Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

GR 10: Ίσως ο πιο ανενεργός server της Ελλάδας

GR10 inactive SOS

  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 BlolGR

BlolGR

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 11 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕλλάδα
  • Ομάδα:Legion of Shadows
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:CaptainGreece
Φήμη: 27

Δημοσιεύτηκε 26 Ιανουάριος 2021 - 19:52:45

Καλησπέρα σε όλους τους συμπαίχτες/τριές μου! (Αν βαριέστε να διαβάσετε τόσο μεγάλο κείμενο παρακαλώ αρχίστε να διαβάζετε από την 4η ή την 5η παράγραφο). 

 

Στο GR10 είμαι γνωστός (ας πούμε τώρα  (lol) ) ως CaptainGreece.

Είχα έναν λογαριασμό το 2016 που δυστυχώς διαγράφτηκε στις αρχές του 2018 επειδή ήμουν ανενεργός.

Λίγο αργότερα το 2018 δημιούργησα έναν νέο λογαριασμό, τον οποίο έφτασα επίπεδο 74 και μετά τον παράτησα πάλι. Ωστόσο, αυτή την φορά δεν θα τον άφηνα να διαγραφεί πάλι. Έμπαινα έστω μία φορά κάθε μήνα για να μην διαγραφεί (το έκανα και στο παλιό μου account για περίπου 4 μήνες πριν τα παρατήσω αλλά μετά απλώς ξέχασα ότι υπάρχει το παιχνίδι). Ευτυχώς, ο αρχηγός της ομάδας μου (AlphaWarrior ;) ) με θυμόταν και επειδή με εμπιστεύονταν από τα παλιά με άφησε μέσα στην ομάδα έστω και ανενεργός. 

 

 

 

 Εδώ και περίπου έναν μήνα λόγω της καραντίνας (και νοσταλγίας) αποφάσισα να ξαναμπώ στον λογαριασμό μου και να είμαι πιο ενεργός. Όμως όταν μπήκα δεν πίστευα στα μάτια μου. Ο server ήταν πλέον νεκρός! Καθώς με το ζόρι συμμετείχαν πάνω από 100 άτομα στο τουρνουά εμπειρίας, με το ζόρι κοντά 10 ομάδες στο ομαδικό HeroCon και οι διαφορές στην τιμή (ατομική και ομαδική) μεταξύ παιχτών ή ομάδων ήταν τεράστια (και στα εβδομαδιαία τουρνουά)! :S

 

 

 

Προσωπικά παράτησα το παιχνίδι επειδή έβγαλαν από τα εβδομαδιαία τουρνουά την ομαδική τιμή (πράγμα που έκανε το παιχνίδι 100% pay to win αφού οι ομάδες δεν μπορούν να επεκταθούν αν δεν βάλουν χρήματα για ντόνατς).

 

 

 

Γνωρίζω ότι ο GR10 αντιμετώπιζε πάντα προβλήματα όσον αφορά το πόσο ενεργός είναι, αλλά αυτή την φορά η κατάσταση είναι τραγική! Όσο καιρό ήμουν ανενεργός (και στο παλιό και στο νέο λογαριασμό) θυμάμαι ότι κάθε φορά που θα έμπαινα θα έβρισκα 150+  πόντους δεξιοτήτων να με περιμένουν επειδή η ομάδα μου θα τερμάτιζε σε κάποια καλή θέση στα HeroCon. Επίσης έχουν αλλάξει πολλά από τότε που έπαιζα. Ομάδες, κορυφαίες κάποτε, διαλύθηκαν, αποδυναμώθηκαν ή άλλαξαν εντελώς!

 

 

 

Αναρωτήθηκα λοιπόν πώς συνέβη αυτό στον ίσως λιγότερο ενεργό σε σχέση με άλλους server αλλά σιγουρά ενεργό κάποτε GR10  :S. Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει το γεγονός ότι ο server είναι παλιός. Καινούργιοι server βγαίνουν σχετικά συχνά και όλοι κυνηγάνε μια νέα ευκαιρία σε αυτούς. Ωστόσο, οι περισσότεροι παλιοί server διαψεύδουν αυτή την θεωρία μου κατηγορηματικά! 

 

 

 

Ρωτώ λοιπόν εσάς αγαπητοί/τες αναγνώστες/στριες: Τι συνέβη συγκεκριμένα στον GR10; Ήταν απλά ένας άτυχος server που πολλοί παίχτες απλά σταμάτησαν να παίζουν; Ήταν το γεγονός ότι πολλοί αισθάνθηκαν ότι κάποιες ομάδες είχαν ήδη κυριαρχήσει τον server και άρα δεν έβρισκαν λόγο για να παίξουν; Ήταν μια μίξη πολλών παραγόντων; Πείτε μου στα σχόλια πιο κάτω. Πάντως είναι πολύ ειρωνικό το γεγονός ότι ο ίσως πιο ανενεργός server της Ελλάδας έχει μερικούς από τους πιο ενεργούς παίχτες της χώρας (όπως ο LEYTERIS05 που ακόμη και αυτός δεν είναι τόσο ενεργός όσο παλιότερα).

 

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε ένα τόσο μεγάλο μήνυμα!

Από εμένα καλή συνέχεια σε όλους και όλες!

 

BlolGR (CaptainGeece)


  • Αυτό αρέσει στον/η achilleas33, master21, κωσταντινος και σε άλλον ένα

BlolGR (CaptainGreece)


#2 master21

master21

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 797 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαSillycon Valley
  • Ομάδα:ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ
  • Κόσμος:GR12
  • Ήρωας:Master21
Φήμη: 603

Δημοσιεύτηκε 26 Ιανουάριος 2021 - 22:49:34

GR12: 50-60 άτομα στο τουρ εμπειρίας, ακόμα λιγότερα στο ατομικό herocon... 3 ομάδες στο ομαδικό herocon... Σπάνια να εμφανιστεί και μια 4η κι ακόμα πιο σπάνια και 5η.... Κι από ενεργούς παίκτες δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα...]Και σε τέτοια κατάσταση καταλήγουν σιγά σιγά και αρκετοί ακόμα σέρβερ... Ρόλο σε αυτό παίζουν αρκετοί παράγοντες... Το παιχνίδι νεκρώνει γενικώς κι αργοπεθαίνει εδώ και χρόνια, αυτή είναι η αλήθεια


  • Αυτό αρέσει σε achilleas33, vasiliskk και Aggelos77

HERO ZERO=ΠΑΡΕΑ ,ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ , ΣΤΟΧΟΙ !!!!!!!!! (lol)  ;)  (seawave)  (stars)  (bomb)  (win)

Spoiler

 

 


#3 Incomprehensible

Incomprehensible

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 156 μηνύματα
  • Ομάδα:Τ Ρ Ε Ν Ο Σ Ε Τ
  • Κόσμος:GR26
  • Ήρωας:Conqueror






Φήμη: 269

Δημοσιεύτηκε 27 Ιανουάριος 2021 - 06:57:24

gr14 : 30-35 ατομα τουρ εμπειριας, στα herocon 3 ως 4 ομαδες και σε ολοκληρο τον σερβερ παιζουν 5-6 ατομα που παιζουν ο καθενας απο 2 διπλους παικτες. ετσι ειναι εδω και 1-1,5 χρονια. δεν θα αλλαξει ποτε αυτο, ανα καιρους ερχονται καινουριοι παικτες, οι οποιοι μολις φτασουν τα 60-100 επιπεδα παρατανε. 3 ομαδες υπαρχουν στον σερβερ, η 1η ειναι 20 φορες καλυτερη απο την 2η και η 2η ειναι 30 φορες καλυτερη απο την 3η. Αλλα αν εχουμε καινουριο σερβερ καθε 6 μηνες ειναι φυσικο κ επομενο...


  • Αυτό αρέσει στον/η master21

#4 frosty

frosty

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 109 μηνύματα
  • Ομάδα:Fear of The Dark
  • Κόσμος:GR1



Φήμη: 461

Δημοσιεύτηκε 27 Ιανουάριος 2021 - 10:25:48

Δεν έχει σημασία τι έγινε στον 10. Ότι έγινε εκεί έγινε κ πάνω κατω σε κάθε παλιό σερβερ. Σημασία έχει τι μπορεί να γίνει για να ανατραπεί αυτή η κατάσταση. Από προτάσεις άλλο τιποτα. Και εγώ έχω κάνει πολλές στο παρελθόν. Τίποτε όμως δεν έχει γίνει προς αυτό τον δρόμο. Συμπεραίνω πως η πλειατα είναι μια εταιρεία χωρίς μακροπροθεσμο πλάνο και με τακτικές αρπακτικού. Λύσεις κύριοι..!! Τα προβλήματα τα ξέρουμε όλοι πάνω κάτω.
  • Αυτό αρέσει στον/η achilleas33, master21, basilis3 και σε 4 άλλους

#5 BlolGR

BlolGR

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 11 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕλλάδα
  • Ομάδα:Legion of Shadows
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:CaptainGreece
Φήμη: 27

Δημοσιεύτηκε 27 Ιανουάριος 2021 - 18:03:39

Δεν έχει σημασία τι έγινε στον 10. Ότι έγινε εκεί έγινε κ πάνω κατω σε κάθε παλιό σερβερ. Σημασία έχει τι μπορεί να γίνει για να ανατραπεί αυτή η κατάσταση. Από προτάσεις άλλο τιποτα. Και εγώ έχω κάνει πολλές στο παρελθόν. Τίποτε όμως δεν έχει γίνει προς αυτό τον δρόμο. Συμπεραίνω πως η πλειατα είναι μια εταιρεία χωρίς μακροπροθεσμο πλάνο και με τακτικές αρπακτικού. Λύσεις κύριοι..!! Τα προβλήματα τα ξέρουμε όλοι πάνω κάτω.

 

Δεν είναι όμως οι προγραμματιστές που πρέπει να ενδιαφερθούν για να σώσουν την κοινότητα; Επίσης πιστεύω ότι έχει πολύ σημασία το τι έγινε διότι δεν μπορούμε να λύσουμε ένα πρόβλημα αν δεν γνωρίζουμε τις ρίζες του.


Επεξεργάστηκε από BlolGR, 27 Ιανουάριος 2021 - 18:06:15.

BlolGR (CaptainGreece)


#6 frosty

frosty

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 109 μηνύματα
  • Ομάδα:Fear of The Dark
  • Κόσμος:GR1



Φήμη: 461

Δημοσιεύτηκε 28 Ιανουάριος 2021 - 06:19:55

Δεν είναι όμως οι προγραμματιστές που πρέπει να ενδιαφερθούν για να σώσουν την κοινότητα; Επίσης πιστεύω ότι έχει πολύ σημασία το τι έγινε διότι δεν μπορούμε να λύσουμε ένα πρόβλημα αν δεν γνωρίζουμε τις ρίζες του.


Φυσικά και τις ξέρουμε. Χιλιοειπωμενες. Τόσο πολύ που αλήθεια βαριέμαι να τις απαριθμώ. Οι προγραμματιστές δν έχουν να κάνουν με αυτό. Η εταιρεία αποφασίζει. Και η πηγή του κακου αυτή είναι και η πολιτική που εφαρμόζει. Οπότε ξέρουμε τις ρίζες του, ξέρουμε γιατι έγινε, ξέρουμε γιατί μειώνεται ο κόσμος, ξερουμε ότι δν γίνονται σωστές ενέργειες να τραβήξουν κόσμο κ ξέρουμε τους νοιαζουν μονο νεοι σερβερ και τίποτε άλλο. + ιβεντ όπως καζίνο non stop κλπ.

Βρε μπας κ λέει η πλειατα ότι αρπάξουμε ένα δύο χρόνια και μετά κανόνι??? Λέω εγώ.....
  • Αυτό αρέσει σε master21 και BlolGR

#7 Incomprehensible

Incomprehensible

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 156 μηνύματα
  • Ομάδα:Τ Ρ Ε Ν Ο Σ Ε Τ
  • Κόσμος:GR26
  • Ήρωας:Conqueror






Φήμη: 269

Δημοσιεύτηκε 28 Ιανουάριος 2021 - 06:52:12

Δεν έχει σημασία τι έγινε στον 10. Ότι έγινε εκεί έγινε κ πάνω κατω σε κάθε παλιό σερβερ. Σημασία έχει τι μπορεί να γίνει για να ανατραπεί αυτή η κατάσταση. Από προτάσεις άλλο τιποτα. Και εγώ έχω κάνει πολλές στο παρελθόν. Τίποτε όμως δεν έχει γίνει προς αυτό τον δρόμο. Συμπεραίνω πως η πλειατα είναι μια εταιρεία χωρίς μακροπροθεσμο πλάνο και με τακτικές αρπακτικού. Λύσεις κύριοι..!! Τα προβλήματα τα ξέρουμε όλοι πάνω κάτω.

αυτο λεω και εγω, τα προβληματα τα γνωριζουμε. ολοι τα γνωριζουμε. αν δεν τα γραψουμε στο φορουμ, πως θα τα ξερουν? ερχονται ανα καιρους καινουριοι παικτες και γραφουν στα θεματα "αν δεν σου αρεσει, στο κατω κατω σταματα το παιχνιδι" αυτο ειναι ακριβως που θελουμε να αποφυγουμε. στην τελικη, αυτα που λεμε, εχει νοημα να τα λεμε? μας ακουει κανεις? οι προτασεις μας και οι ιδεες μας προωθουνται καπου? το προβλημα με τους νεκρους σερβερ υπαρχει εδω και 4+ χρονια. απειρα θεματα με απειρες ιδεες για το τι να κανουμε με τους νεκρους σερβερ. οπως ειπες και εσυ απο προτασεις αλλο τιποτα, απειρες προτασεις, λυσεις θελουμε. αν δεν σκοπευετε να μας ακουσετε, στους παλιους σερβερ και αυτοι που παιζουν πλεον θα παρατησουν και το παιχνιδι σας θα νεκρωσει. ειναι στα χερια σας να το φτιαξετε αργα η γρηγορα...


  • Αυτό αρέσει στον/η frosty

#8 BlolGR

BlolGR

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 11 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕλλάδα
  • Ομάδα:Legion of Shadows
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:CaptainGreece
Φήμη: 27

Δημοσιεύτηκε 28 Ιανουάριος 2021 - 18:14:08

Φυσικά και τις ξέρουμε. Χιλιοειπωμενες. Τόσο πολύ που αλήθεια βαριέμαι να τις απαριθμώ. Οι προγραμματιστές δν έχουν να κάνουν με αυτό. Η εταιρεία αποφασίζει. Και η πηγή του κακου αυτή είναι και η πολιτική που εφαρμόζει. Οπότε ξέρουμε τις ρίζες του, ξέρουμε γιατι έγινε, ξέρουμε γιατί μειώνεται ο κόσμος, ξερουμε ότι δν γίνονται σωστές ενέργειες να τραβήξουν κόσμο κ ξέρουμε τους νοιαζουν μονο νεοι σερβερ και τίποτε άλλο. + ιβεντ όπως καζίνο non stop κλπ.

Βρε μπας κ λέει η πλειατα ότι αρπάξουμε ένα δύο χρόνια και μετά κανόνι??? Λέω εγώ.....

 

Το καλό με αυτό το παιχνίδι είναι ότι η ελληνική κοινότητα είναι μεγάλη και έχει επίσης μεγάλη επιρροή (κάτι που δεν είναι συχνό στα online videogames). Πιστεύω αν ενωνόμασταν και προωθούσαμε τα φόρουμ ο καθένας από στον server του, έχουμε μια ευκαιρία να προωθήσουμε τα αιτήματα μας. Ίσως χρειαστεί να συνεργαστούμε και την Πολωνική, την Γερμανική ακόμη και τη Βραζιλιάνική  κοινότητα που είναι εξίσου μεγάλες κοινότητες, αλλά αν ακουστούμε πιστεύω αξίζει.


  • Αυτό αρέσει στον/η MrSnail

BlolGR (CaptainGreece)


#9 Interrogatiooonn

Interrogatiooonn

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 24 μηνύματα
  • Ομάδα:R6S
  • Κόσμος:GR19
  • Ήρωας:Interrogatiooonn
Φήμη: 8

Δημοσιεύτηκε 14 Φεβρουάριος 2021 - 22:29:34

Δεν τους ενδιαφερει καθολου. Βγαζουν τοσα λεφτα απο τους καινουργιους σερβερ. Οσο και να αγαπαμε αυτο το παιχνιδι, και να γουσταρουμε να σπαταλαμε χρονο και λεφτα, ως την αποψη του pay2win το εχουν ΞΕΦΤΙΛΗΣΕΙ εντελως. Δεν θελει υπερμυαλο να καταλαβει καποιος οτι απλα θελουν τα λεφτα μας
  • Αυτό αρέσει στον/η BlolGR





Επίσης έχει ετικέτα με μία ή παραπάνω από αυτές τις λέξεις κλειδιά: GR10, inactive, SOS

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες