Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Το HZ στο Facebook

facebook problems bugs

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ DeathCab , 24 Φεβρουάριος 2015 - 11:10:17

η φωτογραφία που έχεις επισυνάψει είναι απο την προγραμματισμένη συντήρηση που γίνεται κάθε 3 βδομάδες.

Συνήθως διαρκεί μια ώρα και κατα την διαρκεια της δεν έχει κανεις προσβαση στο παιχνίδι.

Αν μετα τη λήξη της συντήρησης εξακολουθείς να έχεις το ιδιο προβλημα, τοτε πρεπει να απευθυνθείς στην Υποστήριξη!

Αν το προβλημα ειναι του server του facebook, μπορεις να παίξεις απευθείας μέσω της σελίδας του παιχνιδιού κάνοντας απλά Αποσύνδεση λογαριασμού απο τις ρυθμίσεις. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να παιζεις είτε μέσω facebook είτε απευθείας.

Πηγαινε στο πληρες μηνυμα


  • Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
4 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 GeorgiusMaximus

GeorgiusMaximus

    Μηδενικό

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 7 μηνύματα
  • Κόσμος:GR1
  • Ήρωας:GeorgiusMaximus
Φήμη: 6

Δημοσιεύτηκε 24 Φεβρουάριος 2015 - 10:56:05

Έχει παραγίνει το κακό με το Facebook...

 

Δε φτάνει που αγοράζουμε τα ντόνατς ακριβότερα από οπουδήποτε, δε φτάνει που όλες οι προσθήκες (όπως οι στολές) έγιναν μήνες μετά από τα υπόλοιπα, δε φτάνει που κάθε τρεις και λίγο βγαίνει και πρέπει να ξανασυνδεθούμε επιλέγοντας server, σήμερα συμβαίνει και το εξής:

 

Γίνεται αναβάθμιση στον server στην Ασία και γι' αυτό το λόγο δε μπορώ να μπω στον server στην Ελλάδα εδώ και κάποιες ώρες. Σας φαίνεται λογικό αυτό?

 

Θα παρακαλούσα και τους υπόλοιπους χρήστες που παίζουν μέσω facebook να συμπεριλάβουν στη συζήτηση τα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ίδιοι, ελπίζοντας ότι θα υπάρξει και απάντηση από πλευράς της εταιρίας ως προς το κατά πόσο υπάρχει βούληση να διορθωθούν και σε πόσο χρόνο.

 

 

Και κάποια προσωπικά σχόλια:

 

Σκεφτόμουν να κάνω έναν ακόμη ήρωα στο νέο Server που ξεκίνησε σήμερα και, βέβαια, να είμαι εξίσου ενεργός, αφού θα τους χειριζόμουν παράλληλα. Εννοείται πως μετά το σημερινό δε σκοπεύω να κάνω τίποτα. Ποιος είναι ζημιωμένος μετά από αυτό? Εγώ που θα γλιτώσω χρόνο και χρήμα ή η εταιρία που μόνο από εμένα προσωπικά έχασε 200-300 ευρώ σε βάθος 1 μηνός (με δεδομένο ότι θα έπρεπε να στήσουμε και ομάδα από την αρχή?

 

Όταν ξεκίνησα να παίζω, τα προβλήματα ήταν πολύ λιγότερα από αυτά που αντιμετωπίζουμε σήμερα. Για πόσο θα συνεχίσει να χειροτερεύει η κατάσταση?

Συνημμένα Αρχεία

  • Συνημμένο Αρχείο  Capture.PNG   206,88KB   0 κατεβάσματα


#2 DeathCab

DeathCab

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 671 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαSam's Town
  • Ομάδα:Sky Is the Limit
  • Κόσμος:GR4
  • Ήρωας:DeathCab
Φήμη: 1.048

Δημοσιεύτηκε 24 Φεβρουάριος 2015 - 11:10:17   ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

η φωτογραφία που έχεις επισυνάψει είναι απο την προγραμματισμένη συντήρηση που γίνεται κάθε 3 βδομάδες.

Συνήθως διαρκεί μια ώρα και κατα την διαρκεια της δεν έχει κανεις προσβαση στο παιχνίδι.

Αν μετα τη λήξη της συντήρησης εξακολουθείς να έχεις το ιδιο προβλημα, τοτε πρεπει να απευθυνθείς στην Υποστήριξη!

Αν το προβλημα ειναι του server του facebook, μπορεις να παίξεις απευθείας μέσω της σελίδας του παιχνιδιού κάνοντας απλά Αποσύνδεση λογαριασμού απο τις ρυθμίσεις. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να παιζεις είτε μέσω facebook είτε απευθείας.


  • Αυτό αρέσει σε Lefteris και GeorgiusMaximus

#3 Ghostoulis

Ghostoulis

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 136 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαThessaloniki.
  • Κόσμος:GR17
  • Ήρωας:Hades
Φήμη: 133

Δημοσιεύτηκε 24 Φεβρουάριος 2015 - 16:19:29

Φίλε ειμαι μαζι σου σε αυτο που λες ΕΙΔΙΚΑ για τα ακριβότερα Donuts γιατι εγω δεν ειμαι μέσο Facebook αλλα ειμαι μέσο απο Ipad και δίνουμε (στην εφαρμογή) ίσα χρήματα αλλα περνούμε λιγότερα Donuts απο την ιστοσελίδα του Hero zero .Ειναι αδικία .
Why So Serious?..

#4 GeorgiusMaximus

GeorgiusMaximus

    Μηδενικό

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 7 μηνύματα
  • Κόσμος:GR1
  • Ήρωας:GeorgiusMaximus
Φήμη: 6

Δημοσιεύτηκε 28 Φεβρουάριος 2015 - 00:38:37

η φωτογραφία που έχεις επισυνάψει είναι απο την προγραμματισμένη συντήρηση που γίνεται κάθε 3 βδομάδες.

Συνήθως διαρκεί μια ώρα και κατα την διαρκεια της δεν έχει κανεις προσβαση στο παιχνίδι.

Αν μετα τη λήξη της συντήρησης εξακολουθείς να έχεις το ιδιο προβλημα, τοτε πρεπει να απευθυνθείς στην Υποστήριξη!

Αν το προβλημα ειναι του server του facebook, μπορεις να παίξεις απευθείας μέσω της σελίδας του παιχνιδιού κάνοντας απλά Αποσύνδεση λογαριασμού απο τις ρυθμίσεις. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να παιζεις είτε μέσω facebook είτε απευθείας.

 

Χμμμ... ενδιαφέρον αυτό με την "αποσύνδεση". Τελευταία φορά που είχα ρωτήσει αν θα μπορούσα αντί μέσω facebook να παίζω μέσω της ιστοσελίδας, μου είχαν πει απλώς ότι δε γινόταν. Αλλά σίγουρα από τότε έχει περάσει κι ένας χρόνος. Εν πάσει περιπτώσει, πως λειτουργεί η διαδικασία με την αποσύνδεση?

 

Η εικόνα που έχω επισυνάψει αναφέρεται στο server της Ασίας... Την ίδια ώρα όλοι οι Ελληνικοί servers λειτουργούσαν κανονικά.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι από το facebook αρκετές φορές κάνει επαναφόρτωση (είτε από "Άγνωστο σφάλμα", είτε από εσφαλμένο μήνυμα "Ταυτόχρονη σύνδεση") και μετά πρέπει να ξαναεπιλέξει ο χρήστης server. Όμως, default server είναι ο πρώτος αλφαβητικά, δηλαδή αυτός της Ασίας!!!!!!! Το αποτέλεσμα είναι να μην έχω πρόσβαση ούτε τις ώρες που γίνεται η συντήρηση στον Ελληνικό server, ούτε στον Ασιατικό. Και, δεν αποκλείεται να βγαίνει το ίδιο μήνυμα έστω κι αν ένας μόνο server σε όλο τον κόσμο είναι υπό συντήρηση, καθώς ήμουν offline αρκετές ώρες κι όχι μόνο 1 ώρα που διαρκεί η συντήρηση.

 

 

 

Φίλε ειμαι μαζι σου σε αυτο που λες ΕΙΔΙΚΑ για τα ακριβότερα Donuts γιατι εγω δεν ειμαι μέσο Facebook αλλα ειμαι μέσο απο Ipad και δίνουμε (στην εφαρμογή) ίσα χρήματα αλλα περνούμε λιγότερα Donuts απο την ιστοσελίδα του Hero zero .Ειναι αδικία .

 

Κάτι που μπορείς να κάνεις είναι να ζητάς από φίλους που παίζουν απευθείας από την ιστοσελίδα να σου στείλουν κωδικό κουπονιού με ντόνατς. Με τον ίδιο τρόπο έπαιρνε κάποιος και στολή Ζορρό όταν ακόμα δεν ήταν διαθέσιμη στο Facebook. Αν δεν έχεις κάποιο φίλο που εμπιστεύεσαι για να κάνει τη διαδικασία αυτή, θα μπορούσες ο ίδιος να δημιουργήσεις λογαριασμό σε άλλο server της ίδιας χώρας μέσω της ιστοσελίδας του παιχνιδιού και να τα "στέλνεις" στον εαυτό σου. ΠΡΟΣΟΧΗ σ'αυτό με τη χώρα, αλλιώς δεν ισχύουν τα κουπόνια.

Τώρα, εφόσον παίζεις μέσω ipad, είναι πιθανό αν μπεις μέσω υπολογιστή και όχι μέσω της εφαρμογής, να μην έχεις τις επιπλέον χρεώσεις, οπότε να αγοράζεις το πλήρες πακέτο ντόνατ. Το αντίστροφο ίσχυε μέχρι το τέλος του 2014 με το facebook και την εφαρμογή για Android που χρησιμοποιώ αρκετές φορές εγώ. Δηλαδή μέσω του google play έπαιρνες περισσότερα ντόνατς στο ίδιο κόστος. Τώρα πλέον κι εκεί υπάρχουν χρεώσεις υπηρεσίας.



#5 DeathCab

DeathCab

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 671 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαSam's Town
  • Ομάδα:Sky Is the Limit
  • Κόσμος:GR4
  • Ήρωας:DeathCab
Φήμη: 1.048

Δημοσιεύτηκε 28 Φεβρουάριος 2015 - 01:00:34

Για να αποδεσμεύσετε τον λογαριασμό σας από το facebook πρέπει να κάνετε τα εξής:

Κανουμε "κλικ" στο γρανάζι και επιλέγουμε -> Λογαριασμός.

Επιλέξτε την επιλογή "Αποσύνδεση Λογαριασμού".

Συμπληρώστε τα πεδία που σας ζητούνται

και θα λάβετε email με έναν σύνδεσμο επιβεβαίωσης. Πατήστε το σύνδεσμο για να ολοκληρώσετε τη διαδικασία.


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris





Επίσης έχει ετικέτα με μία ή παραπάνω από αυτές τις λέξεις κλειδιά: facebook, problems, bugs

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες