Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ορθογραφία


  • Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
9 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 tolis_gorilas

tolis_gorilas

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 159 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαSillycon Valley (Είμαι λίγο σπασίκλας) ;-)
  • Κόσμος:GR5
  • Ήρωας:tolis39
Φήμη: 47

Δημοσιεύτηκε 24 Δεκέμβριος 2016 - 18:11:22

Παιδιά νομίζω πως έχει καταντίσει κουραστικό στο forum η κάθε λέξη να έχει τουλάχιστον από ένα ορθογραφικό λάθος. Φαντάζεστε στα αγγλικά το please να το γράφαμε pliz? Νομίζω πως είναι ανήκουστο.

Οπότε παρακαλώ την εταιρία να βάλει έναν διορθωτή αλλά και τους χρήστες του forum να προσέχουν έστω και λίγο την ορθογραφία τους χωρίς να θέλω να κάνουν αναφορά σε συγκεκριμένα ονόματα. Έξαλλου και η ελληνική ορθογραφία είναι εξίσου σημαντική με την ορθογραφία των άλλων γλωσσών.

 

Υ.Γ. Εντάξει δεν πειράζει και ένα ι να το κάνουμε η ή κάτι ανάλογο αλλά π.χ. τα ρήματα με -ο είναι λιγάκι εξωφρενικό.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


  • Αυτό αρέσει σε ΟΑΘΑΝΑΤΟΣ και BigBoss

The Quieter You Are, The More You Are Able To Hear... (smug) (smug) (smug)


#2 thms12

thms12

    Υπερήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 1.730 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΣίφνος,Ελλάδα :)
  • Ομάδα:PROJECT people earth
  • Κόσμος:GR1
  • Ήρωας:Tomazo111
Φήμη: 566

Δημοσιεύτηκε 24 Δεκέμβριος 2016 - 18:21:43

αυτό είναι θέμα χρήστη,όλοι οι νέοι / σύγχρονοι περιηγητές (browsers) έχουν ορθογραφικό έλεγχο ,σε κάποιος ή είναι ενσωματωμένος ή ως πρόσθετο (όταν μια λέξη μαρκάρετε με κόκκινη γραμμή πάει να πει ότι έχει ορθογραφικά λάθει .Άρα η εταιρεία δε χρειάζεται κάτι να κάνει ,οι χρήστες πρέπει να προσέχουν.

Καλή συνέχεια. :)


  • Αυτό αρέσει στον/η NickDimasTheLegend

beuhyM7.png

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Σημειώσεις Ενημερώσεων / F.A.Q. Παιχνιδιού / Υποστήριξη

ZzI5Uuy.png K6MWcMj.png gP6XWVp.png


#3 tolis_gorilas

tolis_gorilas

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 159 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαSillycon Valley (Είμαι λίγο σπασίκλας) ;-)
  • Κόσμος:GR5
  • Ήρωας:tolis39
Φήμη: 47

Δημοσιεύτηκε 24 Δεκέμβριος 2016 - 18:38:37

Ναι ξερω φίλε μου όμως παρατήρησα οτι την λέξη please όταν την έγραψα pliz μου την μάρκαρε ενώ όταν δοκίμασα να γράψω μια ελληνική λέξη ορθογραφικά λάθος δεν μάρκαρε τίποτα! Τέλος πάντων ακόμα και αν έχεις δίκιο καλο θα ήταν και οι χρήστες να προσέχουν την ορθογραφία τους.

Καλή συνέχεια και από εμένα xD ;)

The Quieter You Are, The More You Are Able To Hear... (smug) (smug) (smug)


#4 BigBoss

BigBoss

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 90 μηνύματα
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 94

Δημοσιεύτηκε 24 Δεκέμβριος 2016 - 19:05:04

Παιδιά νομίζω πως έχει καταντίσει κουραστικό στο forum η κάθε λέξη να έχει τουλάχιστον από ένα ορθογραφικό λάθος. Φαντάζεστε στα αγγλικά το please να το γράφαμε pliz? Νομίζω πως είναι ανήκουστο.

Οπότε παρακαλώ την εταιρία να βάλει έναν διορθωτή αλλά και τους χρήστες του forum να προσέχουν έστω και λίγο την ορθογραφία τους χωρίς να θέλω να κάνουν αναφορά σε συγκεκριμένα ονόματα. Έξαλλου και η ελληνική ορθογραφία είναι εξίσου σημαντική με την ορθογραφία των άλλων γλωσσών.

 

Υ.Γ. Εντάξει δεν πειράζει και ένα ι να το κάνουμε η ή κάτι ανάλογο αλλά π.χ. τα ρήματα με -ο είναι λιγάκι εξωφρενικό.

Έχεις δίκιο, δεν αντιλέγω.

Αλλά, υπάρχουν και μικρά παιδιά, τα οποία δεν έχουν μάθει όλους τους κανόνες γραμματικής και δεν γνωρίζουν και το πως γράφεται η κάθε λέξη.Άρα υπομονή...Πάντα θα υπάρχουν ανορθώγραφοι, όλοι πάντα θα κάνουμε τα ορθογραφικά μας..Ουδείς αλάνθαστος.

 

Αλλά, εκτός όλων αυτών που είπα...σίγουρα ο καθένας μας πρέπει να προσέχει την ορθογραφία του και να μη κάνουμε καραμπινάτα λάθη.

Εγώ πάλι, θα έλεγα να ξεφύγουμε από τα greeklish, και μετά πάμε στην σωστή ελληνική γλώσσα.

Όσο χρησιμοποιούνται greeklish, πάντα θα κάνουμε τα λάθη μας!


Επεξεργάστηκε από BigBoss, 24 Δεκέμβριος 2016 - 19:07:38.

  • Αυτό αρέσει σε Lefteris και Anthony K.

“for ever and a day”
..William Shakespeare..


#5 nikgodofworld

nikgodofworld

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 69 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΠισω σου!
  • Ομάδα:Της επαναστασης!
  • Κόσμος:GR12
  • Ήρωας:nikgodofworld
Φήμη: 56

Δημοσιεύτηκε 28 Δεκέμβριος 2016 - 20:00:10

To καλυτερο κατα την γνωμη μου θα ηταν να υπηρχε ενα προγραμμα στο φορουμ 'auto fix' .Κατι που θα ηταν δυσκολο...αλλα πολυ αποτελεσματικο!



#6 Lefteris

Lefteris

    Ασημένιος Ήρωας

  • Coordinators
  • 903 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΧάθηκε το σήμα GPS
  • Ομάδα:Hero Zero Team
  • Κόσμος:GR3
  • Ήρωας:Ναι, από τους λίγους :)



Φήμη: 3.038

Δημοσιεύτηκε 29 Δεκέμβριος 2016 - 16:39:00

Εγώ πάλι, θα έλεγα να ξεφύγουμε από τα greeklish, και μετά πάμε στην σωστή ελληνική γλώσσα.

Όσο χρησιμοποιούνται greeklish, πάντα θα κάνουμε τα λάθη μας!

Πολύ σωστό αυτό που είπες ;) πολλοί χρησιμοποιούν greeklish στην καθημερινότητα για να αποφύγουν το bullying (πχ. ααα είσαι ανορθόγραφος..)

 

Όλοι κάνουμε λάθη (ορθογραφικά). Δεν είπε κανένας πως απαγορεύεται. Και σε καμία περίπτωση δεν φταίει μόνο ο συγγραφέας δηλαδή εγώ ή εσύ η ο άλλος που κάνει το λάθος... την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει η παιδεία στα σχολεία.

 

Προσωπικά δεν με ενοχλούν τα ορθογραφικά, και προς Θεού ποτέ δεν αποκάλεσα κάποιον "ανορθόγραφο" γιατί κι εγώ κάνω λάθη και δεν θα ήθελα να μου πετάνε στα μούτρα αυτή τη λέξη :D (θα το δεχόμουνα όμως αν με διόρθωναν, δηλαδή αν με έλεγαν πως το διαστιμόπλοιο γράφεται με "η" ενώ το έχω γράψει με "ι". Αλλά ως εκεί!)

 

Tip: αν κάθεστε στον υπολογιστή και γράφετε, και δεν είστε σίγουροι πως γράφεται μία λέξη, να την googlάρετε. Μια δυο τρεις φορές αν αναζητήσετε μια λέξη που δεν ξέρετε θα την αποστηθίσετε...


  • Αυτό αρέσει στον/η odi, Psychedelic Malousis, grigrist και σε 2 άλλους

Σημειώσεις:

  • Οι Διαχειριστές και οι Συντονιστές του Hero Zero, ΔΕΝ πρόκειται να σας ζητήσουν ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο τα στοιχεία της σύνδεσή σας στο παιχνίδι.
  • Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας και μέσω της Υποστήριξης του Hero Zero, για καταγγελίες και για θέματα του παιχνιδιού (πχ. προβλήματα πληρωμών, bugs, αδύνατη η πρόσβαση στον λογαριασμό σας).

zgyORUo.pngl5IomoR.png7uGlL2U.png

Forum Rules | Terms of Use | Privacy Policy | Support


#7 herozeroristas

herozeroristas

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 626 μηνύματα
Φήμη: 235

Δημοσιεύτηκε 29 Δεκέμβριος 2016 - 17:23:51

Πολύ σωστό αυτό που είπες ;) πολλοί χρησιμοποιούν greeklish στην καθημερινότητα για να αποφύγουν το bullying (πχ. ααα είσαι ανορθόγραφος..)

 

Όλοι κάνουμε λάθη (ορθογραφικά). Δεν είπε κανένας πως απαγορεύεται. Και σε καμία περίπτωση δεν φταίει μόνο ο συγγραφέας δηλαδή εγώ ή εσύ η ο άλλος που κάνει το λάθος... την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει η παιδεία στα σχολεία.

 

Προσωπικά δεν με ενοχλούν τα ορθογραφικά, και προς Θεού ποτέ δεν αποκάλεσα κάποιον "ανορθόγραφο" γιατί κι εγώ κάνω λάθη και δεν θα ήθελα να μου πετάνε στα μούτρα αυτή τη λέξη :D (θα το δεχόμουνα όμως αν με διόρθωναν, δηλαδή αν με έλεγαν πως το διαστιμόπλοιο γράφεται με "η" ενώ το έχω γράψει με "ι". Αλλά ως εκεί!)

 

Tip: αν κάθεστε στον υπολογιστή και γράφετε, και δεν είστε σίγουροι πως γράφεται μία λέξη, να την googlάρετε. Μια δυο τρεις φορές αν αναζητήσετε μια λέξη που δεν ξέρετε θα την αποστηθίσετε...

σώστο αλλά θα κάθεται ο καθένας να googlάρει την κάθε λέξη που δεν ξέρει!?

θα καταντήσει κουραστικό!

σιγά δεν πείραζει να κάνουμε ένα ορθογραφικό λάθος!

εγω κάνω πολλες φορές λάθος στο θ και στο φ δεν ξέρω πολλες φορες πιο να βάλω σε κάθε λέξη και μερικές φορές το γράφω και λάθος!

Ευχαριστω!

με εκτίμηση:
Herozeroristas!


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris

#8 BigBoss

BigBoss

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 90 μηνύματα
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 94

Δημοσιεύτηκε 29 Δεκέμβριος 2016 - 17:48:26

σώστο αλλά θα κάθεται ο καθένας να googlάρει την κάθε λέξη που δεν ξέρει!?
θα καταντήσει κουραστικό!
σιγά δεν πείραζει να κάνουμε ένα ορθογραφικό λάθος!
εγω κάνω πολλες φορές λάθος στο θ και στο φ δεν ξέρω πολλες φορες πιο να βάλω σε κάθε λέξη και μερικές φορές το γράφω και λάθος!
Ευχαριστω!
με εκτίμηση:
Herozeroristas!


Φυσικά και θα googlαρει λέξεις που δεν ξέρει, στο τέλος θα τις μάθει και δεν θα κανει συχνά ορθογραφικά ;)

Λευτέρη πολύ σωστός.
  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris

“for ever and a day”
..William Shakespeare..


#9 herozeroristas

herozeroristas

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 626 μηνύματα
Φήμη: 235

Δημοσιεύτηκε 29 Δεκέμβριος 2016 - 17:52:39

Φυσικά και θα googlαρει λέξεις που δεν ξέρει, στο τέλος θα τις μάθει και δεν θα κανει συχνά ορθογραφικά ;)

Λευτέρη πολύ σωστός.

ευχαριστώ που με διόρθοσες! ;)


  • Αυτό αρέσει στον/η BigBoss

#10 solomon fi

solomon fi

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 632 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΤόσο κοντά στο τέλος
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 426

Δημοσιεύτηκε 29 Δεκέμβριος 2016 - 20:25:09

Ναι βρε παιδιά, ειναι μικροι αλλα καταντα γελοιο. Αν ειναι μικρο παιδι να googlάρει...
Δεν μπορω τα χιλια λαθη σε καθε μηνυμα, λεει ο αλλος μου εστηλε μυνημα, δεν ειναι τοσο δυσκολο, ειαναι μερικες λεξεις που μαθαινεις απο 1η δημοτικου




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες