Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Movie Time!

Ταινίες Σειρές movie

  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 goof123

goof123

    Χρυσός Ήρωας

  • Coordinators
  • 1.091 μηνύματα
  • Κόσμος:GR10



Φήμη: 1.757

Δημοσιεύτηκε 19 Αύγουστος 2020 - 17:55:55

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Ήρθε επιτέλους η ώρα να σας παρουσιάσω το project "Movie Time"! Τέλη Αυγούστου κάθεσαι στην βεράντα σου και ψάχνεις απεγνωσμένα μία ταινία/σειρά να δεις; Έχουμε τη λύση! Θέλεις κάποια ρομαντική κομεντί; Ίσως μία ταινία επιστημονικής φαντασίας; Μήπως θέλεις να ξανά δεις για πεντακοσιοστή ογδοηκοστή τέταρτη φορά το "Παρά Πέντε"; Τι θα έλεγες για το "Μια μέλισσα τον Αύγουστο" που παίζει σε επανάληψη κάθε Αύγουστο;

 

Κάτι σαν το Internet Movie Database αλλά σε ένα φόρουμ ενός παιχνιδιού.  ;)

 

Ας πάρω λοιπόν εγώ την σκυτάλη..

 

How to get away with a murder (σειρά) Νομικό Thriller 

 

Grey's Anatomy (σειρά) Ιατρικό Drama

 

Και τα δύο που σας προτείνω είναι πολύ ωραίες σειρές και η κάθε μία έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου  :P

 

Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε κάποια περίληψη της ταινίας ή της σειράς που προτείνεται. 

 

Θα παρακαλούσα να μην υπάρξει κάποιο link από εξωτερικό σύνδεσμο. Ευχαριστώ. Enjoy! 


  • Αυτό αρέσει στον/η ioantheod, Naty, giann657 και σε 6 άλλους

#2 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 19 Αύγουστος 2020 - 21:29:15

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά ορίστε δύο προτάσεις μου (σειρές):

 

Anorthodox: Κοινωνικό δράμα

She-Ra and the Princesses of Power: Καρτούν Φαντασίας

 

Το πρώτο το εκτιμώ γιατί θίγει κοινωνικά θέματα που δεν είχα σκεφτεί εγώ προσωπικά, διότι δε ζω στην κουλτούρα που αναφέρεται. Το δεύτερο με έχει αγγίξει επειδή είναι πάρα πολύ καλογραμμένο και σαν ιστορία γενική και δίνει βάση σε κάθε ξεχωριστό χαρακτήρα και πιστεύω πως έχει να δώσει κάτι σε όλους.


  • Αυτό αρέσει σε goof123, Protos και Blizzard

#3 Dreamer

Dreamer

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 174 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΚρητη
  • Ομάδα:AceInTheRiver
  • Κόσμος:GR12
  • Ήρωας:TheBestGamer
Φήμη: 190

Δημοσιεύτηκε 19 Αύγουστος 2020 - 22:17:27

  • Breaking Bad:Western crime drama

 

  • Prison Break:Δράμα,Θρίλερ

 

  • Sherlock Holmes:Σειρά δράσης-μυστηρίου

Και οι τρεις προαναφερθείσες σειρές είναι καταπληκτικές (οι περισσότεροι τις γνωρίζετε,αλλά είναι οι αγαπημένες μου).
 

-Ας ξεκινήσουμε από την πρώτη,μία σειρά,αρκετά ατμοσφαιρική,με αρκετούς συμβολισμούς και διδάγματα.Είναι μία αρκετά έξυπνη σειρά και κάθε σκηνή κρύβει κάποιο νόημα.Πάρα το γεγονός ,ότι από πολλούς έχει χαρακτηριστεί ως μία βαρετή σειρά σε ορισμένα σημεία,κατά την γνώμη μου κάνουν αρκετά μεγάλο λάθος. Διότι,ακόμα και στις σκηνές που δεν υπάρχει τόσο δράση,κρύβονται αρκετά νοήματα και συμβολισμοί που μέλλουν να σε βάλουν σε σκέψεις.

-Η δεύτερη σειρά(η όποια είναι και η αγαπημένη μου εκ των τριών),πρόκειται για μία από τις καλύτερες σειρές δράσης-αγωνίας.Η σειρά ,σε όλη της την διάρκεια,σε κρατάει σε άγχος,γεγονός που το καταλαβαίνεις από τα πρώτα λεπτά της.Πρόκειται για μία επίσης αρκετά έξυπνη σειρά,της όποιας την ευφυία,την αποτυπώνει ο βασικός ήρωας. Πολλές ανατροπές καθ'όλη την διάρκεια της σειράς,δημιουργώντας συνεχώς στον θεατή ένα ''κόντραστ'' συναισθημάτων.

 

-Η τρίτη σειρά της λίστας πρόκειται για την πιο έξυπνη σειρά μυστηρίου που έχει υπάρξει.Για να μην παρεξηγήθω,υπάρχουν αρκετά έξυπνες σειρές με πολύπλοκα μυστήρια και βαθυστόχαστες λύσεις,αλλά οι συγκεκριμένη έχει το κάτι άλλο.Μέσα από τα μάτια του πρωταγωνιστή(του Σέρλοκ),έρχεσαι στο σημείο να αλλάξεις τον μέχρι τώρα τρόπο σκέψης σου (προς το βέλτιστο).Είναι ακόμη μία σειρά με ωραία μυστήρια,μπόλικη αγωνία και δράση, και προπαντώς αρκετή ευφυία και παρατηρητικότητα από τον πρωταγωνιστή(σε σημείο,που με μία μονάχα μάτια,είναι ικανός να αναλύσει ολόκληρη την ιδιοσυγκρασία αλλά και το παρελθόν του ατόμου που έχει απέναντι του).


+++Bonus Σειρά+Ταινία: Έτερος Εγώ -Κ
ινηματογραφική αστυνομική ταινία θρίλερ(ελληνική)

Κλείνοντας,είπα να προσθέσω μία ακόμα αρκετά καλοδουλεμένη ελληνική σειρά (γεγονός σπάνιο),που για τα ελληνικά δεδομένα,αγγίζει παράγωγες παγκοσμίου κλάσεως.Τόσο στην ταινία όσο και στην σειρά,ξετυλίγεται ένα έξυπνο μυστήριο,βασισμένο σε ρητά-μυθολογία (δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο,για να μην κάνω κάνα σπόιλερ (grin)
 ).Είναι μία ταινία-σειρά από έναν αρκετά αξιόλογο σκηνοθέτη με ομοίου βεληνεκούς ηθοποιία.Μάλιστα,τώρα μέλλει να βγει ένας ακόμα κύκλος επεισοδίων αυτής της σειράς,όποτε είναι η κατάλληλη στιγμή για όποιον ενδιαφέρεται να την παρακολουθήσει.


Επεξεργάστηκε από Dreamer, 19 Αύγουστος 2020 - 22:19:55.

  • Αυτό αρέσει στον/η ioantheod, goof123, basilis3 και σε 4 άλλους
Αν έστω και ενά παιδί σε κάποια άκρη του κόσμου πεθαίνει από την πείνα ή από τον πολέμο,τότε ο πολιτισμός μας έχει αποτύχει οικτρά ~Νίκος Καζαντζάκης~

#4 Blizzard

Blizzard

    Μηδενικό

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 5 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαAzeroth
  • Κόσμος:GR21
  • Ήρωας:Misfit



Φήμη: 57

Δημοσιεύτηκε 20 Αύγουστος 2020 - 16:07:55

Σειρές /ταινίες...αγαπημένο θέμα συζήτησης!!! (inlove)

 

1)  Mad Dogs (2011-2013) ψυχολογικό θρίλερ, έγκλημα, δράμα εεε και κωμωδία!!!

Σειρά βρετανικής παραγωγής οπότε μην περιμένετε να σας χαϊδέψει αφτιά και μάτια, το σίγουρο είναι ότι θα γελάσετε αρκετά!

3 σεζόν +2 επεισόδια στον 4ο κύκλο

imdb (stars) 7,6

 

2) The Orville (2017-2018 ) αμερικάνικη σειρά ,κωμωδία, επιστημονικής φαντασίας...και ένα κλικ δράμα.

θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μια πετυχημένη παρωδία του star trek!

2 σεζόν και περιμένουμε την 3η στο τέλος της χρονιάς

imdb (stars) 8,0

 

3) Westworld (2016-...) sci-fi , western, μυστήριου...άντε βάλε και εδώ μπόλικο δράμα

αν και είναι αμερικάνικη σειρά σε εκπλήσσει όσο προχωρά η πλοκη, καλογυρισμένο, πολύ καλές ερμηνείες και ενδιαφέρουσες διασκευές τραγουδιών !

3 σεζόν

imdb  (stars) 8,7

 

Ελπίζω να σας αρέσουν οι προτάσεις μου.

 καλές προβολές !!!

(sleeping2)


  • Αυτό αρέσει στον/η ioantheod, goof123, Dreamer και σε 3 άλλους

#5 goof123

goof123

    Χρυσός Ήρωας

  • Coordinators
  • 1.091 μηνύματα
  • Κόσμος:GR10



Φήμη: 1.757

Δημοσιεύτηκε 09 Δεκέμβριος 2020 - 17:55:30

Κοντεύοντας στην αλλαγή του χρόνου και τα Χριστούγεννα δεν θα μπορούσαν να λείψουν 2 αγαπημένες ταινίες.. Home Alone (και τα 5 (grin)) και το Bad Santa :tongue: . Enjoy!


  • Αυτό αρέσει σε ioantheod, Naty και mikefire

#6 Petrichor

Petrichor

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 25 μηνύματα
  • Ομάδα:Astralis
  • Κόσμος:GR21
  • Ήρωας:Petrichor






Φήμη: 116

Δημοσιεύτηκε 24 Αύγουστος 2022 - 10:23:17

Τελευταία έξοδοςΡίτα Χέιγουορθ   (The Shawshank Redemption)

 

Καθηλωτική από την αρχή μέχρι και το τέλος της!  (stars)  (stars)  (stars) 


  • Αυτό αρέσει στον/η goof123

#7 Petrichor

Petrichor

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 25 μηνύματα
  • Ομάδα:Astralis
  • Κόσμος:GR21
  • Ήρωας:Petrichor






Φήμη: 116

Δημοσιεύτηκε 04 Σεπτέμβριος 2022 - 12:08:26

The Lucky One - Δικός Σου Για Πάντα  (hug) 


  • Αυτό αρέσει στον/η goof123





Επίσης έχει ετικέτα με μία ή παραπάνω από αυτές τις λέξεις κλειδιά: Ταινίες, Σειρές, movie

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες