Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Η επιρροή του γονεϊκού περιβάλλοντος στις σχέσεις μας

Θεωρία

  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#21 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:00:28

Οτι δα drama που το ειδες το δραμα

 

Με τους γονείς κτλ, ζόρικη φάση. 



#22 Guest_Nèxt_*

Guest_Nèxt_*
  • Guests
Φήμη: 0

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:01:16

Με τους γονείς κτλ, ζόρικη φάση.


Παράξενοι γονείς αλλά και εμείς δεν πάμε πίσω :D
  • Αυτό αρέσει στον/η Hurric4ne VII

#23 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:01:37

Με τους γονείς κτλ, ζόρικη φάση.

 

Δεν το λες δράμα άγχος το λες μην το μαθει η μάνα σου

Παράξενοι γονείς αλλά και εμείς δεν πάμε πίσω :D

 

Εχεις δίκιο πάμε μπροστα


ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#24 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:02:16

Δεν το λες δράμα άγχος το λες μην το μαθει η μάνα σου

 

Ναι και αυτό.



#25 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:05:00

Ναι και αυτό.


Ποιο πολύ αυτο
ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#26 Guest_Nèxt_*

Guest_Nèxt_*
  • Guests
Φήμη: 0

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:06:40

Εχεις δίκιο πάμε μπροστα


Καλέ πρόσεχε το spam :D.. Εχω φίλο που ο πατέρας του είναι άστα να πάνε.. Μου έχει εξηγήσει τι τράβαγε τόσο καιρό (πολλά ζόρια δεν μπορώ να πω μην τρομάξω κανέναν).. Ίσως βγω πάλι από το θέμα αλλα είναι τρόπος να λέει ο πατέρας στο παιδί 5 η ώρα να γυρνάει σπίτι το απόγευμα επειδή φοβάται μην πάθει τίποτα κοτζάμ γαϊδούρι; εκτός από αυτό, το κάνει και το πρωί αυτό αλλιώς αν δεν τον ακούσει τον περιμένει το έλα να δεις χωρίς να φύγεις :D.. Πάντως τον έκανε να υπακούει αλλά έτσι τον χαλάει ψυχολογικά σε μεγάλο βαθμό.

#27 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:08:37

Καλέ πρόσεχε το spam :D.. Εχω φίλο που ο πατέρας του είναι άστα να πάνε.. Μου έχει εξηγήσει τι τράβαγε τόσο καιρό (πολλά ζόρια δεν μπορώ να πω μην τρομάξω κανέναν).. Ίσως βγω πάλι από το θέμα αλλα είναι τρόπος να λέει ο πατέρας στο παιδί 5 η ώρα να γυρνάει σπίτι το απόγευμα επειδή φοβάται μην πάθει τίποτα κοτζάμ γαϊδούρι; εκτός από αυτό, το κάνει και το πρωί αυτό αλλιώς αν δεν τον ακούσει τον περιμένει το έλα να δεις χωρίς να φύγεις :D.. Πάντως τον έκανε να υπακούει αλλά έτσι τον χαλάει ψυχολογικά σε μεγάλο βαθμό.


Α καλά φαντασου το παιδι να πάθει τίποτα αντί η μάνα να φοράει μαύρα να υπερβάλει και να κλαίει να το κανει ο πατερας
ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#28 Guest_Nèxt_*

Guest_Nèxt_*
  • Guests
Φήμη: 0

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:13:04

Α καλά φαντασου το παιδι να πάθει τίποτα αντί η μάνα να φοράει μαύρα να υπερβάλει και να κλαίει να το κανει ο πατερας


Τι παιδί και τον πατέρα τους ξέρω 12 με 14 χρόνια περίπου.. Ο πατέρας του γίνετε έξαλλος αν δεν του κάνουν ότι ζητήσει.. Δεν λέω όμως, 4 παιδιά έχει και τα μεγάλωσε πολύ σωστά με αυτόν τον τρόπο αλλά δεν ξέρω η ψυχολογία τους πως θα είναι.. Πάντα αργούσε 5 λεπτά ο φίλος μου να πάει σπίτι (νωρίς) και ήταν τόσο τρομοκρατημένος λες και έγινε ο Β παγκόσμιος πόλεμος.. Πάλι καλά ο πατέρας μου δεν είναι σαν τον δικό του γιατί δεν ξέρω καν αν θα βρισκόμουν εδώ.

#29 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:16:42

Ας μη βγαίνουμε εντελώς εκτός θέματος, καλά; :P



#30 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:17:50

Ας μη βγαίνουμε εντελώς εκτός θέματος, καλά; :P


Μια συζήτηση κάνουμε και είναι νια αλλη κατηγορία γονιών οι γονεις φοβιτσιαριδες
ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#31 Guest_Nèxt_*

Guest_Nèxt_*
  • Guests
Φήμη: 0

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:20:36

Μια συζήτηση κάνουμε και είναι νια αλλη κατηγορία γονιών οι γονεις φοβιτσιαριδες

Έχει δίκιο η συντονίστρια.. Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες σε προσωπικό μην βγαίνουμε εκτός θέματος.. Επίσης το σπαμ πρόσεχε :P.. Και είπαμε, γονείς άστα να πάνε.

Νύσταξα θα απαντήσω αύριο με καθαρότερο μυαλό..

Καληνύχτα και καλή συζήτηση

Επεξεργάστηκε από Nèxt, 27 Αύγουστος 2018 - 23:22:24.


#32 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 27 Αύγουστος 2018 - 23:21:41

Και εγώ το ίδιο καληνυχτα
ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#33 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 28 Αύγουστος 2018 - 13:09:35

Μιας και θίξατε το θέμα με τους ανήλικους, ας αναλύσω κατά τη γνώμη μου τα υπέρ και τα κατά του να είσαι σε σχέση ενώ είσαι ανήλικος (καλά τώρα δε μιλάω για εντελώς μικρά παιδιά, αναφέρομαι σε εφηβική ηλικία). 

 
Υπέρ:
  • Αρχίζουμε να μαθαίνουμε τι είναι η αγάπη, να γνωρίζουμε έντονα με ένα άτομο εκτός του οικογενειακού περιβάλλοντος. Με αυτό εννοώ και το να μάθουμε να σεβόμαστε κάποιον άλλο, τον αποδεχόμαστε κτλ.
  • Υπάρχουν πιο πολλές ευκαιρίες για πειραματισμούς στο τι μας αρέσει και τι όχι. Υποθέτω πως όταν πια είσαι ενήλικας, τα συναισθήματα είναι πλέον πιο έντονα και η κατάσταση δέσμευσης είναι πιο συνηθισμένη. Με αυτό εννοώ πως, αφού δενόμαστε με κάποιον πιο επιπόλαια, ο κίνδυνος στο να δεσμευτούμε σε ένα άτομο το οποίο στη τελική δεν είναι το σωστό για εμάς είναι λιγότερος. Το γεγονός του ότι στην ενήλικη ζωή τα πράγματα είναι πιο σοβαρά, αυτό μειώνει τις πιθανότητες μίας επιπόλαιης σχέσης πειραματισμού να συμβεί (πιστεύω). 
  • Ωριμάζουμε, καθώς δεν υπάρχουμε μόνο εμείς σε αυτό. Από νεαρή ηλικία μαθαίνουμε πως οι άνθρωποι δεν είναι δεδομένοι.
  • Ανακαλύπτουμε νέα πράγματα για τον εαυτό μας και βελτιωνόμαστε ως προσωπικότητες.

Κατά:

  • Αυτό που είπα πριν, πως αυτές οι σχέσεις είναι συνήθως επιπόλαιες, πολλές φορές υπάρχει περίπτωση ένα από τα δύο άτομα να το δει στα σοβαρά. Θα υπάρξει κατάσταση σύγχυσης, και θα δημιουργηθούν προβλήματα που δε θα ξέρουμε πως να τα αντιμετωπίσουμε.
  • Η επαγγελματική αποκατάσταση σε αυτή την ηλικία πρέπει να είναι το πιο σημαντικό μας μέλημα. Προβλήματα στη σχέση ή ακόμα και χωρισμός, τα οποία προκαλούν συναισθηματική φόρτιση εμποδίζουν τις επιδόσεις μας σε μαθήματα, δραστηριότητες κτλ.
  • Οι καρδιές των ανθρώπων δεν είναι παιχνίδι. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα λόγω ανωριμότητας να φερθούμε άσχημα στο άλλο άτομο, και τα τραύματα της παιδικής ηλικίας πάντα μας ακολουθούν έως κάποιο βαθμό.
  • Αφού πολλοί από εμάς δεν είναι σε θέση να αποδεχτούν τον εαυτό τους, πώς θα αποδεχτούν και θα αγαπήσουν κάποιον άλλο; Σε αυτή την ηλικία πολλές φορές τείνουμε να κοιτάμε τα δικά μας θέλω και συμφέροντα. 

 

Για τα άτομα τα οποία ακόμα δεν έχουν μάθει να σέβονται τον εαυτό τους και είναι πολύ ανώριμα, αυτό από μόνο του είναι ένα μεγάλο όχι στο να μπει από τώρα σε σχέση. Δεν είναι όλα τα άτομα έτοιμα ακόμα για να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο, και σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να νιώθουν άσχημα για αυτό. Το να φροντίζουμε τους εαυτούς μας και να τους προτρέπουμε από καταστάσεις που ακόμα δε ξέρουμε να τις αντιμετωπίζουμε, αν μη τι άλλο, είναι απολύτως φυσιολογικό. 

Επειδή είναι μόδα πλέον για τους ανήλικους να μπαίνουν σε σχέση, δε θα πει πως είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε. Ποτέ μη κάνετε κάτι ενώ δε το θέλετε εσείς οι ίδιοι, και μην φοβάστε να παίρνετε συμβουλές από έμπιστους ανηλίκους για όποιο θέμα στον τομέα σας απασχολεί.


  • Αυτό αρέσει σε ioantheod, grigrist και σαραβακος

#34 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 28 Αύγουστος 2018 - 13:27:31

Μιας και θίξατε το θέμα με τους ανήλικους, ας αναλύσω κατά τη γνώμη μου τα υπέρ και τα κατά του να είσαι σε σχέση ενώ είσαι ανήλικος (καλά τώρα δε μιλάω για εντελώς μικρά παιδιά, αναφέρομαι σε εφηβική ηλικία). 

 
Υπέρ:
  • Αρχίζουμε να μαθαίνουμε τι είναι η αγάπη, να γνωρίζουμε έντονα με ένα άτομο εκτός του οικογενειακού περιβάλλοντος. Με αυτό εννοώ και το να μάθουμε να σεβόμαστε κάποιον άλλο, τον αποδεχόμαστε κτλ.
  • Υπάρχουν πιο πολλές ευκαιρίες για πειραματισμούς στο τι μας αρέσει και τι όχι. Υποθέτω πως όταν πια είσαι ενήλικας, τα συναισθήματα είναι πλέον πιο έντονα και η κατάσταση δέσμευσης είναι πιο συνηθισμένη. Με αυτό εννοώ πως, αφού δενόμαστε με κάποιον πιο επιπόλαια, ο κίνδυνος στο να δεσμευτούμε σε ένα άτομο το οποίο στη τελική δεν είναι το σωστό για εμάς είναι λιγότερος. Το γεγονός του ότι στην ενήλικη ζωή τα πράγματα είναι πιο σοβαρά, αυτό μειώνει τις πιθανότητες μίας επιπόλαιης σχέσης πειραματισμού να συμβεί (πιστεύω). 
  • Ωριμάζουμε, καθώς δεν υπάρχουμε μόνο εμείς σε αυτό. Από νεαρή ηλικία μαθαίνουμε πως οι άνθρωποι δεν είναι δεδομένοι.
  • Ανακαλύπτουμε νέα πράγματα για τον εαυτό μας και βελτιωνόμαστε ως προσωπικότητες.

Κατά:

  • Αυτό που είπα πριν, πως αυτές οι σχέσεις είναι συνήθως επιπόλαιες, πολλές φορές υπάρχει περίπτωση ένα από τα δύο άτομα να το δει στα σοβαρά. Θα υπάρξει κατάσταση σύγχυσης, και θα δημιουργηθούν προβλήματα που δε θα ξέρουμε πως να τα αντιμετωπίσουμε.
  • Η επαγγελματική αποκατάσταση σε αυτή την ηλικία πρέπει να είναι το πιο σημαντικό μας μέλημα. Προβλήματα στη σχέση ή ακόμα και χωρισμός, τα οποία προκαλούν συναισθηματική φόρτιση εμποδίζουν τις επιδόσεις μας σε μαθήματα, δραστηριότητες κτλ.
  • Οι καρδιές των ανθρώπων δεν είναι παιχνίδι. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα λόγω ανωριμότητας να φερθούμε άσχημα στο άλλο άτομο, και τα τραύματα της παιδικής ηλικίας πάντα μας ακολουθούν έως κάποιο βαθμό.
  • Αφού πολλοί από εμάς δεν είναι σε θέση να αποδεχτούν τον εαυτό τους, πώς θα αποδεχτούν και θα αγαπήσουν κάποιον άλλο; Σε αυτή την ηλικία πολλές φορές τείνουμε να κοιτάμε τα δικά μας θέλω και συμφέροντα. 

 

Για τα άτομα τα οποία ακόμα δεν έχουν μάθει να σέβονται τον εαυτό τους και είναι πολύ ανώριμα, αυτό από μόνο του είναι ένα μεγάλο όχι στο να μπει από τώρα σε σχέση. Δεν είναι όλα τα άτομα έτοιμα ακόμα για να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο, και σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να νιώθουν άσχημα για αυτό. Το να φροντίζουμε τους εαυτούς μας και να τους προτρέπουμε από καταστάσεις που ακόμα δε ξέρουμε να τις αντιμετωπίζουμε, αν μη τι άλλο, είναι απολύτως φυσιολογικό. 

Επειδή είναι μόδα πλέον για τους ανήλικους να μπαίνουν σε σχέση, δε θα πει πως είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε. Ποτέ μη κάνετε κάτι ενώ δε το θέλετε εσείς οι ίδιοι, και μην φοβάστε να παίρνετε συμβουλές από έμπιστους ανηλίκους για όποιο θέμα στον τομέα σας απασχολεί.

μιας που ειπες περι πειραματισμους και και ανωριμωτητας καταλαβα οτι αρχιζω να οριμαζω διοτι αφου ειχα το χουι να αλλαζω τις γυναικες σαν τα πουκαμισα τωρα εχω μια μονιμη σχεση (για οσο κρατησει πριν βαρεθω) τωρα ειμαι στην καταληλη θεση να πω οτι ΣΧΕΔΟΝ ΩΡΙΜΑΣΑ :D  :D


ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#35 goof123

goof123

    Χρυσός Ήρωας

  • Coordinators
  • 1.089 μηνύματα
  • Κόσμος:GR10



Φήμη: 1.749

Δημοσιεύτηκε 28 Αύγουστος 2018 - 14:46:33

Πολύ tumblrεροκοριτσο μας βγήκες Ελευθερία. :P Συγχαρητήρια για το κείμενο. Έχω όμως μερικές αντίθετες απόψεις.. Για ποιο λόγο να θελουμε και τα αγόρια και κορίτσια να βρούμε έναν σύντροφο που να είναι περίπου ίδιος με τους γονείς μας; Δεν μου αρέσει το πρότυπο , δηλαδή αφού είναι ο πατέρας μου ή η μητέρα μου έτσι , θα βρω και εγώ έναν τύπο να είναι ίδιος ο πατέρας μου ή μία τύπισσα που να είναι ίδια η μητέρα μου. Να βρεις έναν άνθρωπο που να του αρέσεις και να σου αρέσει. Να περνάτε καλά μεταξύ σας. Αυτά.

#36 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 28 Αύγουστος 2018 - 14:51:24

Πολύ tumblrεροκοριτσο μας βγήκες Ελευθερία. :P Συγχαρητήρια για το κείμενο. Έχω όμως μερικές αντίθετες απόψεις.. Για ποιο λόγο να θελουμε και τα αγόρια και κορίτσια να βρούμε έναν σύντροφο που να είναι περίπου ίδιος με τους γονείς μας; Δεν μου αρέσει το πρότυπο , δηλαδή αφού είναι ο πατέρας μου ή η μητέρα μου έτσι , θα βρω και εγώ έναν τύπο να είναι ίδιος ο πατέρας μου ή μία τύπισσα που να είναι ίδια η μητέρα μου. Να βρεις έναν άνθρωπο που να του αρέσεις και να σου αρέσει. Να περνάτε καλά μεταξύ σας. Αυτά.

αυτο το θελουμε για να μην γκρινιαζουν και συνομοτουν οι γονεις


ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#37 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 28 Αύγουστος 2018 - 16:34:50

Πολύ tumblrεροκοριτσο μας βγήκες Ελευθερία. :P Συγχαρητήρια για το κείμενο. Έχω όμως μερικές αντίθετες απόψεις.. Για ποιο λόγο να θελουμε και τα αγόρια και κορίτσια να βρούμε έναν σύντροφο που να είναι περίπου ίδιος με τους γονείς μας; Δεν μου αρέσει το πρότυπο , δηλαδή αφού είναι ο πατέρας μου ή η μητέρα μου έτσι , θα βρω και εγώ έναν τύπο να είναι ίδιος ο πατέρας μου ή μία τύπισσα που να είναι ίδια η μητέρα μου. Να βρεις έναν άνθρωπο που να του αρέσεις και να σου αρέσει. Να περνάτε καλά μεταξύ σας. Αυτά.

 

Στο δεύτερο σκέλος του κειμένου μου εξηγώ τις περιπτώσεις των ατόμων όπου δε θέλουν άτομα όμοια με τους γονείς τους.

Και όπως είπα, δεν είναι ανάγκη κάποιος να στραφεί σε αυτές τις αντιμετωπίσεις που ανέφερα αν οι γονείς του δεν ήταν καλοί. Απλά λέω πως οι ψυχολογικές επιπτώσεις αυτών των εμπειριών, πολλές φορές έχει επιρροή στο πως σκεφτόμαστε στον έξω κόσμο, ειδικά στις ρομαντικές σχέσεις.

 

Σε ευχαριστώ που καταχώρισες την άποψή σου, με τις υγιείς διαφωνίες γίνεται πολλές φορές η συζήτηση πιο καρποφόρα.  :)

 

*tumblrεροκοριτσο; Ποτέ δεν έχω ασχοληθεί, και αν είχα θα έκραζα τα cringe posts. (devil) 


  • Αυτό αρέσει στον/η goof123




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες