Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Quiz: Πώς κρίνεις;

Quiz

  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 09:43:19

Καλησπέρα σας!

Μετά από πολύ καιρό ξανακάνω quiz, με ένα θέμα που το περιεργαζόμουν πολύ τελευταία και θέλω να δείξω το σκεπτικό του και σε εσάς.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε πολλές περιπτώσεις και ακριβώς αυτό θέλω να αποδείξω άρα μην διστάσετε να απαντήσετε ειλικρινά.

 

Σε κάθε ερώτημα υπάρχουν η κατάσταση και τα στοιχεία. Έχετε τρεις επιλογές για το τι θα κάνατε σε κάθε κατάσταση. Όχι μόνο σημασία έχει η πράξη που θα κάνετε, αλλά και με ποιο σκεπτικό θα την κάνετε. Μετρήστε τους πόντους που παίρνετε με κάθε απάντηση και το αποτέλεσμα θα αντιστοιχεί με το τι κριτής είστε.

 

Δεν θα είναι όπως όλα τα άλλα quiz που ήταν σχετικά γρήγορα και απλά άρα σας ευχαριστώ για την υπομονή σας. Αρκετά όμως με το ψουρ ψουρ.

Ας ξεκινήσουμε.

 

Κατάσταση 1η:

 Έχεις μαλώσει με έναν φίλο σου. Ωστόσο, ένας άλλος φίλος σου που σας έχει και τους δύο κολλητούς, θέλει να βγει έξω μαζί σας μετά από την κουραστική του μέρα. Σε παίρνει τηλέφωνο και πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις.

 

Στοιχεία:

  • Εσύ με τον φίλο σου μαλώσατε για κάτι που δεν θα επηρεάσει την μεταξύ σας σχέση αλλά και πάλι σε έχει εξοργίσει.
  • Δεν θέλεις να ενημερώσεις τον άλλο φίλο σου για τον καυγά σου επειδή δεν θέλεις να τον επιβαρύνεις.
  • Ο άλλος φίλος σου ή θα βγει μαζί σας ή θα κάτσει σπίτι του, πράγμα που σημαίνει πως δεν θα ξεσκάσει καθόλου.

Τι θα κάνεις;

 

Α. Πρέπει πρώτα να βγω για να συζητήσω μαζί με τον κολλητό μου τις διαφορές μας ώστε να είμαστε η παρέα στα φυσιολογικά της.

 

Β. Αφού ο καημένος παιδευόταν όλη μέρα θα κάνω πως δεν έχω κάτι με τον κολλητό μου και θα βγω μαζί του.

 

Γ. Δεν θα αντέξω να κάνω πως δεν έχω πρόβλημα μαζί του. Άρα θα πρέπει να το κανονίσουμε άλλη φορά.

 

Α- 10 , Β- 30, Γ- 20 

 

 

 

Κατάσταση 2η: 

Είσαι ο/η πρόεδρος μίας τάξης στο σχολείο. Μαζεύετε χρήματα για μία εκδρομή, όπου όλοι η μαθητές της τάξης έχουν ενθουσιαστεί για αυτήν. Κάποια παιδιά όμως δεν δίνουν το ποσό από μεριά τους και διστάζουν να σου απαντήσουν γιατί. 

(Όποιος θέλει να το παίξει έξυπνος και επινοήσει δικιά του επιλογή όπως ''θα το αναφέρω στον διευθυντή'', εδώ είναι ο δικός μου μαγευτικός κόσμος και οι επιλογές που βάζω εγώ είναι διαθέσιμες :D )

 

Στοιχεία: 

  • Όπως είπα και πάνω, όλα τα παιδιά ενδιαφέρονται, όπως και αυτά τα παιδιά.
  • Δεν ξέρεις τίποτα για τις οικογένειες των παιδιών.
  • Κανένα παιδί δεν έχει κάτι που να φανερώνει την οικονομική κατάσταση της οικογενείας του.
  • Μπορεί η τάξη να πληρώσει αυτά που λείπουν από τη μεριά των τεσσάρων αυτών παιδιών. Ωστόσο θα σου ζητήσουν εξηγήσεις.

Τι κάνεις;

 

Α. Ίσως να μην θέλουν να πουν για ποιο λόγο δεν πληρώνουν επειδή η οικογένειές τους έχουν χαμηλό εισόδημα ή οτιδήποτε άλλο που του εμποδίζει να καλύψουν τα έξοδα. Θα εξηγήσω στην υπόλοιπη τάξη τις σκέψεις μου.

 

Β. Θα είναι άδικο για τους υπόλοιπους. Το γεγονός πως δεν μου λένε τον λόγο, δεν θα πει πως πρέπει  να βάλω την τάξη σε έξοδα.

 

Γ. Δεν πρέπει να αφήνουμε μαθητές στην άκρη σε καμία περίπτωση. Θα τους μειώσει αυτό απέναντι στα άλλα παιδιά. Θα τους πάρουμε και αυτούς.

 

Α- 20, Β- 10, Γ- 30

 

 

Κατάσταση 3η: 

Είσαι στην καλύτερη ομάδα του Hero Zero που υπήρξε ποτέ (λέμε τώρα). Έκανες πολύ κόπο για να φτάσεις εκεί, και ένας φίλος σου θέλει να μπει στην ομάδα. Μόλις μπαίνει κάνετε πανηγύρι, αλλά η χαρά σταματάει εκεί όταν ο αρχηγός θέλει συνολικά 3 μέλη στην ομάδα για τους δικούς του λόγους, με τον ίδιο μαζί.

Ως ανώτατος σύμβουλος, σου δίνει την επιλογή να διώξεις όποιον θέλεις.

 

Στοιχεία:

  • Στην ομάδα είσαι εσύ μαζί με τον αρχηγό και έναν ακόμα τύπο. Ο φίλος σου είναι μικρότερο λέβελ και ο άλλος που έχεις επιλογή να διώξεις είναι μεγαλύτερο από εσένα.
  • Ο άλλος είναι πολύ καιρό στην ομάδα.
  • Δεν είναι φίλος ούτε με εσένα ούτε με τον αρχηγό.
  • Εδώ και πολύ καιρό ήθελες να φέρεις τον φίλο σου στην ομάδα.

 

Ποιον θα διώξεις;

 

Α. Δεν θα του χαλάσω τον κόπο του άλλου, ούτε την επιθυμία του φίλου μου να μείνει στην ομάδα. Θα φύγω εγώ.

 

Β. Αφού εγώ έκανα πολύ κόπο και ο άλλος είναι μεγαλύτερο λέβελ από εμένα δεν στέκει να διώξω αυτόν και να του χαλάσω το μέλλον στην ομάδα ούτε το δικό μου. Τον φίλο μου φυσικά, έτσι και αλλιώς είναι μικρότερο λέβελ.

 

Γ. Ήθελα πολύ καιρό να είμαστε και οι δύο μαζί στην ομάδα. Είναι φίλος μου εξάλλου. Ο άλλος αφού είναι μεγάλο λέβελ οποιαδήποτε άλλη ομάδα θα τον δεχτεί και θα βρει φίλους εκεί.

 

Α- 30, Β- 10, Γ- 20

 

 

 

Κατάσταση 4η: 

Είσαστε σε έναν διαστημικό σταθμό όπου αυτή τη στιγμή υπέστη μία σοβαρότατη βλάβη και όλοι μέσα σε αυτόν πρέπει να πάρουν από ένα σκάφος διαφυγής. Όμως, εσύ μαζί με τον/την κολλητό/ή  σου είσαστε οι τελευταίοι που βγαίνετε και έχει μείνει μόνο ένα σκάφος, όπου χωράει μόνο ένας από εσάς. 

Μπορείτε να επικοινωνήσετε για βοήθεια αλλά μπορεί να είναι χρονοβόρα διαδικασία.

 

Στοιχεία:

  • Ο/η κολλητός/ή σου ξέρει καλύτερα πως θα επικοινωνήσει με μία άλλη βάση για υποστήριξη.
  • Ο σταθμός όσο πάει και καταστρέφεται και παίρνει τρομερό ρίσκο όποιος κάτσει.
  • Ο/η κολλητός/ή σου έχει τρακ και δεν μπορεί να αποφασίσει τι θα γίνει. Άρα εσύ πρέπει να το κάνεις.

Α. Θα μπω εγώ γιατί αυτός/ή ξέρει καλύτερα πως θα τα βγάλει πέρα.

 

Β. Θα τον/την βάλω γιατί είναι ο/η κολλητός/ή μου. Δεν μπορώ να ρισκάρω να πάθει κακό.

 

Γ. Γενικότερα δεν πρέπει να σκεφτόμαστε το τομάρι μας. Δεν μου χρωστάει τίποτα για να τον/την βάλω σε κίνδυνο.

 

Α-10, Β- 20, Γ- 30

 

 

 

Η στιγμή που όλοι περιμένατε... :P 

 

 Αποτελέσματα

 

40-60: Λογικός κριτής

 

Είσαι πολύ αυστηρός/η με καταστάσεις και ζυγίζεις τα πάντα σύμφωνα με γεγονότα. Έχεις υψηλή αυτοπεποίθηση και όλοι παίρνουν στα σοβαρά απόψεις και γνώμες σου. 

 

70-90: Κριτής με άξονα το συναίσθημα

 

Όπως λένε πολλοί, σκέφτεσαι κυρίως με την καρδιά. Έχεις ανθρώπους που σε αγαπάνε και σε εμπιστεύονται και σίγουρα θα μπορούσες να θυσιαστείς για αυτούς.

 

100-120: Το κοινό καλό πάνω από όλα

 

Πάντα σκέφτεσαι πως όλοι θα περάσουν καλά και πως όλοι θα ωφεληθούν από μία κατάσταση. Είσαι ο άνθρωπος που χρειάζεται μία κοινωνία.

 

 

 

Όπως βλέπετε καμία από τις απαντήσεις δεν ήταν ''κακιά'' ή ''λάθος''. Αναμφίβολα υπάρχουν περιπτώσεις που οι όροι ''σωστό'' και ''λάθος'' είναι κάθετοι, αλλά ο κάθε άνθρωπος βλέπει την ηθική με άλλο μάτι, με πολλές άλλες κατηγορίες εκτός από αυτές που έβαλα.

 

Πείτε μου τις απόψεις σας και άμα σας άρεσε αυτό το βαθύ quiz.

Συγγνώμη άμα τα παραδείγματα που έφερα για καταστάσεις ήταν όχι- τόσο- τέλεια. (grin)

 

Καλό σας παιχνίδι!


  • Αυτό αρέσει στον/η arxontas123, GLEM, nickpap3 και σε 6 άλλους

#2 KostaZz2310

KostaZz2310

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 446 μηνύματα
  • Ομάδα:OldSchoolGG
  • Κόσμος:GR14






Φήμη: 947

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 10:41:56

1η Κατάσταση: 30

2η Κατάσταση: 30

3η Κατάσταση: 10 (το 30 με νευρίασε αφάνταστα)  (angry)

4η Κατάσταση: 10

 

Συνολικά: 80 (Κριτής με άξονα το συναίσθημα) (smug) 

 

Καλή δουλειά, περιμένουμε κι'άλλα τέτοια.


  • Αυτό αρέσει στον/η GLEM

Διαγωνισμός HZ 1 (Τέλος) Διαγωνισμός HZ 2 (Ακυρώθηκε)


#3 BigBoss

BigBoss

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 90 μηνύματα
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 94

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 11:33:22

1η κατάσταση - 20

2η κατάσταση - 30

3η κατασταση - 20

4η κατάσταση - 10

 

Συνολικά --> 80 Κριτής με άξονα το συναίσθημα

 

Πολύ καλό.


Επεξεργάστηκε από BigBoss, 29 Ιούνιος 2017 - 11:41:10.

  • Αυτό αρέσει στον/η thms12

“for ever and a day”
..William Shakespeare..


#4 grigrist

grigrist

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.838 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαHero Zero
  • Κόσμος:GR1



Φήμη: 4.280

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 11:38:12

1η 20

2η 30

3η 20

4η 10

 

80- Κριτής με άξονα το συναίσθημα. Πολύ καλό κουίζ  (y)

 

Στην 4η κατάσταση το Β και το Γ μάλλον είναι σχεδόν ίδια.. Έχουν το ίδιο νόημα..


  • Αυτό αρέσει στον/η GLEM

#5 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 11:47:59

Όπως είπα έχει σημασία και το σκεπτικό που κάνεις μία πράξη.
Δες τις πραγματικές διαφορές ανάμεσα στις δύο απαντήσεις.
  • Αυτό αρέσει στον/η GLEM

#6 dragesen

dragesen

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 541 μηνύματα
  • Ομάδα:YAKUZA
  • Κόσμος:GR15
  • Ήρωας:farfan1
Φήμη: 326

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 12:05:57

1η κατάσταση - 30

2η κατάσταση - 30

3η κατασταση - 20

4η κατάσταση - 20

Συνολικά 100 Το κοινό καλό πάνω από όλα

μπράβο καλή δουλειά κάνε κι άλλα τέτοια 


Το 50% των ανθρώπων                         "Ελευθερία σημαίνει να μην ακολουθείς κανένα!"   
δεν πιστεύουν στα θαύματα...                                              (smug)  (smug)
Το άλλο 50% με έχει δει...                   Εγω,ο Τριφτης και ο Φλαμινγκος θα λειπουμε για σαφαρι Γαζελας.
                                                                             Κοντα σας παλι απο Σεπτεμβριο! :):)      

#7 odi

odi

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.524 μηνύματα
  • Κόσμος:GR11






Φήμη: 4.981

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 12:33:54

100-120: Το κοινό καλό πάνω από όλα

 

:) 


...Κείνο το βράδυ σώπαιναν οι λύκοι,
γιατί ουρλιάζανε άνθρωποι... (u)
Μ.Λ.


#8 Kazalex

Kazalex

    Μαθητής Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 278 μηνύματα
  • Κόσμος:GR23
  • Ήρωας:mamas






Φήμη: 249

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 12:34:29

10

10

20

20

σύνολο 60 (Λογικός Κριτής)

πολύ καλό, να έχουμε και εσένα να μας κάνεις τον χρόνο να περνάει!  (lol) 

(πάντως, εγώ, θα το έλεγα στον διευθυντή XD)


  • Αυτό αρέσει στον/η master21

#9 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 13:58:01

10
10
20
20
σύνολο 60 (Λογικός Κριτής)
πολύ καλό, να έχουμε και εσένα να μας κάνεις τον χρόνο να περνάει!  (lol) 
(πάντως, εγώ, θα το έλεγα στον διευθυντή XD)


Μου κάνεις πόλεμο ε; :D

Ελπίζω τα αποτελέσματά σας να είναι ακριβή σε όλους :P.
  • Αυτό αρέσει σε Kazalex και aggelos2019

#10 Klastintos

Klastintos

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 542 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΚρήτη, Θεσσαλονίκη.
  • Ομάδα:The Carnivores
  • Κόσμος:GR18
Φήμη: 919

Δημοσιεύτηκε 29 Ιούνιος 2017 - 15:48:59

Κριτής με άξονα το συναίσθημα.

 

Αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να δοθούν περισσότερες λύσεις γιατί σε κάποια προσπαθούσα να προσεγγίσω την απάντηση μου με το ποια λύση είναι πιο κοντά στο σκεπτικό μου!. 

 

Βtw Καλή δουλειά ;) :P. 


N'golo kante.

#11 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 30 Ιούνιος 2017 - 20:16:13

Κριτής με άξονα το συναίσθημα.

Αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να δοθούν περισσότερες λύσεις γιατί σε κάποια προσπαθούσα να προσεγγίσω την απάντηση μου με το ποια λύση είναι πιο κοντά στο σκεπτικό μου!.

Βtw Καλή δουλειά ;) :P.

Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό σκεπτικό. Για να υπάρξουν επιλογές ακριβώς ανάλογες με το σκεπτικό σου, θα έπρεπε οι επιλογές να είναι όσες του πληθυσμού της γης :P
Πέρα από αυτό, θα γινόνταν ένα χάος με τις κατηγορίες και τα αποτελέσματα. Έχεις δίκιο όμως και λυπάμαι για το μπέρδεμα.

Ευχαριστώ :)

Επεξεργάστηκε από Hurric4ne VII, 30 Ιούνιος 2017 - 20:16:55.






Επίσης έχει ετικέτα με μία ή παραπάνω από αυτές τις λέξεις κλειδιά: Quiz

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες