Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Καζίνο #2

Καζινο Καζίνο

  • Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
9 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 wadd

wadd

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 106 μηνύματα
  • Ομάδα:samael
  • Κόσμος:GR22
  • Ήρωας:Dawg



Φήμη: 125

Δημοσιεύτηκε 22 Ιούνιος 2019 - 17:44:05

Καλησπέρα. Ανοίγω δεύτερο θέμα σε σχέση με το καζίνο. Αυτή τη φορά με το καζίνο γενικότερα. Αφήνω στην άκρη ό,τι αφορά το καινούργιο, άδικο καζίνο και θα μιλήσω για το καζίνο στο παιχνίδι γενικότερα. Αρχικά έχω μία απορία. Κατά πόσο είναι νόμιμο το καζίνο στο παιχνίδι; Ακούγεται χαζό, αλλά εγώ το θεωρώ σοβαρότατο. Μου έχουν πει πολλοί ότι είναι ΣΑΝ τζόγος και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Το καζίνο, ακόμα και στο hero zero ΕΙΝΑΙ τζόγος, καθώς δεν είναι δωρεάν. Και πριν απαντήσετε πως είναι δωρεάν, διότι μπορείς να βρεις ντόνατς χωρίς να βάλεις χρήματα στο παιχνίδι, ας είμαστε ρεαλιστές. Πολλοί χρήστες βάζουν πάρα πολλά χρήματα. Όλοι έχουμε παίξει στο καζίνο και ξέρουμε πόσο εθιστικό είναι, με αποτέλεσμα πολλές φορές να βάζουμε χρήματα, ώστε να παίξουμε πιο πολύ και να πάρουμε πιο πολλές ανταμοιβές. Το πόσο εθιστικό είναι και το ότι χρειάζεται χρήματα, αυτόματα το κάνει επικίνδυνο. Εκτός των μεγάλων σε ηλικία παιχτών, ας σκεφτούμε για λίγο την πλειονότητα (πιστεύω) των παιχτών, που είναι οι ανήλικοι. Καταρχήν, παίρνουν λάθος παραδείγματα. Το να μαθαίνεις από μικρός ότι το να χαλάς λεφτά σε τζόγο μπορεί να σου αποφέρει περισσότερα, αυτόματα σε ωθεί να το κάνεις και στο μέλλον. Και στα πραγματικά καζίνο το κόστος δεν είναι ροζ λουκούμια, αλλά χρήματα και όλοι ξέρουμε πόσοι έχουν καταστραφεί έτσι. Τέλος, παρ' όλο που ξέρω πως πιθανότατα δεν θα λάβω κάποια απάντηση, έχω να κάνω την εξής ερώτηση. Το να βάζεις καζίνο σε ένα παιχνίδι, δεν χρειάζεται κάποια άδεια; Κι αν ναι, η εταιρεία έχει αυτή την άδεια;

 

Καλό σας απόγευμα.


  • Αυτό αρέσει στον/η goof123, OlympiacosFC, frosty και σε 10 άλλους

#2 Θάνος

Θάνος

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 110 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ομάδα:Ο. ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ
  • Κόσμος:GR18
  • Ήρωας:ThanosX



Φήμη: 57

Δημοσιεύτηκε 22 Ιούνιος 2019 - 21:00:57

Καλησπέρα. Ανοίγω δεύτερο θέμα σε σχέση με το καζίνο. Αυτή τη φορά με το καζίνο γενικότερα. Αφήνω στην άκρη ό,τι αφορά το καινούργιο, άδικο καζίνο και θα μιλήσω για το καζίνο στο παιχνίδι γενικότερα. Αρχικά έχω μία απορία. Κατά πόσο είναι νόμιμο το καζίνο στο παιχνίδι; Ακούγεται χαζό, αλλά εγώ το θεωρώ σοβαρότατο. Μου έχουν πει πολλοί ότι είναι ΣΑΝ τζόγος και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Το καζίνο, ακόμα και στο hero zero ΕΙΝΑΙ τζόγος, καθώς δεν είναι δωρεάν. Και πριν απαντήσετε πως είναι δωρεάν, διότι μπορείς να βρεις ντόνατς χωρίς να βάλεις χρήματα στο παιχνίδι, ας είμαστε ρεαλιστές. Πολλοί χρήστες βάζουν πάρα πολλά χρήματα. Όλοι έχουμε παίξει στο καζίνο και ξέρουμε πόσο εθιστικό είναι, με αποτέλεσμα πολλές φορές να βάζουμε χρήματα, ώστε να παίξουμε πιο πολύ και να πάρουμε πιο πολλές ανταμοιβές. Το πόσο εθιστικό είναι και το ότι χρειάζεται χρήματα, αυτόματα το κάνει επικίνδυνο. Εκτός των μεγάλων σε ηλικία παιχτών, ας σκεφτούμε για λίγο την πλειονότητα (πιστεύω) των παιχτών, που είναι οι ανήλικοι. Καταρχήν, παίρνουν λάθος παραδείγματα. Το να μαθαίνεις από μικρός ότι το να χαλάς λεφτά σε τζόγο μπορεί να σου αποφέρει περισσότερα, αυτόματα σε ωθεί να το κάνεις και στο μέλλον. Και στα πραγματικά καζίνο το κόστος δεν είναι ροζ λουκούμια, αλλά χρήματα και όλοι ξέρουμε πόσοι έχουν καταστραφεί έτσι. Τέλος, παρ' όλο που ξέρω πως πιθανότατα δεν θα λάβω κάποια απάντηση, έχω να κάνω την εξής ερώτηση. Το να βάζεις καζίνο σε ένα παιχνίδι, δεν χρειάζεται κάποια άδεια; Κι αν ναι, η εταιρεία έχει αυτή την άδεια;

 

Καλό σας απόγευμα.

Ποτέ δεν είχα δει το καζίνο με τέτοια οπτική, τώρα όμως που διάβασα το κείμενό σου, πρέπει να πω πως έχεις απόλυτο δίκιο, εγώ επίσης παρατήρησα πως το παιχνίδι καζίνο δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό καζίνο στην έξω ζωή άρα μέχρι και αυτό είναι κάπως εθιστικό  - προκλητικό, πάντως σε ό,τι είπες είχες δίκιο!



#3 flaming_farts

flaming_farts

    Μηδενικό

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 6 μηνύματα
  • Κόσμος:GR17
Φήμη: 12

Δημοσιεύτηκε 23 Ιούνιος 2019 - 10:40:51

Τα περισσότερα παιχνίδια που περιέχουν πληρωμές είναι ένα είδος τζόγου, πχ πλήρωσε χρήματα για το τάδε κουτί έκπληξη που έχει 1% πιθανότητα να έχει κάτι σούπερ τέλειο μοναδικό καταπληκτικό που κανένας άλλος δεν θα έχει (τα περισσότερα online παιχνίδια έχουν αυτή τη λειτουργία με τα loot boxes).

 

Κάτι ανάλογο είναι και το καζίνο, πληρώνεις για την ελπίδα να πάρεις κάτι "μοναδικό" , και σε συνδιασμό με τα γραφικά που παίζουν για να "πανηγυρίσουν" κάθε τι που κερδίζεις, είναι εύκολο να παρασυρθείς και να εθιστείς. Απλά το "καζίνο" , με το ίδιο του το όνομα και την μορφή παιξίματος, δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του ότι είναι τζόγος.

 

Αν δεις τους όρους χρήσης του παιχνιδιού, αναφέρει ξεκάθαρα ότι απευθύνεται σε ενήλικες. Όταν φτιάχνεις τον παίχτη σου, εδώ και ένα χρόνο και κάτι ψιλά, σου ζητάει να δηλώσεις ότι είσαι ενήλικος. Παρ'όλα αυτά, τόσο γονείς όσο και πιτσιρίκια, βλέπουν το καρτουνίστικο στιλ των γραφικών του παιχνιδιού και συμπεραίνουν ότι είναι οκ για παιδάκια ακόμα και κάτω των 10 ετών.

 

Αν διαβάσεις όμως τις περιγραφές των αποστολών και μόνο, τα σενάρια που περιγράφουν (με εξαίρεση κάτι αστεία του στιλ ξεμπέρδεψε τα καλώδια wifi, βάλε ποντικοπαγίδες, βρες την γάτα που χάθηκε), πολλά περιγράφουν ή αναφέρουν απάτες, ληστείες, απόπειρες αυτοκτονίας, απαγωγές, εμπόριο ναρκωτικών, και δεν συμμαζεύεται. Καθόλου "για παιδάκια" το παιχνίδι. Καρτουνίστικο και με "παιδιάστικη" εμφάνιση, ναι. Αλλά όχι για παιδάκια. Καλό θα είναι οι γονείς που αμολάνε τα παιδιά τους χύμα σε διαδικτυακά παιχνίδια, να βλέπουν λίγο προσεκτικά το περιεχόμενο πρώτα και όχι μόνο την εμφάνιση, για την ασφάλεια και την ηρεμία των παιδιών τους αλλά και για να μη βρεθούν στη δυσάρεστη κατάσταση να βλέπουν χρήματα να λείπουν από το τραπεζικό λογαριασμό τους ανεξήγητα (έχει τύχει πιτσιρικάς να καμαρώνει ότι έκλεψε την πιστωτική των γονιών του για να βάζει στο παιχνίδι). 


  • Αυτό αρέσει στον/η wadd, goof123, grigrist και σε 2 άλλους

#4 flaming_farts

flaming_farts

    Μηδενικό

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 6 μηνύματα
  • Κόσμος:GR17
Φήμη: 12

Δημοσιεύτηκε 23 Ιούνιος 2019 - 12:21:31

Αν δεν κάνω λάθος, έχει να κάνει με το νομοθετικό πλαίσιο της χώρας που εδρεύει η εταιρία και όχι της χώρας που διαμένουν οι χρήστες. Για περισσότερες λεπτομέρειες ίσως θα σε κατατόπιζε καλύτερα κάποιος νομικός που ειδικεύεται στα ψηφιακά/διαδικτυακά μέσα. 



#5 Legend

Legend

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 99 μηνύματα
  • Ομάδα:Α αρνητικο
  • Κόσμος:GR16
Φήμη: 245

Δημοσιεύτηκε 23 Ιούνιος 2019 - 15:17:10

Νομιζα πως ημουν ο γκρινιαρης του φορουμ....εσεις το τερματισατε :D Συμφωνω με τη σειρα μου  για το καζινο ,οχι ομως με τον τροπο που το θιξατε .Καλως η κακως,ειναι μερος του παιχνιδιου....ομως  το να μην εχουν οριο σ'αυτο ,δημιουργει ανισοτητα σε παικτες με λιγα η καθολου ντονατ  και σε χουβαρνταδες. Μεσα σε αυτες τις τρεις μερες δημιουργηθηκαν τεραστιες διαφορες αναμεσα σε ανταγωνιστικους ηρωες που δεν καλυπτονται με μηνες προσπαθειας ..Κατα ποσο θελουμε ενα ανταγωνιστικο παιχνιδι κ οχι ενα παιχνιδι με αρπαχτες ειναι στην ¨¨διακριτιικ稨 ευχερεια της εταιρειας....δε χρειαζεται να πω τι ζηταμε ολοι ...ειναι αυτονοητο. Στο τελος  θα μεινουν να παιζουν μεταξυ τους ....οποιος καταλαβε εχει καλως .....οποιος δεν...τοτε ας παιζει με τους εναπομειναντες


  • Αυτό αρέσει σε wadd, grigrist και αλεξανδρος

ΤΕΛΟΣ


#6 Θάνος

Θάνος

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 110 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ομάδα:Ο. ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ
  • Κόσμος:GR18
  • Ήρωας:ThanosX



Φήμη: 57

Δημοσιεύτηκε 23 Ιούνιος 2019 - 23:26:11

Δυστυχος, συμπερενουμε πως το παιχνιδι αρχιζει να γινεται pay2win...

#7 Peponokofths

Peponokofths

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 44 μηνύματα
  • Ομάδα:Crimson Peak
  • Κόσμος:GR20
  • Ήρωας:Raven






Φήμη: 63

Δημοσιεύτηκε 24 Ιούνιος 2019 - 12:55:03

Δυστυχος, συμπερενουμε πως το παιχνιδι αρχιζει να γινεται pay2win...


Δεν αρχίζει να γίνεται p2w ήταν πάντα p2w.
Αυτός που έβαζε χρήμα, είχε μεγαλύτερο πλεονέκτημα
στεροϊντούKYS

#8 magkas2002

magkas2002

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 98 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΑγρίνιο, Ελλαδα
  • Ομάδα:Archangels
  • Κόσμος:GR26
  • Ήρωας:Mercurius



Φήμη: 19

Δημοσιεύτηκε 25 Ιούνιος 2019 - 10:04:28

Καλησπέρα. Ανοίγω δεύτερο θέμα σε σχέση με το καζίνο. Αυτή τη φορά με το καζίνο γενικότερα. Αφήνω στην άκρη ό,τι αφορά το καινούργιο, άδικο καζίνο και θα μιλήσω για το καζίνο στο παιχνίδι γενικότερα. Αρχικά έχω μία απορία. Κατά πόσο είναι νόμιμο το καζίνο στο παιχνίδι; Ακούγεται χαζό, αλλά εγώ το θεωρώ σοβαρότατο. Μου έχουν πει πολλοί ότι είναι ΣΑΝ τζόγος και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Το καζίνο, ακόμα και στο hero zero ΕΙΝΑΙ τζόγος, καθώς δεν είναι δωρεάν. Και πριν απαντήσετε πως είναι δωρεάν, διότι μπορείς να βρεις ντόνατς χωρίς να βάλεις χρήματα στο παιχνίδι, ας είμαστε ρεαλιστές. Πολλοί χρήστες βάζουν πάρα πολλά χρήματα. Όλοι έχουμε παίξει στο καζίνο και ξέρουμε πόσο εθιστικό είναι, με αποτέλεσμα πολλές φορές να βάζουμε χρήματα, ώστε να παίξουμε πιο πολύ και να πάρουμε πιο πολλές ανταμοιβές. Το πόσο εθιστικό είναι και το ότι χρειάζεται χρήματα, αυτόματα το κάνει επικίνδυνο. Εκτός των μεγάλων σε ηλικία παιχτών, ας σκεφτούμε για λίγο την πλειονότητα (πιστεύω) των παιχτών, που είναι οι ανήλικοι. Καταρχήν, παίρνουν λάθος παραδείγματα. Το να μαθαίνεις από μικρός ότι το να χαλάς λεφτά σε τζόγο μπορεί να σου αποφέρει περισσότερα, αυτόματα σε ωθεί να το κάνεις και στο μέλλον. Και στα πραγματικά καζίνο το κόστος δεν είναι ροζ λουκούμια, αλλά χρήματα και όλοι ξέρουμε πόσοι έχουν καταστραφεί έτσι. Τέλος, παρ' όλο που ξέρω πως πιθανότατα δεν θα λάβω κάποια απάντηση, έχω να κάνω την εξής ερώτηση. Το να βάζεις καζίνο σε ένα παιχνίδι, δεν χρειάζεται κάποια άδεια; Κι αν ναι, η εταιρεία έχει αυτή την άδεια;

 

Καλό σας απόγευμα.

 

 

φιλε απο αυτην την οπτικη πλευρα εχεις απολυτο δικιο... κανεις θεωρω δεν το ειχε σκεφτει με αυτον τον τροπο ποτε πριν, ποσο μαλλον να το πει και δημοσια... ΕΥΓΕ!


  • Αυτό αρέσει στον/η wadd

ΤΡΕΧΑΤΕ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ! 


#9 Fate

Fate

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 84 μηνύματα
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 161

Δημοσιεύτηκε 25 Ιούνιος 2019 - 21:42:14

το καζίνο είναι τζόγος, το λέει και το ονομά του.

το γραφικό παραπέμπει σε κουλοχέρι (slot machine) άρα είναι τζόγος.

θέλει μάρκες  για να παίξεις , να τζογάρεις .

 

απο εκεί και πέρα οσον αφορά τα ανήλικα, καλό θα ήταν να υπάρχει κάποιο σύμβολο ή κάποια ενημέρωση οτι το χιρο ζιρο απευθυνεται σε ανω των 18 (ας πούμε)

 

και οι γονείς ας ανοίξουν τα ματάκια τους και να μην αφήνουν τα βλαστάρια τους ανεξέλεγκτα μπροστά στο κομπιούτερ.

 

υπάρχουν πολύ χειρότερα απο το 'αθώο" και καρτουνίστικο χίρο ζίρο !



#10 ΤΕΜΠΕΛΗΣ

ΤΕΜΠΕΛΗΣ

    Θρυλικός Ήρωας

  • Moderators
  • 2.230 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΣτο Μυαλό Μου
  • Ομάδα:Τεμπελιας
  • Κόσμος:GR11



Φήμη: 2.442

Δημοσιεύτηκε 28 Φεβρουάριος 2020 - 17:50:12

Χαίρετε,
 
Το παρόν θέμα κλειδώνει.

 
Υπενθύμιση: Αν πιστεύετε πως το θέμα δεν έπρεπε να κλείσει ή αν επιθυμείτε να προσθέσετε μια απάντηση/ερώτηση, μπορείτε να ειδοποιήσετε την Ομάδα Συντονισμού μέσω καταγγελίας ώστε το θέμα να ξεκλειδωθεί.  
 
Πως κάνω καταγγελία;
 
Καλή σας συνέχεια   :) 
 
Με εκτίμηση,
Η ομάδα του Hero Zero


                                Κανόνες Φορουμ και Όροι Χρήσης
                                        Υποστήριξη
                               Συχνές ερωτήσεις (F.A.Q) σχετικά με το φόρουμ
                               Συχνές ερωτήσεις (F.A.Q) σχετικά με το παιχνίδι




                                                                                             giphy.gif






Επίσης έχει ετικέτα με μία ή παραπάνω από αυτές τις λέξεις κλειδιά: Καζινο, Καζίνο

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες