλλά αν θέλει κάποιος να το κάνει γιατί όχι.

 

Δεν είναι το ίδιο. Θα μπορείς για παράδειγμα να βάλεις πρώτο τον παίκτη που έχει βοηθό με "Πρώτα Εγώ" (για να ωφεληθεί όλη η ομάδα), μετά έναν μέτριο παίκτη χωρίς πυραύλους (για να καθαρίσει οικονομικά τους μικρούς αντίπαλους αν εκείνοι παίζουν ο "Ένας μετά τον Αλλο"), μετά τρείς δυνατούς παίκτες με "Ξεγελώντας το Θάνατο" που θα ρίξουν καρπούζια (για την περίπτωση που οι αντίπαλοι παίζουν φρούριο), μετά τους υπόλοιπους παίκτες με αύξουσα σειρά αντοχής (για να απορροφήσουν τυχόν αντίπαλα καρπούζια) και τελευταίο έναν παίκτη με "Ξεγελώντας το θάνατο" (για να κάνει το τελειωτικό χτύπημα αν η μάχη φτάσει μέχρι εκείνον). Κι αυτό είναι μόνο ένα από τα αμέτρητα συστήματα που μπορεί να δοκιμάσει κανείς. Το παιχνίδι θα αποκτήσει μεγαλύτερο βάθος και στρατηγική σκέψη με αυτόν τον τρόπο.


Επεξεργάστηκε από DrSuperDuper, 13 Απρίλιος 2016 - 12:03:17.

  • Αυτό αρέσει στον/η odi, john123, popopokostas και σε 9 άλλους

#4 Τragιc12

Τragιc12

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 174 μηνύματα
  • Ομάδα:ΤΑ ΠΑΡΤΑΛΙΑ
  • Κόσμος:GR4
  • Ήρωας:Tragic12
Φήμη: 185

Δημοσιεύτηκε 13 Απρίλιος 2016 - 15:48:22

Φανταστείτε έναν προπονητή ποδοσφαίρου που δε μπορεί να βάλει τους παίκτες του όπως θέλει στο γήπεδο αλλά πρέπει να επιλέξει μεταξύ 5-6 τυποποιημένων συστημάτων. Κάπως έτσι είναι το σύστημα ομαδικών μαχών του HZ (ο ένας μετά τον άλλο, φρούριο, φρουτένια γεύση, κλπ).

 

Νομίζω θα βελτίωνε πολύ το παιχνίδι αν προστεθεί η δυνατότητα επιλογής "Ελεύθερης" στρατηγικής, με την οποία κάθε ομάδα θα βάζει έναν προς έναν τους παίκτες της στην επιθυμητή σειρά της ομαδικής μάχης και θα καθορίζει για τον καθένα αν θα πετάει καρπούζι ή όχι.

 

Έτσι θα βλέπαμε πιο ενδιαφέρουσες ομαδικές μάχες και πιο δεμένες ομάδες, αφού ο κάθε παίκτης θα είχε τον δικό του ξεχωριστό ρόλο στη μάχη. Κάθε ομάδα θα δημιουργούσε το δικό της ρεπερτόριο επιθετικών και αμυντικών συστημάτων που θα χαρακτήριζε το παίξιμό της, θα ενθάρρυνε τους παίκτες της να αναπτυχθούν διαφορετικά ανάλογα με το ρόλο τους στην ομάδα, και κάθε παίκτης θα αποκτούσε εξειδίκευση σε συγκεκριμένη θέση στις ομαδικές μάχες.

Συμφωνώ και επαυξάνω! Ελπίζω να πραγματοποιηθεί η ιδέα!


.•*¨*•*´¨)        
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
 (¸.•´ (¸.     ΤΑ ΠΑΡΤΑΛΙΑ

#5 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 13 Απρίλιος 2016 - 19:12:47

Μόνο που δεν θα ξέρεις τι στρατηγική θα έχουν οι άλλοι για να το κάνεις, γι' αυτό λέω ότι οι μάχες θα μετατραπούν σαν να παίζουν όλοι τυχαία. Από την άλλη βέβαια οι περισσότεροι δεν αλλάζουν ποτέ την στρατηγική τους.



#6 SuperGoofy

SuperGoofy

    Μαθητής Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 223 μηνύματα
  • Ομάδα:Mini Monsters
  • Κόσμος:GR12
Φήμη: 1.201

Δημοσιεύτηκε 13 Απρίλιος 2016 - 23:00:58

Συμφωνώ με την ιδέα. Ο βασικός λόγος είναι πως έτσι θα μπορείς να βάλεις στην σειρά εσύ τους ήρωες σου με βάση την πραγματική τους δύναμη και όχι με την σειρά των level. Μεγαλύτερο level δεν σημαίνει πάντα πιο δυνατός ήρωας, ούτε το αντίστροφο φυσικά ;)


  • Αυτό αρέσει σε odi, spidy και giann657





Επίσης έχει ετικέτα με μία ή παραπάνω από αυτές τις λέξεις κλειδιά: Ομαδικές μάχες, Στρατηγική

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες