Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Πως το παιχνίδι έγινε τόσο μηχανικό,... Μια σύνοψη.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 09 Νοέμβριος 2018 - 10:57:28

Σκόρπια εδώ κι εκεί τα έχω πει αλλά είπα να τα συγκεντρώσω.

1) Στην αρχή: ήταν οι στρατηγικές της ομάδας, Βλέπετε τα τρόπαια ήταν λιγότερα και η μάχη να τα κρατήσει ή να τα πάρει μια ομάδα μεγάλη. 

   Μετά: Αύξησαν τα τρόπαια και έδωσαν την δυνατότητα στις ομάδες να ξεφορτώνονται τα τρόπαια που      δεν ήθελαν

  Το αποτέλεσμα: Τέρμα οι μάχες να προλάβεις ακάλυπτη την άλλη ομάδα, τέρμα οι καλύψεις και οι ακαδημίες, τέρμα τα μπες και βγες (ειδικά όταν ήρθε και το HeroCon). Τέρμα οι προσπάθειες να φορτώσεις με ανεπιθύμητα τρόπαια τις άλλες ομάδες, τέρμα οι ομάδες να προσπαθούν να ξεφορτωθούν τρόπαια. Τέρμα γενικά ότι είχε σχέση με στρατηγική.

 

2) Στην αρχή: Είχες την προπόνηση, είχες την ενέργεια, είχες τις ειδικές και δεν είχες απεριόριστο χρόνο, έπρεπε να διαλέξεις που θα δώσεις έμφαση, τουλάχιστον οι περισσότεροι, 

   Μετά: Ήρθε η πολυδιεργασία, χαρήκαμε είναι αλήθεια

   Το αποτέλεσμα: Όλοι, κάνουν απ' όλα, όσα προλαβαίνουν, τέρμα οι τακτικές διαφοροποιήσεις 

 

3) Στην αρχή: Ήρθε το Con, και έπρεπε να προβλέπουμε τι θα γίνει, να κρατάμε ενέργειες, προπονήσεις, ειδικές, μάχες, αντικείμενα κ.ο.κ.

   Μετά: Το ανακοίνωσαν

  Το αποτέλεσμα: Γνωστό, ξέρουμε και προετοιμαζόμαστε, καμιά αγωνία.

 

4) Στην αρχή: Έπρεπε να φροντίζουμε όταν ερχόταν οι μάχες να βάζαμε τα σωστά ρούχα, μπορεί να μας κόστιζε στην τιμή αυτό βέβαια όταν είχαμε το τουρνουά, ή να ξεχνιόμασταν όταν κάναμε κάποιο κατόρθωμα.

 Μετά: Ήρθε η ρύθμιση.

Αποτέλεσμα: δεν γίνεται να ξεχαστείς. 

 

Και μετά απ' όλα αυτά τι έμεινε;

Να κάνουμε τις αποστολές, τις προπονήσεις και τα καθήκοντα μας πειθήνια και ωραία και παρ' όλα αυτά να σπαταλάμε όλο και περισσότερο χρόνο και ντόνατς.

 

Το τελευταίο που έχει μείνει, είναι η κρυψώνα πλέον, εκεί έχει ακόμα ένα χάζι να προσπαθείς να την χτίσεις όσο αποτελεσματικότερα μπορείς και να επιλέγεις τι δωμάτια θα χτίσεις και τι θα θυσιάσεις. Κατί θα σκεφτούν και γι' αυτό.

 


  • Αυτό αρέσει στον/η mar-si, giann657, KostaZz2310 και σε 12 άλλους

#2 Andreww

Andreww

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 21 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΟυγκάντα Boys
  • Ομάδα:DISNEY GREECE
  • Κόσμος:GR19
  • Ήρωας:Andreww
Φήμη: 16

Δημοσιεύτηκε 09 Νοέμβριος 2018 - 11:46:06

Γιατί με νευριάζει αυτό το Post ; Μάλλον επειδή το HZ έχει πάρει την κάτω βόλτα τελευταία. Έχεις άπειρο δίκιο spidy.


~If it doesn't kill you its probably making you stronger~


#3 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 10 Νοέμβριος 2018 - 07:49:50

Και φυσικά έχω τις προτάσεις για να αντιστραφεί. 

Θα χρειαστεί ο νέος σέρβερ (αν και όταν ανοίξει) να είναι διαφορετικός.

 

Α

   1. Λιγότερος μέγιστος αριθμός παικτών ανά ομάδα. 20-24 είναι καλά.

   2. Επαναφορά του αριθμού των τροπαίων στον αριθμό πριν την αύξηση.

   3. Διατήρηση της μείωσης που επιφέρουν στα σκιλς.

   4, Κατάργηση της δυνατότητας να διώχνει μια ομάδα τα τρόπαια.

   5. Αν φύγει κάποιος από μια ομάδα και ξαναμπεί στην ίδια μέσα στην επόμενη μισή ώρα συνεχίζει να μετράει κανονικά στο  Con.

 

 Αποτέλεσμα:

Αύξηση του ανταγωνισμού μεταξύ των ομάδων για τα τρόπαια. Στρατηγικές για να τα κρατήσουν ή να τα διώξουν, σφαγή ξανά                στο μπες βγες με τον χρονικό περιορισμό για το Con.

 

Β.

     1. Μετατροπή της πολυδιεργασίας, θα μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα αποστολές και ειδικές ή προπονήσεις και ειδικές, αλλά όχι                 ταυτόχρονα ενέργεια και προπονήσεις. 

     2. Τα τρόπαια, κατορθώματα κλπ θα συνεχίζουν να δίνουν κανονικά έξτρα ενέργεια και προπονήσεις.

     3. Αλλά η αρχική ενέργεια και προπονήσεις (300 και 10 αντίστοιχα) δεν θα υπάρχουν. Θα έχεις 500 αρχικές μονάδες, 1 ενέργεια θα           ισούται με 1 μονάδα, 1 προπόνηση με 20 μονάδες. Στην αρχή κάθε μέρας θα επιλέγεις πως θα τις μοιράσεις ανάμεσα στην                   ενέργεια και στις προπονήσεις.

     4. Θα υπάρξει δραστική μείωση των ανταμοιβών, κατορθωμάτων κλπ που δίνουν ενέργεια και προπονήσεις για να μείνει ο χρόνος             απασχόλησης ίδιος και θα δίνουν εμπειρία και δεξιότητες.

 

Αποτέλεσμα: Θα δούμε ξανά νέες τακτικές των παικτών που θα διαφοροποιούνται ανάλογα αν προτιμούν να ανεβάζουν λέβελ ή σκιλ.

 

Γ. 

     1. Το Con να σταματήσει να ανακοινώνεται. 

     2. Αποστολές που είναι ψυχαναγκαστικές θα πρέπει να αλλάξουν συγκεκριμένα:

         -Ειδικές αποστολές θα ισχύει κανονικά ο χρόνος των 5 ημερών και στην διάρκεια του Con. (για να μπορούμε να κάνουμε μόνο                από 2 φορές)

        -Οι μονομαχίες, όταν είναι άδεια η μπάρα θα κάνει τον ίδιο χρόνο να φορτίσεις όπως και αν έχουμε ξεπεράσεις τις 20 μονάδες

        -Δεν μου έρχεται κάτι άλλο  :S

 

Αποτέλεσμα: Οι παίκτες θα αναγκάζονται να προετοιμάζονται, να θυσιάζουν κάτι για κάτι άλλο. π.χ το να κάνουν αμέσως μια ειδική, το                          να πουλήσουν αντικείμενα, κ.ο.κ.

 

 4. Να φύγουν αυτές οι στολές που ρυθμίζεις πότε να τους βάλεις, να αναγκαστούμε πάλι να θυσιάζουμε κάτι και να έχουμε κάτι για να       μαλώνουμε όταν ξεχνάμε να βάλουμε τα ρούχα στις μάχες.

 

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες προτάσεις προς την ίδια κατεύθυνση, θα χαρώ να τις ακούσω.

Πάντως 4 είναι οι λόγοι παρακμής του παιχνιδιού.

1. Η αναμενόμενη φθορά του χρόνου (προσπαθεί η εταιρία να την περιορίσει με νέα χαρακτηριστικά αλλά όχι πάντα επιτυχημένα)

2. Ότι γίνεται ολοένα και πιο μεγάλο πλεονέκτημα αυτού που πληρώνει και έχει διώξει πολλούς.

3. Ότι γίνεται ολοένα και πιο απαιτητικό στον χρόνο που χρειάζεσαι έχει διώξει αρκετούς.

4. Ότι απαιτεί χρόνο αλλά ταυτόχρονα έχει γίνει πιο μηχανικό όπως ανέλυσα, έχει διώξει πάρα πολλούς.


  • Αυτό αρέσει στον/η DimitrisBarca, giann657, AlphaWarrior και σε 4 άλλους

#4 JohnVal

JohnVal

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 12 μηνύματα
Φήμη: 17

Δημοσιεύτηκε 10 Νοέμβριος 2018 - 09:56:58

Γνωμη μου ειναι οτι ολο αυτο ειναι αρκετα χαζο.. Τωρα τελευταια παρατηρω μια ταση εδω στο φορουμ ακομα και τις θετικες αναβαθμισεις που εκαναν να τις σχολιαζουμε αρνητικα, και αντι να κοιταμε πως θα περναμε λιγοτερο χρονο στο παιχνιδι ψαχνουμε ακριβως το αντιθετο.. Αυτο που στην πραγματικοτητα θα επρεπε να προτεινουμε ειναι τροπους για να εξοικονομησουμε περισσοτερο χρονο απο το παιχνιδι και οχι το αντιθετο. Και μια συμβουλη προς οσους θεωρουν οτι το παιχνιδι εχει γινει πολυ ευκολο για τα δεδομενα τους, για δοκιμαστε να βαρατε αυτην την εβδομαδα καθε 10 λεπτα στις μονομαχιες για να δειτε ποσο ευκολο ειναι, λες και το προβλημα ειναι οτι μας ανακοινωνουν τα κον και οχι οτι συνεχεια μπαινουν εξοχως απαιτητικα κον που μας ξεζουμιζουν.. Αυτα απο εμενα και καλη συνεχεια.


  • Αυτό αρέσει στον/η world party

#5 grigrist

grigrist

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.838 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαHero Zero
  • Κόσμος:GR1



Φήμη: 4.280

Δημοσιεύτηκε 10 Νοέμβριος 2018 - 12:21:06

Γνωμη μου ειναι οτι ολο αυτο ειναι αρκετα χαζο.. Τωρα τελευταια παρατηρω μια ταση εδω στο φορουμ ακομα και τις θετικες αναβαθμισεις που εκαναν να τις σχολιαζουμε αρνητικα, και αντι να κοιταμε πως θα περναμε λιγοτερο χρονο στο παιχνιδι ψαχνουμε ακριβως το αντιθετο.. Αυτο που στην πραγματικοτητα θα επρεπε να προτεινουμε ειναι τροπους για να εξοικονομησουμε περισσοτερο χρονο απο το παιχνιδι και οχι το αντιθετο. Και μια συμβουλη προς οσους θεωρουν οτι το παιχνιδι εχει γινει πολυ ευκολο για τα δεδομενα τους, για δοκιμαστε να βαρατε αυτην την εβδομαδα καθε 10 λεπτα στις μονομαχιες για να δειτε ποσο ευκολο ειναι, λες και το προβλημα ειναι οτι μας ανακοινωνουν τα κον και οχι οτι συνεχεια μπαινουν εξοχως απαιτητικα κον που μας ξεζουμιζουν.. Αυτα απο εμενα και καλη συνεχεια.

Καλησπέρα!

 

Θα μπορούσες λίγο να επεξηγήσεις τις αναβαθμίσεις και ό,τι προσθέτεται που κατά τη γνώμη σου σχολιάζεται αρνητικά αντί θετικά;


  • Αυτό αρέσει στον/η giann657

#6 JohnVal

JohnVal

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 12 μηνύματα
Φήμη: 17

Δημοσιεύτηκε 10 Νοέμβριος 2018 - 13:29:19

Καλησπέρα!

 

Θα μπορούσες λίγο να επεξηγήσεις τις αναβαθμίσεις και ό,τι προσθέτεται που κατά τη γνώμη σου σχολιάζεται αρνητικά αντί θετικά;

 

Καλησπερα και σε σενα, σε αυτα τα ποστ που ανηρτησε ο φιλος spidy μπορεις να δει ξεκαθαρα οτι κριτικαρονται αρνητικα οι αναβαθμισεις που εγιναν ως προς τις στολες που μας επιτρεπουν να ρυθμιζουμε τι ρουχα θα φοραμε ανα περιπτωση, επισης ξεκαθαρα εκδηλωνεται μια αντιθεση ως προς την πολυδιεργασια μια αναβαθμιση που ηταν ευεργετικη για τους περισσοτερους παικτες και που την χρειαζομασταν.. Επισης πριν μερικες μερες ειδα ποστ εδω στο φορουμ που ελεγε οτι το ιβεντ του Halloween παρα ηταν ευκολο και οτι το ολοκληρωσε πολυ γρηγορα λες και ειναι προτιμοτερο δηλαδη να χρειαζεται να κανουμε 200 μονομαχιες μεσα σε μια εβδομαδα για να ολοκληρωσουμε ενα ιβεντ. Γενικα πρεπει να πω οτι δεν ειναι πολλες οι αναβαθμισεις που γινονται και βοηθανε εμας τους παικτες αν ειναι ομως να κρινουμε ως αρνητικες και αυτες τοτε ειναι σαν να βαζουμε τα χερια μας και να βγαζουμε τα ματια μας


  • Αυτό αρέσει στον/η grigrist, world party, Xärøs και σε άλλον ένα

#7 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 11 Νοέμβριος 2018 - 08:28:58

 Χαίρομαι και μόνο που υπάρχει λίγος αντίλογος γιατί έχουμε καταντήσει νεκροταφείο.

 Βέβαια το να απορρίπτει κάποιος μια πλήρως αιτιολογημένη πρόταση με τον χαρακτηρισμό χαζή και το να μην σχολιάζουμε αρνητικά θετικές αναβαθμίσεις (!) δεν είναι αντίλογος, είναι αδυναμία επιχειρημάτων.

 Νομίζω έχουμε κάθε δικαίωμα να σχολιάζουμε κάτι και να το θεωρούμε αρνητικό ή θετικό αν το αιτιολογούμε. Αυτό που εσύ βλέπεις ως κάτι καλό εγώ το βλέπω ως αρνητικό.

 Αν διάβαζες μέχρι το τελευταίο ποστ μου θα έβλεπες ότι συμφωνώ μαζί σου ότι συμφωνώ ότι το παιχνίδι θέλει πάρα πολύ χρόνο.

 Λέω κατά γράμμα: "Ότι γίνεται ολοένα και πιο απαιτητικό στον χρόνο που χρειάζεσαι έχει διώξει αρκετούς."

Δεν αρκεί όμως να μειωθεί ο χρόνος που χρειάζεται για να μαζέψει κόσμο, πρέπει να έχει και ένα ενδιαφέρον ένα παιχνίδι και οι συγκεκριμένες προτάσεις εστιάζουν εκεί.


  • Αυτό αρέσει στον/η grigrist

#8 grigrist

grigrist

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.838 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαHero Zero
  • Κόσμος:GR1



Φήμη: 4.280

Δημοσιεύτηκε 11 Νοέμβριος 2018 - 11:40:32

 Χαίρομαι και μόνο που υπάρχει λίγος αντίλογος γιατί έχουμε καταντήσει νεκροταφείο.

 Βέβαια το να απορρίπτει κάποιος μια πλήρως αιτιολογημένη πρόταση με τον χαρακτηρισμό χαζή και το να μην σχολιάζουμε αρνητικά θετικές αναβαθμίσεις (!) δεν είναι αντίλογος, είναι αδυναμία επιχειρημάτων.

 Νομίζω έχουμε κάθε δικαίωμα να σχολιάζουμε κάτι και να το θεωρούμε αρνητικό ή θετικό αν το αιτιολογούμε. Αυτό που εσύ βλέπεις ως κάτι καλό εγώ το βλέπω ως αρνητικό.

 Αν διάβαζες μέχρι το τελευταίο ποστ μου θα έβλεπες ότι συμφωνώ μαζί σου ότι συμφωνώ ότι το παιχνίδι θέλει πάρα πολύ χρόνο.

 Λέω κατά γράμμα: "Ότι γίνεται ολοένα και πιο απαιτητικό στον χρόνο που χρειάζεσαι έχει διώξει αρκετούς."

Δεν αρκεί όμως να μειωθεί ο χρόνος που χρειάζεται για να μαζέψει κόσμο, πρέπει να έχει και ένα ενδιαφέρον ένα παιχνίδι και οι συγκεκριμένες προτάσεις εστιάζουν εκεί.

Εγώ ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει από τα λεγόμενά σου(και το θεωρώ λίγο αντιφατικό, οπότε θα ήθελα να μου το εξηγήσεις :)).

 

Από τη μια λες πως ο χρόνος που αφιερώνουμε στο παιχνίδι για την πλήρη επίτευξη των καθημερινών αναγκών έχει αυξηθεί δραματικά (το είχες αναρτήσει σε νήμα, θα συμφωνήσω). Από την άλλη μας λες πως έχει γίνει πιο μηχανικό(και εδώ θα συμφωνήσω). Αλλά πώς γίνεται να προτείνεις ως λύση την κατάργηση των ενδυμασιών; Εκεί που εγώ έχω την κεφαλή μου ήσυχη πως θα ενεργοποιηθούν τα κατάλληλα ρούχα μου για τις ομαδικές; Εκεί που εγώ έχω την κεφαλή μου ήσυχη ότι δε θα χρειαστεί  να αλλάζω και να ξαναλλάζω ρούχα για ειδικές, εφόσον τα έχω έτοιμα. Πως δε θα έχω την κεφαλή μου ήσυχη για να βλέπω αν κέρδισα όπλο από τις ειδικές και θα πρέπει να το πουλήσω...  Το ίδιο και με τη μερική κατάργηση της πολυδιεργασίας όπως αναφέρεις. Σε αυτό δε θα αναδειχτούν οι καμμένοι, πράγμα που επιθυμούμε να αμβλύνουμε; Κάτι δεν έχω καταλάβει...


  • Αυτό αρέσει στον/η goof123

#9 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 11 Νοέμβριος 2018 - 15:11:25

Έχει μια βάση αυτό που λες.

Ο σκοπός δεν πρέπει να είναι νομίζω απλώς να μειωθεί ο χρόνος που ασχολούμαστε. Είναι να κρατηθεί και ενδιαφέρον το παιχνίδι.

Και άποψη μου είναι ότι δεν γίνεται ενδιαφέρον με το να γίνονται τα πάντα μηχανικά και εμείς να αρκεί να εκτελούμε τις αποστολές, μονομαχίες, ειδικές, προπονήσεις κλπ. 

Κάποιες από τις προτάσεις μου πράγματι ανεβάζουν τον χρόνο που πρέπει ή μπορούμε να ασχολιούμαστε, είναι ένα μείον, ωστόσο λέω ότι κάπως πρέπει να μειωθεί και ο χρόνος, αλλά όχι με το να γίνονται τα πάντα μηχανικά. 

Οι ομάδες θα έχουν λιγότερα τρόπαια στην διάθεση τους, Λέω να υπάρξει δραστική μείωση των ανταμοιβών που δίνουν εμπειρία και προπονήσεις και αντικατάσταση τους με ανταμοιβές δεξιοτήτων και εμπειρίας. Λέω να αλλάξουν δραστικά τα HeroCon που απαιτούν να είμαστε συνέχεια πάνω από τον υπολογιστή. 

Σίγουρα θα μπορέσουν να υπάρξουν και άλλες προτάσεις εξοικονόμησης χρόνου.


Επεξεργάστηκε από spidy, 11 Νοέμβριος 2018 - 15:12:26.


#10 goof123

goof123

    Χρυσός Ήρωας

  • Coordinators
  • 1.091 μηνύματα
  • Κόσμος:GR10



Φήμη: 1.759

Δημοσιεύτηκε 11 Νοέμβριος 2018 - 18:28:11

Σκόρπια εδώ κι εκεί τα έχω πει αλλά είπα να τα συγκεντρώσω.

1) Στην αρχή: ήταν οι στρατηγικές της ομάδας, Βλέπετε τα τρόπαια ήταν λιγότερα και η μάχη να τα κρατήσει ή να τα πάρει μια ομάδα μεγάλη. 

   Μετά: Αύξησαν τα τρόπαια και έδωσαν την δυνατότητα στις ομάδες να ξεφορτώνονται τα τρόπαια που      δεν ήθελαν

  Το αποτέλεσμα: Τέρμα οι μάχες να προλάβεις ακάλυπτη την άλλη ομάδα, τέρμα οι καλύψεις και οι ακαδημίες, τέρμα τα μπες και βγες (ειδικά όταν ήρθε και το HeroCon). Τέρμα οι προσπάθειες να φορτώσεις με ανεπιθύμητα τρόπαια τις άλλες ομάδες, τέρμα οι ομάδες να προσπαθούν να ξεφορτωθούν τρόπαια. Τέρμα γενικά ότι είχε σχέση με στρατηγική.

 

2) Στην αρχή: Είχες την προπόνηση, είχες την ενέργεια, είχες τις ειδικές και δεν είχες απεριόριστο χρόνο, έπρεπε να διαλέξεις που θα δώσεις έμφαση, τουλάχιστον οι περισσότεροι, 

   Μετά: Ήρθε η πολυδιεργασία, χαρήκαμε είναι αλήθεια

   Το αποτέλεσμα: Όλοι, κάνουν απ' όλα, όσα προλαβαίνουν, τέρμα οι τακτικές διαφοροποιήσεις 

 

3) Στην αρχή: Ήρθε το Con, και έπρεπε να προβλέπουμε τι θα γίνει, να κρατάμε ενέργειες, προπονήσεις, ειδικές, μάχες, αντικείμενα κ.ο.κ.

   Μετά: Το ανακοίνωσαν

  Το αποτέλεσμα: Γνωστό, ξέρουμε και προετοιμαζόμαστε, καμιά αγωνία.

 

4) Στην αρχή: Έπρεπε να φροντίζουμε όταν ερχόταν οι μάχες να βάζαμε τα σωστά ρούχα, μπορεί να μας κόστιζε στην τιμή αυτό βέβαια όταν είχαμε το τουρνουά, ή να ξεχνιόμασταν όταν κάναμε κάποιο κατόρθωμα.

 Μετά: Ήρθε η ρύθμιση.

Αποτέλεσμα: δεν γίνεται να ξεχαστείς. 

 

Και μετά απ' όλα αυτά τι έμεινε;

Να κάνουμε τις αποστολές, τις προπονήσεις και τα καθήκοντα μας πειθήνια και ωραία και παρ' όλα αυτά να σπαταλάμε όλο και περισσότερο χρόνο και ντόνατς.

 

Το τελευταίο που έχει μείνει, είναι η κρυψώνα πλέον, εκεί έχει ακόμα ένα χάζι να προσπαθείς να την χτίσεις όσο αποτελεσματικότερα μπορείς και να επιλέγεις τι δωμάτια θα χτίσεις και τι θα θυσιάσεις. Κατί θα σκεφτούν και γι' αυτό.

Καλησπέρα σας, πρώτα από όλα (Τέρμα οι μάχες να προλάβεις ακάλυπτη την άλλη ομάδα) εδώ είσαι λάθος, ακόμα υπάρχουν ομάδες που προσπαθούν να βρουν άλλες ομάδες για να τις φορτώσουν. Άσχετα αν έχει προλάβει το μουλτι να καλύψει! Επιπλέον, (Τέρμα οι προσπάθειες να φορτώσεις με ανεπιθύμητα τρόπαια τις άλλες ομάδες) ακόμα υπάρχουν αλλά σε μειωμένο ποσοστό. Τέλος, 

(τέρμα οι ομάδες να προσπαθούν να ξεφορτωθούν τρόπαια.) και τι κάνεις αν δεν έχεις ντόνατ στην ομάδα σου; Δεν θα προσπαθήσεις να το ξεφορτωθείς; Θα μείνεις με την σαβούρα; 

 

Δεύτερον, (τέρμα οι τακτικές διαφοροποιήσεις.) μα και τώρα διαλέγεις ανάμεσα σε προπονήσεις και αποστολές. Προλαβαίνεις να κάνεις όλη την ενέργεια σου 100+4x50+τα 20αρια από τα τρόπαια και όλες τις προπονήσεις+τα τρόπαια; (Μιλάμε πάντα για παίκτη που είναι στις 3 πρώτες ομάδες.) Αν τα προλαβαίνεις όλα αυτά, είσαι άρχοντας. Αν όμως όχι; Θα πρέπει να διαλέξεις.  ;)

 

Τρίτον, (Στην αρχή: Ήρθε το Con, και έπρεπε να προβλέπουμε τι θα γίνει, να κρατάμε ενέργειες, προπονήσεις, ειδικές, μάχες, αντικείμενα κ.ο.κ.) ήξερες τι θα πρέπει να κάνεις λίγες ώρες πριν την έναρξη του νέου κον. Οπότε κρατούσες π.χ ενέργεια. Λίγο πολύ ότι ήθελες για τον κον και δεν ήταν/είναι ανάγκη να το χρησιμοποιούσες , το κρατούσες. {βλέπε αντικείμενα}

 

Τέταρτον, (Στην αρχή: Έπρεπε να φροντίζουμε όταν ερχόταν οι μάχες να βάζαμε τα σωστά ρούχα, μπορεί να μας κόστιζε στην τιμή αυτό βέβαια όταν είχαμε το τουρνουά, ή να ξεχνιόμασταν όταν κάναμε κάποιο κατόρθωμα.

 Μετά: Ήρθε η ρύθμιση.

Αποτέλεσμα: δεν γίνεται να ξεχαστείς.) εδώ είμαι κάθετος στο να αλλάξει κάτι τέτοιο. Εμένα προσωπικά , αυτή η αναβάθμιση με βοήθησε άπειρα διότι είμαι λιγουλάκι ξεχασιάρης , ασχέτως που διώχθηκα από ομάδα για αυτόν ακριβώς τον λόγο (lol) απλά είναι ότι καλύτερο μπήκε στο παιχνίδι μετά την πολυδιεργασία. 

 

Τέλος , το να θέλεις να μειωθούν (περίπου) όλα αυτά που μας εξοικονομούν χρόνο και να μου λες πως σπαταλάμε επιπλέον χρόνο για το παιχνίδι είναι εντελώς χαζό και ανούσιο. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά αυτό που μας λες. 

Και φυσικά έχω τις προτάσεις για να αντιστραφεί. 

Θα χρειαστεί ο νέος σέρβερ (αν και όταν ανοίξει) να είναι διαφορετικός.

 

Α

   1. Λιγότερος μέγιστος αριθμός παικτών ανά ομάδα. 20-24 είναι καλά. 

   2. Επαναφορά του αριθμού των τροπαίων στον αριθμό πριν την αύξηση. 

   3. Διατήρηση της μείωσης που επιφέρουν στα σκιλς. 

   4, Κατάργηση της δυνατότητας να διώχνει μια ομάδα τα τρόπαια. 

   5. Αν φύγει κάποιος από μια ομάδα και ξαναμπεί στην ίδια μέσα στην επόμενη μισή ώρα συνεχίζει να μετράει κανονικά στο  Con. 

 

 Αποτέλεσμα:

Αύξηση του ανταγωνισμού μεταξύ των ομάδων για τα τρόπαια. Στρατηγικές για να τα κρατήσουν ή να τα διώξουν, σφαγή ξανά                στο μπες βγες με τον χρονικό περιορισμό για το Con.

 

Β.

     1. Μετατροπή της πολυδιεργασίας, θα μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα αποστολές και ειδικές ή προπονήσεις και ειδικές, αλλά όχι                 ταυτόχρονα ενέργεια και προπονήσεις. 

     2. Τα τρόπαια, κατορθώματα κλπ θα συνεχίζουν να δίνουν κανονικά έξτρα ενέργεια και προπονήσεις.

     3. Αλλά η αρχική ενέργεια και προπονήσεις (300 και 10 αντίστοιχα) δεν θα υπάρχουν. Θα έχεις 500 αρχικές μονάδες, 1 ενέργεια θα           ισούται με 1 μονάδα, 1 προπόνηση με 20 μονάδες. Στην αρχή κάθε μέρας θα επιλέγεις πως θα τις μοιράσεις ανάμεσα στην                   ενέργεια και στις προπονήσεις. 

     4. Θα υπάρξει δραστική μείωση των ανταμοιβών, κατορθωμάτων κλπ που δίνουν ενέργεια και προπονήσεις για να μείνει ο χρόνος             απασχόλησης ίδιος και θα δίνουν εμπειρία και δεξιότητες. 

 

Αποτέλεσμα: Θα δούμε ξανά νέες τακτικές των παικτών που θα διαφοροποιούνται ανάλογα αν προτιμούν να ανεβάζουν λέβελ ή σκιλ.

 

Γ. 

     1. Το Con να σταματήσει να ανακοινώνεται. 

     2. Αποστολές που είναι ψυχαναγκαστικές θα πρέπει να αλλάξουν συγκεκριμένα:

         -Ειδικές αποστολές θα ισχύει κανονικά ο χρόνος των 5 ημερών και στην διάρκεια του Con. (για να μπορούμε να κάνουμε μόνο                από 2 φορές) 

        -Οι μονομαχίες, όταν είναι άδεια η μπάρα θα κάνει τον ίδιο χρόνο να φορτίσεις όπως και αν έχουμε ξεπεράσεις τις 20 μονάδες. 

        -Δεν μου έρχεται κάτι άλλο  :S

 

Αποτέλεσμα: Οι παίκτες θα αναγκάζονται να προετοιμάζονται, να θυσιάζουν κάτι για κάτι άλλο. π.χ το να κάνουν αμέσως μια ειδική, το                          να πουλήσουν αντικείμενα, κ.ο.κ.

 

 4. Να φύγουν αυτές οι στολές που ρυθμίζεις πότε να τους βάλεις, να αναγκαστούμε πάλι να θυσιάζουμε κάτι και να έχουμε κάτι για να       μαλώνουμε όταν ξεχνάμε να βάλουμε τα ρούχα στις μάχες.

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες προτάσεις προς την ίδια κατεύθυνση, θα χαρώ να τις ακούσω.

Πάντως 4 είναι οι λόγοι παρακμής του παιχνιδιού.

1. Η αναμενόμενη φθορά του χρόνου (προσπαθεί η εταιρία να την περιορίσει με νέα χαρακτηριστικά αλλά όχι πάντα επιτυχημένα)

2. Ότι γίνεται ολοένα και πιο μεγάλο πλεονέκτημα αυτού που πληρώνει και έχει διώξει πολλούς.

3. Ότι γίνεται ολοένα και πιο απαιτητικό στον χρόνο που χρειάζεσαι έχει διώξει αρκετούς.

4. Ότι απαιτεί χρόνο αλλά ταυτόχρονα έχει γίνει πιο μηχανικό όπως ανέλυσα, έχει διώξει πάρα πολλούς. 

 

Α.

 

1. Λιγότερος μέγιστος αριθμός παικτών ανά ομάδα. 20-24 είναι καλά. ( κάτι σαν τον speed δηλαδή; ) 

3. Διατήρηση της μείωσης που επιφέρουν στα σκιλς. ( Αυτό υπάρχει ανέκαθεν.) 

4, Κατάργηση της δυνατότητας να διώχνει μια ομάδα τα τρόπαια. (Σε αυτό με βρίσκεις σύμφωνο.)

5. Αν φύγει κάποιος από μια ομάδα και ξαναμπεί στην ίδια μέσα στην επόμενη μισή ώρα συνεχίζει να μετράει κανονικά στο  Con. (Αυτό δεν το κατάλαβα..) 

 

Β.

 

 1. Μετατροπή της πολυδιεργασίας, θα μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα αποστολές και ειδικές ή προπονήσεις και ειδικές, αλλά όχι ταυτόχρονα ενέργεια και προπονήσεις. (Όχι , όχι και πάλι όχι.) 

     2. Τα τρόπαια, κατορθώματα κλπ θα συνεχίζουν να δίνουν κανονικά έξτρα ενέργεια και προπονήσεις. (Και τώρα δίνουν.) 

     3. Αλλά η αρχική ενέργεια και προπονήσεις (300 και 10 αντίστοιχα) δεν θα υπάρχουν. Θα έχεις 500 αρχικές μονάδες, 1 ενέργεια θα ισούται με 1 μονάδα, 1 προπόνηση με 20 μονάδες. Στην αρχή κάθε μέρας θα επιλέγεις πως θα τις μοιράσεις ανάμεσα στην ενέργεια και στις προπονήσεις. (Αυτό ίσως να μου αρέσει! Θα ήθελα να το δω και στην πράξη όμως.) 

     4. Θα υπάρξει δραστική μείωση των ανταμοιβών, κατορθωμάτων κλπ που δίνουν ενέργεια και προπονήσεις για να μείνει ο χρόνος απασχόλησης ίδιος και θα δίνουν εμπειρία και δεξιότητες. (Αν γίνει το 3 , ναι να υπάρχει , αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Ίσα ίσα θα δημιουργήσει θύελλα αντιδράσεων λόγω του ότι μας αφαίρεσαν τα ντονατ και τώρα αυτά..)

 

Γ.

 

     1. Το Con να σταματήσει να ανακοινώνεται. ( Σου απάντησα πάνω για το κον.) 

     2. Αποστολές που είναι ψυχαναγκαστικές θα πρέπει να αλλάξουν συγκεκριμένα:

         -Ειδικές αποστολές θα ισχύει κανονικά ο χρόνος των 5 ημερών και στην διάρκεια του Con. (για να μπορούμε να κάνουμε μόνο από 2 φορές) ( Ναι , βέβαια το να βρουν άλλον ένα τρόπο για να τις κάνουμε λίγο πιο συχνά π.χ κάθε 3 μέρες, σε κον θα ήταν πιο βολικό.)

        -Οι μονομαχίες, όταν είναι άδεια η μπάρα θα κάνει τον ίδιο χρόνο να φορτίσεις όπως και αν έχουμε ξεπεράσεις τις 20 μονάδες. (Νομίζω πως αυτό ήταν από τότε που ξεκίνησε το παιχνίδι, οπότε δεν νομίζω να αφαιρεθεί) 

     4. Να φύγουν αυτές οι στολές που ρυθμίζεις πότε να τους βάλεις, να αναγκαστούμε πάλι να θυσιάζουμε κάτι και να έχουμε κάτι για να μαλώνουμε όταν ξεχνάμε να βάλουμε τα ρούχα στις μάχες. (Σου έχω απαντήσει και για το αποτέλεσμα και για το 4 πιο πάνω.) 

 

4. Ότι απαιτεί χρόνο αλλά ταυτόχρονα έχει γίνει πιο μηχανικό όπως ανέλυσα, έχει διώξει πάρα πολλούς. ο να θέλεις να μειωθούν (περίπου) όλα αυτά που μας εξοικονομούν χρόνο και να μου λες πως σπαταλάμε επιπλέον χρόνο για το παιχνίδι είναι εντελώς χαζό και ανούσιο. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά αυτό που μας λες. )

 

 


  • Αυτό αρέσει στον/η warrior88

#11 JohnVal

JohnVal

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 12 μηνύματα
Φήμη: 17

Δημοσιεύτηκε 11 Νοέμβριος 2018 - 19:21:38

 Χαίρομαι και μόνο που υπάρχει λίγος αντίλογος γιατί έχουμε καταντήσει νεκροταφείο.

 Βέβαια το να απορρίπτει κάποιος μια πλήρως αιτιολογημένη πρόταση με τον χαρακτηρισμό χαζή και το να μην σχολιάζουμε αρνητικά θετικές αναβαθμίσεις (!) δεν είναι αντίλογος, είναι αδυναμία επιχειρημάτων.

 Νομίζω έχουμε κάθε δικαίωμα να σχολιάζουμε κάτι και να το θεωρούμε αρνητικό ή θετικό αν το αιτιολογούμε. Αυτό που εσύ βλέπεις ως κάτι καλό εγώ το βλέπω ως αρνητικό.

 Αν διάβαζες μέχρι το τελευταίο ποστ μου θα έβλεπες ότι συμφωνώ μαζί σου ότι συμφωνώ ότι το παιχνίδι θέλει πάρα πολύ χρόνο.

 Λέω κατά γράμμα: "Ότι γίνεται ολοένα και πιο απαιτητικό στον χρόνο που χρειάζεσαι έχει διώξει αρκετούς."

Δεν αρκεί όμως να μειωθεί ο χρόνος που χρειάζεται για να μαζέψει κόσμο, πρέπει να έχει και ένα ενδιαφέρον ένα παιχνίδι και οι συγκεκριμένες προτάσεις εστιάζουν εκεί.

Καλησπερα και παλι φιλε Spidy, καταλαβαινω οτι ακουγεται ενοχλητικο αυτο το χαζη που εγραψα και ισως να ηταν υπερβολικο αλλα ο λογος που το εγραψα ηταν γιατι ενω εχεις πολυ δικιο και πολυς κοσμος σταματαει το παιχνιδι λογω του υπερβολικου χρονου που απαιτει να αφιερωνει κανεις ειδικα σε περιπτωσεις οπως το τρεχων κον ωστοσο δεν νομιζω οτι εχει σταματησει μεγαλος αριθμος ατομων επειδη μπηκαν οι στολες ή η πολυδιεργασια.. Ο περισσοτερος κοσμος που παιζει αυτο το παιχνιδι παντα θα το σταματαει γιατι δεν υπαρχει η υπομονη και η ορεξη για να το παιξει σε βαθος χρονου.. Φυσικα αυτο ειναι ενα πολυ πιο συνθετο θεμα που αφορα την ψυχολογια των παικτων το οποιο δεν σχετιζεται τοσο με την ανοια λογω μερικων ευκολιων που μας παρεχει το παιχνιδι αλλα ειναι ξεκαθαρα θεμα νοοτροπιας.. Μια περαιτερω ελαττωση του χρονου που απαιτει να αφιερωνει ενας παικτης καθημερινα στο παιχνιδι θα ηταν ενα βημα προς την σωστη κατευθυνση και ισως να καταφερνε να κρατησει για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα τους παικτες.. Απο κει και περα καταλαβαινω το νοημα του ποστ σου με την λογικη να γινει το παιχνιδι πιο πικαντικο αλλα πιστευω πως οι προτασεις που παραθεσες δεν θα ειναι αποτελεσματικες αλλα μαλλον αποτρεπτικες. Φιλικα παντα και δεν υπηρχε καμια διαθεση να σε προσβαλλω προηγουμενως :)



#12 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 12 Νοέμβριος 2018 - 15:30:58

Ωραία καμιά παρεξήγηση.

Συνεχίζω να πιστεύω πάντως ότι πολλοί σταματούν το παιχνίδι γιατί δεν το βρίσκουν ενδιαφέρον και όχι μόνο για τον χρόνο.

Βλέπω ότι από τις προτάσεις μου σταθήκατε κυρίως ότι αυξάνουν τον χρόνο που χρειάζεται κάποιος για να τις ολοκληρώσει.

Θα αρκούσε μια αλλαγή στο ομαδικό ενισχυτικό που μειώνει τον χρονο στις προπονήσεις και στις αοστολές.

Αντί δηλαδή να έδινε 10% ή 20% μείωση χρόνου σε αποστολές και προπονήσεις και ενέργειες να έδινε μια τέτοια μείωση που να αντιστάθμιζε τον αυξημένο χρόνο.



#13 world party

world party

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 705 μηνύματα
  • Τοποθεσίανιωθω σαν να ειμαι στο FinixCasino
  • Ομάδα:FinixCasino
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:Pablo






Φήμη: 1.494

Δημοσιεύτηκε 12 Νοέμβριος 2018 - 18:14:18

Ωραία καμιά παρεξήγηση.

Συνεχίζω να πιστεύω πάντως ότι πολλοί σταματούν το παιχνίδι γιατί δεν το βρίσκουν ενδιαφέρον και όχι μόνο για τον χρόνο.

Βλέπω ότι από τις προτάσεις μου σταθήκατε κυρίως ότι αυξάνουν τον χρόνο που χρειάζεται κάποιος για να τις ολοκληρώσει.

Θα αρκούσε μια αλλαγή στο ομαδικό ενισχυτικό που μειώνει τον χρονο στις προπονήσεις και στις αοστολές.

Αντί δηλαδή να έδινε 10% ή 20% μείωση χρόνου σε αποστολές και προπονήσεις και ενέργειες να έδινε μια τέτοια μείωση που να αντιστάθμιζε τον αυξημένο χρόνο.

πλεον πιστευω οτι ο μονος τροπος να μειωθει ο απαιτουμενος χρονος για να τα ολοκληρωσεις ολα ειναι να κοψουν ενεργειες και προπο δλδ αντι για 10 βασικες να εχει π.χ. 7 και απο την 300 βασικη να παει στα 250 (για ολους φυσικα) η να μειωθουν οι ανταμοιβες των τροπαιων...σε 3 προπο και 10 ενεργεια

και λεω ο μονος τροπος μιας και οταν πρωτο εβαλαν το ομαδικο ενισχυτικο ειχαν κανει ενα τεραστιο λαθος αν θυμαστε που σχεδον ολες οι αποστολες ηταν 2 λεπτες και μονολεπτες κατι που ευτυχως αλλαξαν αμεσα 


  • Αυτό αρέσει στον/η spidy, giann657, goof123 και σε 2 άλλους




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες