Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

ΔΑΒ#3 Αναπάντητα ερωτήματα του σχολείου


  • Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
27 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#21 GreekGeek

GreekGeek

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΣτον κόσμο των δεινοσαύρων
  • Ομάδα:U.R.A
  • Κόσμος:GR1
  • Ήρωας:NitroBasketballAssassin(NBA)
Φήμη: 476

Δημοσιεύτηκε 23 Αύγουστος 2016 - 19:51:38

Εγώ είμαι πρώτος πρώτος φαν σου!

Προτείνω να έχει σχέση με το Πάσχα και τετια.

Πολύ καλή δουλειά πάντως!!

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Πάσχα? Τι εννοείς;


Η ​ζωή ​είναι σαν ένας πίνακας.

 Για να βάλεις ​χ​ρ​ώ​μ​α, ​πρέπει να έχεις ανθρώπους στο πλάι σου να την μοιραστείς.


#22 RONALDO46

RONALDO46

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 838 μηνύματα
  • Κόσμος:GR12
  • Ήρωας:RONALDO46
Φήμη: 484

Δημοσιεύτηκε 23 Αύγουστος 2016 - 19:53:42

Ευχαριστώ πολύ :)

Πάσχα? Τι εννοείς;

Ξέρω εγώ λόγοι για να υπάρχουν οι λαγοί στο Πάσχα και αυτά.


  • Αυτό αρέσει στον/η Dreamer

#23 DrSuperDuper

DrSuperDuper

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 681 μηνύματα
  • Ομάδα:House of Miracles
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:DrSuperDuper
Φήμη: 3.172

Δημοσιεύτηκε 23 Αύγουστος 2016 - 21:09:44

1. Ξέρει από πριν ποιοι (μπορεί να) μασάνε τσίχλα και ποιοι όχι, επειδή τους έχει ξαναδεί (ή ο ίδιος ή άλλος καθηγητής).

2. Ο πιο συχνός λόγος είναι επειδή δεν θέλουμε να δείξουμε οικειότητα. Δεν είναι ο φίλος μας, που τον φωνάζουμε με το μικρό του, αλλά ο συμμαθητής μας, με τον οποίο ίσως δεν θέλουμε να έχουμε και πολλά σχετικά. Συχνά αυτό γίνεται ασυναίσθητα.

3. Όλα τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα! Αν κάτι μοιάζει βαρετό φταίει ο καθηγητής κι όχι το μάθημα. Ο καλός καθηγητής εξηγεί πρώτα για ποιο λόγο το μάθημά του είναι ενδιαφέρον και για ποιο λόγο αξίζει να το μάθει κανείς.

4. Δεν ξέρω. Μάλλον δε συνεννοούνται μεταξύ τους και τυχαίνει να σας βάζουν όλοι ταυτόχρονα χρονοβόρες εργασίες.

5. Προφανώς εκτιμούν όλοι τόσο πολύ τη γνώμη σου που σταματάνε να μιλάνε για να ακούσουν τι θα πεις. :D

6. (Αυτό είναι δική μου απορία) Για κάποιους καθηγητές αναρωτιέσαι, πώς στο καλό τελείωσαν Πανεπιστήμιο;


  • Αυτό αρέσει στον/η hero333, GreekGeek, grigrist και σε άλλον ένα

#24 GreekGeek

GreekGeek

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΣτον κόσμο των δεινοσαύρων
  • Ομάδα:U.R.A
  • Κόσμος:GR1
  • Ήρωας:NitroBasketballAssassin(NBA)
Φήμη: 476

Δημοσιεύτηκε 24 Αύγουστος 2016 - 12:05:41

1. Ξέρει από πριν ποιοι (μπορεί να) μασάνε τσίχλα και ποιοι όχι, επειδή τους έχει ξαναδεί (ή ο ίδιος ή άλλος καθηγητής).

2. Ο πιο συχνός λόγος είναι επειδή δεν θέλουμε να δείξουμε οικειότητα. Δεν είναι ο φίλος μας, που τον φωνάζουμε με το μικρό του, αλλά ο συμμαθητής μας, με τον οποίο ίσως δεν θέλουμε να έχουμε και πολλά σχετικά. Συχνά αυτό γίνεται ασυναίσθητα.

3. Όλα τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα! Αν κάτι μοιάζει βαρετό φταίει ο καθηγητής κι όχι το μάθημα. Ο καλός καθηγητής εξηγεί πρώτα για ποιο λόγο το μάθημά του είναι ενδιαφέρον και για ποιο λόγο αξίζει να το μάθει κανείς.

4. Δεν ξέρω. Μάλλον δε συνεννοούνται μεταξύ τους και τυχαίνει να σας βάζουν όλοι ταυτόχρονα χρονοβόρες εργασίες.

5. Προφανώς εκτιμούν όλοι τόσο πολύ τη γνώμη σου που σταματάνε να μιλάνε για να ακούσουν τι θα πεις. :D

6. (Αυτό είναι δική μου απορία) Για κάποιους καθηγητές αναρωτιέσαι, πώς στο καλό τελείωσαν Πανεπιστήμιο;

Χα,χα έχεις δίκιο σε όλα!


Η ​ζωή ​είναι σαν ένας πίνακας.

 Για να βάλεις ​χ​ρ​ώ​μ​α, ​πρέπει να έχεις ανθρώπους στο πλάι σου να την μοιραστείς.


#25 giann657

giann657

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 788 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ομάδα:ΤΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ
  • Κόσμος:GR8
  • Ήρωας:giann
Φήμη: 2.269

Δημοσιεύτηκε 26 Αύγουστος 2016 - 18:57:33

3.Το μάθημα της Ιστορίας μπορεί να αρέσει σε κάποιον,

αλλά των αρχαίων σε απολύτως κανέναν το έχω ψάξει :Ρ

 

Τέλος πάντων πολύ καλή δουλειά μπράβο σου.

 

Δε σου αρέσουν τα Αρχαία; Ή μάλλον ΔΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ;

 

Μήπως είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στη Γη, που του αρέσουν τα Αρχαία, τελικά; 

 

 

Ιστορία: Μαθαίνουμε ολόκληρα, κατεβατά κείμενα , και δε καταλαβαίνω σε τί θα χρησιμεύσει όλο αυτό; Ή μάλλον, θα τα θυμούνται μερικοί μέχρι να μεγαλώσουν; 

 

Στο μάθημα της Ιστορίας θεωρώ καλό να υπάρχουν κείμενα , τα οποία ο μαθητής θα μπορεί να τα μάθει σαν ποίημα και να τα θυμάται σε όλη του την ζωή, όπως θυμόμαστε π.χ και τους 7 άθλους του Ηρακλή.. γιατί προφανώς ήταν σαν παραμύθι... όπως η Κοκκινοσκουφίτσα, τα 7 κατσικάκια κ.α  (lol)



#26 NickYolo

NickYolo

    Μαθητής Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 253 μηνύματα
  • Τοποθεσία?
  • Κόσμος:GR10
Φήμη: 113

Δημοσιεύτηκε 26 Αύγουστος 2016 - 19:06:03

Δε σου αρέσουν τα Αρχαία; Ή μάλλον ΔΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ;

 

Μήπως είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στη Γη, που του αρέσουν τα Αρχαία, τελικά; 

 

 

Ιστορία: Μαθαίνουμε ολόκληρα, κατεβατά κείμενα , και δε καταλαβαίνω σε τί θα χρησιμεύσει όλο αυτό; Ή μάλλον, θα τα θυμούνται μερικοί μέχρι να μεγαλώσουν; 

 

Στο μάθημα της Ιστορίας θεωρώ καλό να υπάρχουν κείμενα , τα οποία ο μαθητής θα μπορεί να τα μάθει σαν ποίημα και να τα θυμάται σε όλη του την ζωή, όπως θυμόμαστε π.χ και τους 7 άθλους του Ηρακλή.. γιατί προφανώς ήταν σαν παραμύθι... όπως η Κοκκινοσκουφίτσα, τα 7 κατσικάκια κ.α  (lol)

Χιχιχι ίσως τελικά είσαι ο μόνος που του αρέσουν τα αρχαία..Όπως και η Ιστορία τα Αρχαία ούτε αυτά χρησιμεύουν σε κάτι..  :Ρ


Επεξεργάστηκε από NickYolo, 26 Αύγουστος 2016 - 19:06:21.


#27 grigrist

grigrist

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.838 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαHero Zero
  • Κόσμος:GR1



Φήμη: 4.280

Δημοσιεύτηκε 26 Αύγουστος 2016 - 19:38:30

Και εμενα μου αρεσαν τα αρχαια μεχρι πρωτη Λυκειου. Απο εκει και περα πηγα στην αλλη κατευθυνση για ευνοητους λογους.



#28 DrSuperDuper

DrSuperDuper

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 681 μηνύματα
  • Ομάδα:House of Miracles
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:DrSuperDuper
Φήμη: 3.172

Δημοσιεύτηκε 26 Αύγουστος 2016 - 21:05:21

Όταν πήγαινα σχολείο δεν άντεχα ούτε τα Αρχαία ούτε την Ιστορία. Μετά από πολλά χρόνια κατάλαβα γιατί. Δεν έφταιγαν τα μαθήματα, αλλά οι χαμηλής ποιότητας καθηγητές μου, που τα δίδασκαν σαν αγγαρεία. Και τότε άρχισα να τα διαβάζω μόνος μου. Και τα δύο είναι εξαιρετικά χρήσιμα μαθήματα.

Μαθαίνοντας Αρχαία, μαθαίνεις σε βάθος την Ελληνική γλώσσα και στη συνέχεια μπορείς να εκφράζεσαι καλύτερα και να γράφεις πιο σωστά. Εμπλουτίζεις το λεξιλόγιό σου, μαθαίνεις να φτιάχνεις δικές σου λέξεις και εκφράσεις, αποκτάς μεγάλη ευχέρεια στον προφορικό και στον γραπτό λόγο και στην τελική είναι πολύ extra-cool να ξέρεις να μιλάς τη γλώσσα των προγόνων σου. Αν τύχει να ακούσετε Ζουράρι ή Βέλτσο, σας δίνουν την εντύπωση τιτανοτεράστιας μόρφωσης ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνετε τι λένε! Αυτό σας προσφέρουν τα Αρχαία. Ανεβάζουν τις ικανότητες επικοινωνίας σας σε άλλο επίπεδο. Πλέον δε θα μένετε με το στόμα ανοικτό όταν ακούτε κάποιον να μιλάει έτσι, αλλά θα μπορείτε ακόμα και να γελάτε με τα λάθη του! Και το καλύτερο είναι ότι τα Αρχαία τα μαθαίνεις διαβάζοντας κείμενα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας, δηλαδή πρωτότυπα κείμενα από Παυσανία μέχρι Μεγάλο Βασίλειο. Εκτός δηλαδή από τη γλώσσα, μαθαίνεις φιλοσοφία, ιστορία, μυθολογία, ποίηση και δραματουργία. Και μόνο για την ικανότητα να μπορείς να διαβάζεις (και να καταλαβαίνεις) αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους από το πρωτότυπο αξίζει! Και μόνο για την ευχαρίστηση να γυρίζεις το πληκτρολόγιο του υπολογιστή σου σε πλήρες πολυτονικό και να γράφεις άνετα με περισπωμένες και πνεύματα γνωρίζοντας ότι ελάχιστοι μπορούν να το κάνουν, επίσης αξίζει!

Για τη σημασία και την αξία της Ιστορίας, ότι και να πω είναι λίγο. Είμαστε ένα από τα ελάχιστα έθνη στον κόσμο που έχουμε τόσο πλούσια ιστορία. Πόσες άλλες χώρες έχουν ιστορία που ξεκινά από το 4000 προ Χριστού; Ναι, είναι πολύ διάβασμα αν πρέπει να δώσεις εξετάσεις, αλλά η ουσία είναι άλλη. Στην ιστορία, μικρή αξία έχει να γνωρίζεις πότε έγινε η Ναυμαχία της Σαλαμίνας ή πώς λεγόταν ο υπηρέτης που σέρβιρε κρασί στον Ξέρξη. Στην ιστορία η ουσία είναι να καταλάβεις ΓΙΑΤΙ έγιναν όσα έγιναν. Γιατί έγινε ο Πελοποννησιακός Πόλεμος; Γιατί έχασαν οι Αθηναίοι; Γιατί έπεσε η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία; Γιατί αλώθηκε η Κωνσταντινούπολη; Γιατί έγιναν οι Βαλκανικοί Πόλεμοι; Αν καταλάβεις γιατί έγιναν αυτά τότε, μπορείς να καταλάβεις γιατί γίνονται αυτά που γίνονται σήμερα. Μπορείς ακόμα και να προβλέψεις τί θα συμβεί σε μερικές δεκαετίες. Αυτό σου δίνει μεγάλη δύναμη.


  • Αυτό αρέσει στον/η odi, ntinarasole, hero333 και σε 4 άλλους




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες