Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

ΠΡΟΤΑΣΗ: "Ένδειξη Τιμής στην Περιγραφή"

Προτάσεις Τουρνουά Τιμή Περιγραφή DrSrDr

  • Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
1 απάντηση σε αυτό το θέμα

#1 DrSuperDuper

DrSuperDuper

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 681 μηνύματα
  • Ομάδα:House of Miracles
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:DrSuperDuper
Φήμη: 3.172

Δημοσιεύτηκε 05 Ιούνιος 2015 - 09:17:57

Έχω μια πρόταση για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη, ειδικά όσοι τρέχουμε τουρνουά τιμής. Αυτή δεν είναι πρόταση προς την εταιρία, αλλά προς όλους τους παίκτες. Αν σας αρέσει το κάνετε, αν όχι το αγνοείτε.

Αλλά να εξηγήσω πρώτα ποιό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζει: Όσοι ρίχνουν τιμή για τουρνουά ξέρουν πόσο ενοχλητικό είναι να έρθει κάποιος ξαφνικά και να τους φορτώσει. Και ναι, οι σωστοί παίκτες προσέχουν και ξεφορτώνονται τιμή μόνο σε κάποιον ντυμένο (ποτέ σε γυμνό που κατεβάζει τιμή κι αυτός), αλλά συχνά γίνονται και λάθη. Για παράδειγμα, ένας που κατεβάζει τιμή ντύνεται για λίγο για την ομαδική μάχη, εκείνη τη στιγμή τον βλέπει τυχαία κάποιος άλλος που κατεβάζει, τον φορτώνει, μετά ο πρώτος σκέφτεται "κοίτα τον παλιοχαρακτήρα, παραφύλαγε πότε θα ντυθώ για να με φορτώσει, κάτσε να του δείξω τώρα", κι έτσι αρχίζουν οι παρεξηγήσεις και οι βεντέτες.

Ποιά είναι η πρόταση:
Καθένας μας, στην αρχή της περιγραφής του ήρωά του μπορεί να βάλει μια ένδειξη που θα δείχνει αν προσπαθεί να ανεβάσει ή να κατεβάσει τιμή. Και για να μη γράφουμε πολλά, προτείνω τους εξής κωδικούς:

  • [-T] σημαίνει: Κατεβάζω τιμή. Βαράτε αλύπητα, αλλά παρακαλώ μη με φορτώνετε.
  • [+T] σημαίνει: Ανεβάζω τιμή. Φορτώστε με ελεύθερα.
  • [0T] σημαίνει: Η τιμή μου μού αρέσει όπως είναι τώρα. Δε βαράω, παρακαλώ κι εσείς βαρέστε αλλού.

(Εντάξει, στην αρχή μέχρι να μάθει αρκετός κόσμος τι σημαίνουν οι κωδικοί θα χρειαστεί να γράψουμε και δυο παραπάνω λόγια για επεξήγηση, όμως γρήγορα θα αρκεί ένα [+Τ] ή [-Τ] και όλοι θα καταλαβαίνουν τις προθέσεις μας.)

Φυσικά δε μπορούμε να εξασφαλίσουμε ότι όλοι οι άλλοι παίκτες θα σεβαστούν την επιθυμία μας. Μπορεί και πάλι να βρεθεί κάποιος που θα μας φορτώσει επίτηδες. Όμως είναι λογικό να υποθέσουμε ότι όσοι χρησιμοποιούν στις δικές τους περιγραφές την ένδειξη τιμής μάλλον θα σεβαστούν και τις ενδείξεις των άλλων. Δηλαδή, η σωστή συμπεριφορά περιμένουμε να είναι:

  • Παίκτης με [+Τ] βαράει [-Τ] και [+Τ], αλλά όχι [0Τ]
  • Παίκτης με [-Τ] βαράει [+Τ], αλλά όχι [-Τ] και [0Τ]
  • Παίκτης με [0Τ] δε βαράει κανέναν

Και να σας πω την εμπειρία μου, εγώ αυτήν την εβδομάδα κατεβάζω τιμή στον GR9 και έχω γράψει στην περιγραφή μου αυτό:

Συνημμένο Αρχείο  Screenshot at Ιουν 05 11-52-38.png   102,26KB   2 κατεβάσματα

Και έχω εκπλαγεί ευχάριστα επειδή το 99% των παικτών που μου επιτίθενται, μου παίρνουν τιμή. Πολύ ελάχιστοι με έχουν φορτώσει. Βλέπω τελικά ότι οι περισσότεροι παίκτες παίζουν σωστά. Αρκεί να ξέρουν τις προθέσεις μας.

Φιλικά,
DrSrDr


  • Αυτό αρέσει στον/η Spiro1, aris2, DeathCab και σε 12 άλλους

#2 WolfBlood1

WolfBlood1

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 148 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΠέλλα
  • Κόσμος:GR9
Φήμη: 130

Δημοσιεύτηκε 05 Ιούνιος 2015 - 10:59:15

Καλησπέρα!

Μου έχει συμβεί πολλές φορές το ίδιο πράγμα να χάνω τιμή και να με φορτώνουν..

Αυτό που είπες πιστεύω δεν είναι κακό!Αλλά όπως είπες μέχρι να το μάθουν,θα χρειαστεί να εξηγήσουμε και κάτι παραπάνω..

Μακάρι να πραγματοποιηθεί η πρόταση σου :)

 

Καλή συνέχεια ;)


Επικρατεί μία παράνοια μπορώ να πώ,παρόλα αυτά ο καφές δεν αλλάζει..






Επίσης έχει ετικέτα με μία ή παραπάνω από αυτές τις λέξεις κλειδιά: Προτάσεις, Τουρνουά, Τιμή, Περιγραφή, DrSrDr

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες