Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Τυφλός Vs Άμυαλος


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 DrAndrew

DrAndrew

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 93 μηνύματα
  • Κόσμος:GR16
Φήμη: 58

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 14:49:57

Γεια σας σε αυτό το θέμα θέλω επιτέλους να ξεκαθαρίσουμε ποιο είναι το καλύτερο σύστημα,επείδη σε σχετικά θέματα είδα πως η συζήτηση κάπου σταματάει χωρίς να έχουν ληθεί οι εκρεμότητες.Όπως είδατε στον τίτλο τα συστήματα που θέλω να μιλήσουμε είναι ο Τυφλός και ο Άμυαλος.(Αν σας νοίζει γιατί έκανα αυτό το θέμα ,λοιπός το έκανα γιατί στο μέλλον σκοπεύω να κάνω ένα από τα 2).Βέβαια ας υποθέσουμε  πως δεν μας νοιάζει ποιο είναι πιο ακριβό ή φτηνό.Αυτό που θέλω να μάθω είναι πιο συμφέρει κτλ.Καταρχήν αυτό που ξέρουμε είναι πως και τα δύο δυσκολεύονται στις ειδικές,πχ ο Άμυαλος αφού η δύναμη είναι υψηλή ,και να έχει τέλειο πετ με καλές δεξιότητες θα έχει πολλά κολλήματα...τι ίδιο ισχεί και με τον Τυφλό,οπότε και οι 2 με τις ειδικές είναι χ.Επίσης να πω ότι κάποιοι μας έδωσαν την λύση να είναι φουλ χαμηλά ή έστω σκέτο χαμηλά,όμως η άποψη μου είναι πως άμα είναι από τις 4 δεξιότητές μας να είναι  οι 2 χαμηλά(πχ ο Άμυαλος  δυ 30 ,αντ 15.000 ,μυα  30 και δι 15.000 και ο Τυφλός δυ 30 ,αντ 15.000 ,μυα  15.000 και δι 30)τι είναι αυτό τώρα ,σύστημα?Και άμα είναι να έχεις μόνο ρούχα δύναμης ,τα ισχυρά ρούχα ,οι ισχυροί βοηθοί και τα σετάκια δεν βοηθούν.So οι ειδικές όπως έιπα και για του 2 χ.Πάμε στις μάχες(Ατομικές)
 
Άμυαλος 
 
Τρομακτικά ετοιμοπόλεμος - Μάτι αετού - Ξεγελώντας το θάνατο
 
Τυφλός 
 
Γαμψό Ράμφος - Εκτέλεση πέναλντι - Οστεοθραύστης
 
Ο Άμυαλος σχεδόν κάθε φορά θα τρώει κρίσιμα χτυπήματα και θα έχει μόνο 60% να κάνει δουλειά ο τρομακτικά ετοιμοπόλεμος και έχει πάλι 56% πιθανότητα να κάχει Χα το Τυφλό.Όμως ο τυφλός αφόυ κάνει δυνατό χτύπημα σχεφτείτε πως εχει 50% πιθανοτητα να κανει 80% επιπλεον ζημια + να ξανακανει χτυπημα.Ο τυφλός εχει 100% χοντρικα πιθανοτητα να χτυπισι δυνατα όμως ο άμυαλος τον αποφευφει κατα 56 τα εκατό μια στις δυό.Μέχρι στιγμής εγώ είμαι με Τυφλό.
 
Θέλω να μου πειτε αποψεις και πειτε μου παρακαλω τι γινεται με δυσκολους εχθρουστις αποστολες μαχης


#2 NiCkPaPa

NiCkPaPa

    Μαθητής Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 206 μηνύματα
  • Ομάδα:Arkham Asylum
  • Κόσμος:GR25
  • Ήρωας:NiCkPaPa






Φήμη: 214

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 15:54:43

 εγω δεν εχω καταλαβει για πιο λογο να ειναι καπιος αμυαλος...

σε τι οφελει?



#3 DrAndrew

DrAndrew

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 93 μηνύματα
  • Κόσμος:GR16
Φήμη: 58

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 16:13:05

Ο αμυαλος νικαει ευκολα τους αλλος ,βοειθαει στην ομαδα στις μαχες,παει καλα στο πρωταθλημα και τους νικαει ολους ,ομως χανει απο τον τυφλο

#4 simos

simos

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 738 μηνύματα
  • Κόσμος:GR4
  • Ήρωας:θείος



Φήμη: 820

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 16:18:06

Ο αμυαλος νικαει ευκολα τους αλλος ,βοειθαει στην ομαδα στις μαχες,παει καλα στο πρωταθλημα και τους νικαει ολους ,ομως χανει απο τον τυφλο

Δεν τους νικάει όλους.Τώρα πια με τον οστεθραύστη,ακόμα κ να μην εχεις αγοράσει το παπάκι(γαμψό ράμφος),ο άμυαλος χάνει πολύ συχνά.Συχνότερα απο οτι κερδίζει.



#5 Kazalex

Kazalex

    Μαθητής Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 278 μηνύματα
  • Κόσμος:GR23
  • Ήρωας:mamas






Φήμη: 249

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 16:32:26

Ο Τυφλός/υψηλό μυαλό με συγκεκριμένο πετ τους νικάει όλους, end of story. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Όσο για τις ειδικές κάνεις λάθος. Είμαι άμυαλος και κάνω τις ειδικές μια χαρά με ρούχα αντοχής, αφού δεν έχω βασική δύναμη. Εδώ τα έχω εξηγήσει όλα, για να μην έχεις απορίες. Όσα παιδιά ακολούθησαν αυτό το σύστημα δεν το μετάνιωσαν, νικάνε πολύ μεγαλύτερους παίκτες με και χωρίς πυραυλάκια. Αν είναι να κάνεις ένα σύστημα, γίνε υψηλό μυαλό, είναι το πιο συμφέρον. Για περισσότερα, στείλε μου PM, να σε βοηθήσω.


Επεξεργάστηκε από Kazalex, 12 Δεκέμβριος 2017 - 16:38:45.


#6 arxontas123

arxontas123

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 773 μηνύματα
  • Τοποθεσία32 μοίρες βόρεια και 53 μοίρες δυτικά,στην Ατλαντίδα
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:arxontas123



Φήμη: 1.981

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 17:14:17

Ο Τυφλός/υψηλό μυαλό με συγκεκριμένο πετ τους νικάει όλους, end of story. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Όσο για τις ειδικές κάνεις λάθος. Είμαι άμυαλος και κάνω τις ειδικές μια χαρά με ρούχα αντοχής, αφού δεν έχω βασική δύναμη. Εδώ τα έχω εξηγήσει όλα, για να μην έχεις απορίες. Όσα παιδιά ακολούθησαν αυτό το σύστημα δεν το μετάνιωσαν, νικάνε πολύ μεγαλύτερους παίκτες με και χωρίς πυραυλάκια. Αν είναι να κάνεις ένα σύστημα, γίνε υψηλό μυαλό, είναι το πιο συμφέρον. Για περισσότερα, στείλε μου PM, να σε βοηθήσω.

Γκουχ-γκουχ...Μόνος σου τα εξήγησες όλα εκεί?  :P (μην το πάρεις στα σοβαρά,εκτός αν θέλεις)  (grin)

 

Όπως είπαν και  από πάνω και έχουμε ξανά πει,τώρα που κυκλοφορεί η δεξιότητα ''οστεοθραύστης'' ,σε συνδυασμό με την δεξιότητα ''γαμψό ράμφος'' ο άμυαλος δε νικάει όχι δυνατότερους (που αυτός είναι ο σκοπός όταν γίνεσαι άμυαλος) αλλά δυσκολεύεται και με ισάξιους αντίπαλους (τις μισές φορές τουλάχιστον χάνει).

 

 

Άρα γιατί να γίνεις άμυαλος? Για να νικάς ισάξιους αντιπάλους τις μισές φορές? Αυτό το κάνεις και σαν αδύναμος,και βγάζεις και ειδικές!

 

Κατά την γνώμη μου,ο μόνος τρόπος να παίξεις με το σύστημα άμυαλος πλέον,είναι με τεράστια διαίσθηση,και πάλι όμως παίρνεις ρίσκο...Αν δεν αποφύγεις και ο άλλος αρχίσει το σερί χτυπημάτων με τον οστεοθραύστη χωρίς να το σταματήσεις,τέλειωσε η μάχη...

 

Από την άλλη,το σύστημα τυφλός είναι αρκετά διαδεδομένο πλέον...Οι περισσότεροι παίζουν και με χαμηλή δύναμη για να βγάζουν ειδικές,και αυξάνουν πολύ το μυαλό,για να ενεργοποιείτε συχνά ο οστεοθραύστης και το γαμψό ράμφος,αλλά είπες πως θέλεις έναν καθαρό Τυφλό (που επιμένω πως πρέπει να τον λέμε αναίσθητο μιας και η δεξιότητα λέγεται διαίσθηση και όχι όραση).  :P

 

Ο Αναίσθητος (ή τυφλός) λοιπόν,επίσης βασίζεται στις πιθανότητες αρκετά...Αν ο άλλος κάνει ελάχιστες αποφυγές η μάχη τέλειωσε!

Αν όμως αυτό το 54-55% που έχει να αποφύγει ο αντίπαλος ενεργεί όλη την ώρα:

 

1) Θα σου σπάσουν τα νεύρα!

 

2) Θα χάσεις προκαλώντας ελάχιστη ζημιά...

 

Με βάση τις πιθανότητες όμως και υπολογίζοντας το ποιος θα νικούσε σε μία μάχη,έχουμε ξαναπεί πως νικάει ο τυφλός...Και όπως λέμε πάντα,ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί σε μία κανονική μάχη!  ;)


Επεξεργάστηκε από arxontas123, 12 Δεκέμβριος 2017 - 17:18:06.

  • Αυτό αρέσει στον/η Kazalex

(bomb) (bomb)  (bomb)  (bomb) 

      (bomb)        (bomb) 

 

 

 


#7 fighter45

fighter45

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 10 μηνύματα
  • Τοποθεσίαστην γη
  • Ομάδα:ΤΥΡΟΣΑΛΑΤΑ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:masterprogr
Φήμη: 1

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 18:35:00

Λοιπον παιδια να ξεκαθαρισουμε κατι...και τα δυο συστηματα εχουν τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτηματα τους.Εγω πιστευω οτι ο αδυναμος και ο ισσοροπημενος  ειναι τα δυο καλητερα...δεν εχω αποψη ακομη γιατη δεν εχω παιξει καννενα απο τα δυο συστηματα.         ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ



#8 grigrist

grigrist

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.838 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαHero Zero
  • Κόσμος:GR1



Φήμη: 4.280

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 18:50:34

Για όσους είναι τυφλοί.. Ο θάνατός σας έρχεται σύντομα :P .. Η εταιρεία θα βγάλει ένα νέο πετ με ειδική δεξιότητα εναντίον σας (devil) (devil) .. Τι δηλαδή? Σε κάθε ''Χα'' του αντιπάλου +1 χτύπημα για αυτόν.. Απλό ε? (grin) ..

 

Πέραν της πλάκας, θεωρώ πως όντως θα γίνει κάτι τέτοιο.. Γιατί να το εφαρμόσει αυτό μόνο στον άμυαλο?????


  • Αυτό αρέσει στον/η arxontas123

#9 arxontas123

arxontas123

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 773 μηνύματα
  • Τοποθεσία32 μοίρες βόρεια και 53 μοίρες δυτικά,στην Ατλαντίδα
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:arxontas123



Φήμη: 1.981

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 19:06:29

Για όσους είναι τυφλοί.. Ο θάνατός σας έρχεται σύντομα :P .. Η εταιρεία θα βγάλει ένα νέο πετ με ειδική δεξιότητα εναντίον σας (devil) (devil) .. Τι δηλαδή? Σε κάθε ''Χα'' του αντιπάλου +1 χτύπημα για αυτόν.. Απλό ε? (grin) ..

 

Πέραν της πλάκας, θεωρώ πως όντως θα γίνει κάτι τέτοιο.. Γιατί να το εφαρμόσει αυτό μόνο στον άμυαλο?????

Που να φας την γλώσσα σου! Μετά δεν θα κατεβάζουμε μυαλό,δεν θα κατεβάζουμε διαίσθηση,αντοχή δεν κατεβάζει κανείς(κάτι μαγειρεύω για αυτό,ξέρεις εσύ) μόνο αδύναμοι και ισορροπημένοι θα μείνουν! (και παίχτες που θα ανεβάζουν μυαλό-διαίσθηση για να χρησιμοποιούν τις δεξιότητες των βοηθών)

 

Και φυσικά αυτοί που δεν χρησιμοποιούν κάποιο σύστημα...

 

 

Σκοπός δεν είναι να βασίζουμε τον ήρωά μας στους βοηθούς,επειδή όπως λέει και το όνομά τους είναι ΒΟΗΘΟΙ! Σε λίγο θα αλλάξουμε ρόλους...Σκοπός κατά την γνώμη μου είναι οι βοηθοί να ενισχύουν τα συστήματα (ή γενικά οποιονδήποτε παίχτη,ακόμα και αυτόν που δεν χρησιμοποιεί κάποιο σύστημα,για αυτό υπάρχουν τόσες δεξιότητες) αλλά εδώ που έφτασαν τα πράγματα μιλάμε για δεξιότητες βοηθών που ''σκοτώνουν'' τα άλλα συστήματα αντί να ενισχύουν ένα! (και όχι,το υπερβολικό μυαλό δεν το θεωρώ νέο σύστημα)  (grin)


  • Αυτό αρέσει στον/η goof123, grigrist, starboy και σε άλλον ένα

(bomb) (bomb)  (bomb)  (bomb) 

      (bomb)        (bomb) 

 

 

 


#10 Kazalex

Kazalex

    Μαθητής Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 278 μηνύματα
  • Κόσμος:GR23
  • Ήρωας:mamas






Φήμη: 249

Δημοσιεύτηκε 12 Δεκέμβριος 2017 - 23:03:36

Γκουχ-γκουχ...Μόνος σου τα εξήγησες όλα εκεί?  :P (μην το πάρεις στα σοβαρά,εκτός αν θέλεις)  (grin)

 

Όπως είπαν και  από πάνω και έχουμε ξανά πει,τώρα που κυκλοφορεί η δεξιότητα ''οστεοθραύστης'' ,σε συνδυασμό με την δεξιότητα ''γαμψό ράμφος'' ο άμυαλος δε νικάει όχι δυνατότερους (που αυτός είναι ο σκοπός όταν γίνεσαι άμυαλος) αλλά δυσκολεύεται και με ισάξιους αντίπαλους (τις μισές φορές τουλάχιστον χάνει).

 

 

Άρα γιατί να γίνεις άμυαλος? Για να νικάς ισάξιους αντιπάλους τις μισές φορές? Αυτό το κάνεις και σαν αδύναμος,και βγάζεις και ειδικές!

 

Κατά την γνώμη μου,ο μόνος τρόπος να παίξεις με το σύστημα άμυαλος πλέον,είναι με τεράστια διαίσθηση,και πάλι όμως παίρνεις ρίσκο...Αν δεν αποφύγεις και ο άλλος αρχίσει το σερί χτυπημάτων με τον οστεοθραύστη χωρίς να το σταματήσεις,τέλειωσε η μάχη...

 

Από την άλλη,το σύστημα τυφλός είναι αρκετά διαδεδομένο πλέον...Οι περισσότεροι παίζουν και με χαμηλή δύναμη για να βγάζουν ειδικές,και αυξάνουν πολύ το μυαλό,για να ενεργοποιείτε συχνά ο οστεοθραύστης και το γαμψό ράμφος,αλλά είπες πως θέλεις έναν καθαρό Τυφλό (που επιμένω πως πρέπει να τον λέμε αναίσθητο μιας και η δεξιότητα λέγεται διαίσθηση και όχι όραση).  :P

 

Ο Αναίσθητος (ή τυφλός) λοιπόν,επίσης βασίζεται στις πιθανότητες αρκετά...Αν ο άλλος κάνει ελάχιστες αποφυγές η μάχη τέλειωσε!

Αν όμως αυτό το 54-55% που έχει να αποφύγει ο αντίπαλος ενεργεί όλη την ώρα:

 

1) Θα σου σπάσουν τα νεύρα!

 

2) Θα χάσεις προκαλώντας ελάχιστη ζημιά...

 

Με βάση τις πιθανότητες όμως και υπολογίζοντας το ποιος θα νικούσε σε μία μάχη,έχουμε ξαναπεί πως νικάει ο τυφλός...Και όπως λέμε πάντα,ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί σε μία κανονική μάχη!  ;)

Χαχα με συγχωρείς, ήθελα να μην τον μπερδέψω!! (lol)


  • Αυτό αρέσει στον/η arxontas123

#11 arxontas123

arxontas123

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 773 μηνύματα
  • Τοποθεσία32 μοίρες βόρεια και 53 μοίρες δυτικά,στην Ατλαντίδα
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:arxontas123



Φήμη: 1.981

Δημοσιεύτηκε 13 Δεκέμβριος 2017 - 12:57:08

Χαχα με συγχωρείς, ήθελα να μην τον μπερδέψω!! (lol)

Κανένα πρόβλημα,έτσι και αλλιώς όντως ήταν δικό σου το θέμα!  ;)

Κάπου εδώ θέλω να μας επαναφέρω στο θέμα...

Λοιπόν,σίγουρα αυτή τη στιγμή ο άμυαλος δεν είναι όπως παλιά,σχεδόν όλοι οι μεγάλοι παίχτες έχουν οστεοθραύστη ή γαμψό ράμφος,με αποτέλεσμα ο άμυαλος να μην τα βγάζει πέρα πλέον...Αλλά αν αντιμετώπιζε κάποιον με υπερβολικό μυαλό θα είχε το εξής πλεονέκτημα: 

Οι πιθανότητες να δεχτεί κρίσιμο χτύπημα θα ήταν 100%,το ίδιο ποσοστό θα είχε και με έναν παίχτη με χαμηλότερο μυαλό...Άρα κρίσιμα χτυπήματα θα έτρωγε έτσι και αλλιώς,αλλά τώρα,επειδή ο αντίπαλος έχει υπερβολικά αυξημένο το μυαλό του στερείται δύναμη,αντοχή και διαίσθηση...Με άλλα λόγια για τα κρίσιμα χτυπήματα που θα φάει ο άμυαλος δεν αλλάζει κάτι...Αλλά κερδίζει στα υπόλοιπα...Όσοι ανεβάζουν υπερβολικά το μυαλό βασίζονται στο ότι θα σταματήσουν να κυκλοφορούν πλέον άμυαλοι,άρα δεν θα έχουν το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω...


  • Αυτό αρέσει στον/η fighter45

(bomb) (bomb)  (bomb)  (bomb) 

      (bomb)        (bomb) 

 

 

 





0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες