Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 ΤΕΜΠΕΛΗΣ

ΤΕΜΠΕΛΗΣ

    Θρυλικός Ήρωας

  • Moderators
  • 2.230 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΣτο Μυαλό Μου
  • Ομάδα:Τεμπελιας
  • Κόσμος:GR11



Φήμη: 2.442

Δημοσιεύτηκε 04 Δεκέμβριος 2016 - 17:17:47

727251b57faa4561887c7ba90b68f5f7.png

 

 

Πόσες φορές αλήθεια βρεθήκαμε αντιμέτωποι με την τρομερή αυτή ερώτηση;

 

Πόσες φορές αντικρίσαμε τη στιγμή εκείνη δυο ορθάνοιχτα μάτια που γεμάτα ανυπομονησία περιμένουν μια απάντηση;

 

Που κρέμονται από τα χείλη σου λες και η τύχη ολόκληρου του σύμπαντος εξαρτάται από τα λόγια σου;

 

Και πριν προλάβεις να ανοίξεις το στόμα σου πάντα πετάγονται άλλα παιδιά και φωνάζουν όλο απογοήτευση και πίκρα πως δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης και πως τα δώρα τα φέρνει η μαμά και ο μπαμπάς.

 

Μα ποιος τους το έκανε αυτό;

 

Ποιος τους αφαίρεσε το δικαίωμα να ελπίζουν; Ποιος ήταν αυτός που με τόση σκληρότητα τους στέρησε τη μαγεία;

 

Εξάλλου, η ελπίδα δεν είναι το μήνυμα των Χριστουγέννων;

 

Δεν υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο που να μην ελπίζει σε κάτι, που να μην πιστεύει σε κάτι…

 

Άλλοι το ονομάζουν Θεό, άλλοι τύχη, άλλοι μοίρα…

 

Τα παιδιά το ονομάζουν Άγιο Βασίλη και τον έχουν ανάγκη, όπως έχουμε και οι «μεγάλοι» ανάγκη την ελπίδα, αφού χωρίς αυτή είμαστε αδύναμοι, παραιτημένοι από τη ζωή.

 

Δεν είναι ούτε τα λαμπάκια, ούτε το έλατο, ούτε τα δώρα που κάνουν την ψυχή μας να αγαλλιάζει τις γιορτινές αυτές μέρες.

 

Είναι η ελπίδα για κάτι καλύτερο, η προσδοκία πως κάτι ομορφότερο θα έρθει στη ζωή μας.

 

Δεν είναι απληστία, είναι στη φύση του ανθρώπου η προσπάθεια για βελτίωση κι εξέλιξη.

 

Βέβαια, πολλές φορές ερχόμαστε αντιμέτωποι με την αποτυχία και την απογοήτευση, αυτό όμως δε σημαίνει πως πρέπει να σταματήσουμε να ελπίζουμε.

 

Και μάλιστα στους καιρούς που διανύουμε επιβάλλεται να ελπίζουμε.

 

Για μια καλύτερη ζωή.

Για ένα καλύτερο μέλλον.

Για έναν καλύτερο κόσμο….

 

“Ναι, αγάπη μου, υπάρχει Άγιος Βασίλης και σε παρακαλούμε από τα βάθη της καρδιάς μας να μη σταματήσεις ποτέ να το πιστεύεις… Ο κόσμος μας σε χρειάζεται!”

 

                                                                                      (smug)  (smug)  (smug) 

 

 

 


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris, ntinarasole, Tzin και σε 18 άλλους

                                Κανόνες Φορουμ και Όροι Χρήσης
                                        Υποστήριξη
                               Συχνές ερωτήσεις (F.A.Q) σχετικά με το φόρουμ
                               Συχνές ερωτήσεις (F.A.Q) σχετικά με το παιχνίδι




                                                                                             giphy.gif


#2 giann657

giann657

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 788 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ομάδα:ΤΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ
  • Κόσμος:GR8
  • Ήρωας:giann
Φήμη: 2.269

Δημοσιεύτηκε 04 Δεκέμβριος 2016 - 18:16:57

Πόσο ωραία ήταν εκείνα τα χρόνια, που πιστεύαμε στον Άϊ Βασίλη...... και από εκείνη την μέρα, που οι περισσότεροι μάθαμε ότι τα δώρα τα έφερναν οι γονείς μας, πόσο άλλαξε η βραδιά της πρωτοχρονιάς χωρίς να περιμένουμε και να ελπίζουμε ότι θα δούμε τον Άϊ Βασίλη...  

 

Τελικά, όσο παραμένεις μικρός και ζεις σε αυτή την μαγεία και σε αυτήν την επιμονή και ελπίδα κάθε πρωτοχρονιάς, τα Χριστούγεννα είναι κάτι παραπάνω απ΄ όσα έχουμε διδαχτεί.. είναι μία εποχή που τα μικρά παιδιά , σκέφτονται σαν παιδιά, και ζουν σε έναν κόσμο μαγικό... που να όνειρά τους γίνονται πραγματικότητα... 


  • Αυτό αρέσει στον/η Psychedelic Malousis, dina, arxontas123 και σε 8 άλλους

#3 ntinarasole

ntinarasole

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 506 μηνύματα
  • Τοποθεσίακαπου στο συμπαν
  • Ομάδα:THE HUNTERS AC
  • Κόσμος:GR5
  • Ήρωας:ntinarasole
Φήμη: 130

Δημοσιεύτηκε 04 Δεκέμβριος 2016 - 18:21:50

Πόσο ωραία ήταν εκείνα τα χρόνια, που πιστεύαμε στον Άϊ Βασίλη...... και από εκείνη την μέρα, που οι περισσότεροι μάθαμε ότι τα δώρα τα έφερναν οι γονείς μας, πόσο άλλαξε η βραδιά της πρωτοχρονιάς χωρίς να περιμένουμε και να ελπίζουμε ότι θα δούμε τον Άϊ Βασίλη...  

 

Τελικά, όσο παραμένεις μικρός και ζεις σε αυτή την μαγεία και σε αυτήν την επιμονή και ελπίδα κάθε πρωτοχρονιάς, τα Χριστούγεννα είναι κάτι παραπάνω απ΄ όσα έχουμε διδαχτεί.. είναι μία εποχή που τα μικρά παιδιά , σκέφτονται σαν παιδιά, και ζουν σε έναν κόσμο μαγικό... που να όνειρά τους γίνονται πραγματικότητα... 

ειδικα αν ειναι σαν και μενα που στον παιδικο σταθμο ειδα τον πατερα μου να αφηνει το δωρο και να τρωει κουλουρακια και να πινει το γαλα.....



#4 Hanno

Hanno

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 162 μηνύματα
  • Κόσμος:GR13
  • Ήρωας:hanno
Φήμη: 43

Δημοσιεύτηκε 04 Δεκέμβριος 2016 - 20:12:03

Πολυ ωραιο αρθρο, συμφωνω νομιζαμε οτι ηταν κατι το μαγικο και δεν υποπτευομασταν καθολου για τους γονείς μας.

ειδικα αν ειναι σαν και μενα που στον παιδικο σταθμο ειδα τον πατερα μου να αφηνει το δωρο και να τρωει κουλουρακια και να πινει το γαλα.....

 

Πως ενιωσες;;;



#5 ntinarasole

ntinarasole

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 506 μηνύματα
  • Τοποθεσίακαπου στο συμπαν
  • Ομάδα:THE HUNTERS AC
  • Κόσμος:GR5
  • Ήρωας:ntinarasole
Φήμη: 130

Δημοσιεύτηκε 05 Δεκέμβριος 2016 - 18:41:46

Πολυ ωραιο αρθρο, συμφωνω νομιζαμε οτι ηταν κατι το μαγικο και δεν υποπτευομασταν καθολου για τους γονείς μας.

 

Πως ενιωσες;;;

χαλια



#6 Nell

Nell

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 16 μηνύματα
  • Τοποθεσία7η Πύλη των Φρουρών της Δικαιοσύνης
  • Ομάδα:Καλοφαγαδες
  • Κόσμος:GR7
  • Ήρωας:RedGhost
Φήμη: 64

Δημοσιεύτηκε 01 Δεκέμβριος 2017 - 03:27:36

Αγαπητοί μου συμ-φορουμίτες  δε θέλω να ακούσω ξανα τέτοια απογοήτευση ......επειδή με κάνατε και στεναχωρήθηκα ....αποφάσισα να σας πω κάτι που είναι άγνωστο στον περισότερο κόσμο....

 

Οκ .....οι γονείς έχουν ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα τσακισμένα παιδικά σας όνειρα....το αντιλαμβάνομαι και συμπάσχω μαζί σας ......αλλά...και ξαναλέω αλλά.....δεν τα ξέρετε όλα....

 

Ο αγαπητός σε όλους μας Άη Βασίλης για ένα μεγάλο διάστημα δε μπορούσε να εκτελέσει τα γνωστά σε όλους μας καθήκοντα....βλέπετε υπήρξε μια παρεξήγηση με την σύζυγο του.

 

Είχε αναλάβει κριτής σε ένα talent show με διαγωνιζόμενες νεαρές υπάρξεις που επιδεικνυαν με χάρη και τσαχπινιά και καυτά κόκκινα μπικίνι το ταλέντο τους στο να πλάθουν χριστουγενιάτικα κουλουράκια και να τυλίγουν δώρα σε εντυπωσιακά λίγο χρόνο......

 

Καταλαβαίνετε...το ένα έφερε το άλλο ..και έγινε τούρμπο η κατα τα άλλα πολύ γλυκιά και συμπαθητική σύζυγος του Αη Βασίλη....

 

Και για ένα μεγάλο διάτημα είχε πέσει σε κατάθλιψη...κατέβαζε το ζεστό κακάο και τα κουλουράκια απο το διαγωνισμο , που είχαν ξεμείνει λες και δεν υπάρχει αύριο πια.....

 

ΟΟΟ!!! ναι ...τέτοιο ήταν το δράμα του...

 

 

Από ότι καταλαβαίνεται δεν ήταν σε θέση να μοιράσει δώρα και τα σχετικά....για αυτό είχαν αναλαβει οι γονείς να καλύψουν το κενό.

 

Δυστυχώς όμως υπήρχαν και οι γνωστές αποτυχιές , σαν και αυτές που αναφέρεται ο καθένας ξεχωριστά απο τις παιδικές αναμνήσεις του.

 

 

Για αυτό σας ενημερώνω με χαρά πως πλέον ο αγαπητός μας Άη Βασίλης είναι πολύ καλά , τα ξαναβρήκε με τη σύζυγο(αθώος ο κατηγορούμενος) και απο φέτος θα αναλάβει και πάλι δράση!!!!

 

 

Φυσικά δε μπορώ να σας αποκαλύψω την πηγή μου...(σσςςς!!!  ο Ρούντολφ μου το είπε) 

 

 

καλό σας μήνα !!!!


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris, aloxord78, omg3lol6 και σε 3 άλλους

#7 Lefteris

Lefteris

    Ασημένιος Ήρωας

  • Coordinators
  • 903 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΧάθηκε το σήμα GPS
  • Ομάδα:Hero Zero Team
  • Κόσμος:GR3
  • Ήρωας:Ναι, από τους λίγους :)



Φήμη: 3.038

Δημοσιεύτηκε 01 Δεκέμβριος 2017 - 13:50:14

Προσωπικά από τον Άγιο Βασίλη, πήρα 2 δώρα, (που τα έχω και τα θυμάμαι ακόμα δηλαδή).

Σίγουρα πήρα κι άλλα απλά δεν τα θυμάμαι. Τις περισσότερες φορές έγραφα γράμματα, αλλά ποτέ δεν είχα απάντηση?! ίσως να είχανε προβλήματα τα ΕΛΤΑ εκείνες τις χρονιές. btw,

Το PS2 το έχω ακόμα, και ίσως άντεξε τόσα χρόνια γνωρίζοντας/πιστεύοντας πως μου το έστειλε ο Άι Βασίλης. 

Έτσι για λόγους σεβασμού το πρόσεχα και το προσέχω ακόμα!

 

Το ότι δεν υπάρχει ο Άι Βασίλης ίσως είναι αλήθεια, αλλά η δύναμη και ελπίδα που δίνει,  όπως είπε ο τεμπελάκος πιο πάνω, είναι πολύ δυνατή. 

 

Κάθε χρόνο το παιδί περιμένει την γιορτή αυτή. Οι "Έξυπνοι" λοιπόν  που  "χαλάνε" την μαγεία αυτή ανακοινώνοντάς στο παιδί πως δεν υπάρχει Άι Βασίλης, θεωρώ πως οι γονείς τους είχαν το μικρόβιο της ζήλιας... Του τύπου όπα κάτσε, γτ το παιδί μου να πιστέψει και να αγαπήσει ένα ψεύτικο κόσμο? ας του πάρω εγώ το παιχνίδι που θέλει να αγαπάει μόνο εμένα. Και έτσι το παιδί ζει με τα νερά των γονέων, και καταλαβαίνει πως δεν υπάρχει ο Άγιος.

 

Τέσπα, ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως γουστάρει, αλλά καλά θα ήταν να κρατάμε τις παραδώσεις. Το παιδί που πιστεύει στον Άι Βασίλη, όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα θα μάθει την αλήθεια, και το νιονιο του θα καταλάβει πως ο Άγιος Βασίλης είναι ο γονιός οπότε θα τους πει και ένα ευχαριστώ για τα δωράκια.. 

 

Άν κάποιο παιδί σας ρωτήσει από περιέργεια, αν υπάρχει Άγιος Βασίλης, να λέτε πάντα ναι, και πως τον έχετε δει στον ουρανό. ;)

 

Καλό σας μήνα


  • Αυτό αρέσει στον/η john123, dina, arxontas123 και σε 9 άλλους

Σημειώσεις:

  • Οι Διαχειριστές και οι Συντονιστές του Hero Zero, ΔΕΝ πρόκειται να σας ζητήσουν ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο τα στοιχεία της σύνδεσή σας στο παιχνίδι.
  • Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας και μέσω της Υποστήριξης του Hero Zero, για καταγγελίες και για θέματα του παιχνιδιού (πχ. προβλήματα πληρωμών, bugs, αδύνατη η πρόσβαση στον λογαριασμό σας).

zgyORUo.pngl5IomoR.png7uGlL2U.png

Forum Rules | Terms of Use | Privacy Policy | Support


#8 Bacon

Bacon

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 98 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΠατρα
  • Ομάδα:Team Spirit
  • Κόσμος:GR19
  • Ήρωας:Alox
Φήμη: 65

Δημοσιεύτηκε 01 Δεκέμβριος 2017 - 19:17:42

Αυτο ισχυει αλλα για καποιον λογο εγω το εμαθα απο το σχολειο μου οταν ειμουν 11 οσο περιεργο και αν σας φαινεται.Ναι στα 11 αργησα λιγο να το καταλαβω το προφανες αλλα μου αρεσε.Και στο βαθος της ψυχης μου πιστευω ακομα σε εναν Αγιο Βασιλη αλλα καπως αλλιωτικο.....και αυτο που του ζηταω καθε χρονο ειναι υγεια σε εμενα και σε οσους αγαπω!Απο την στιγμη που το παιρνω το δωρο καθε χρονο ειμαι ικανοποιημενος.....!Καλα χριστουγεννα!


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris, omg3lol6, nickpap3 και σε 2 άλλους

 Το Bacon εχει πολλες θερμιδες.... :| 

 

 

 


#9 nickpap3

nickpap3

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 780 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη, Ελλάδα.
  • Κόσμος:GR2






Φήμη: 901

Δημοσιεύτηκε 01 Δεκέμβριος 2017 - 19:30:40

Προσωπικά από τον Άγιο Βασίλη, πήρα 2 δώρα, (που τα έχω και τα θυμάμαι ακόμα δηλαδή).

Σίγουρα πήρα κι άλλα απλά δεν τα θυμάμαι. Τις περισσότερες φορές έγραφα γράμματα, αλλά ποτέ δεν είχα απάντηση?! ίσως να είχανε προβλήματα τα ΕΛΤΑ εκείνες τις χρονιές. btw,

Το PS2 το έχω ακόμα, και ίσως άντεξε τόσα χρόνια γνωρίζοντας/πιστεύοντας πως μου το έστειλε ο Άι Βασίλης. 

Έτσι για λόγους σεβασμού το πρόσεχα και το προσέχω ακόμα!

 

Το ότι δεν υπάρχει ο Άι Βασίλης ίσως είναι αλήθεια, αλλά η δύναμη και ελπίδα που δίνει,  όπως είπε ο τεμπελάκος πιο πάνω, είναι πολύ δυνατή. 

 

Κάθε χρόνο το παιδί περιμένει την γιορτή αυτή. Οι "Έξυπνοι" λοιπόν  που  "χαλάνε" την μαγεία αυτή ανακοινώνοντάς στο παιδί πως δεν υπάρχει Άι Βασίλης, θεωρώ πως οι γονείς τους είχαν το μικρόβιο της ζήλιας... Του τύπου όπα κάτσε, γτ το παιδί μου να πιστέψει και να αγαπήσει ένα ψεύτικο κόσμο? ας του πάρω εγώ το παιχνίδι που θέλει να αγαπάει μόνο εμένα. Και έτσι το παιδί ζει με τα νερά των γονέων, και καταλαβαίνει πως δεν υπάρχει ο Άγιος.

 

Τέσπα, ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως γουστάρει, αλλά καλά θα ήταν να κρατάμε τις παραδώσεις. Το παιδί που πιστεύει στον Άι Βασίλη, όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα θα μάθει την αλήθεια, και το νιονιο του θα καταλάβει πως ο Άγιος Βασίλης είναι ο γονιός οπότε θα τους πει και ένα ευχαριστώ για τα δωράκια.. 

 

Άν κάποιο παιδί σας ρωτήσει από περιέργεια, αν υπάρχει Άγιος Βασίλης, να λέτε πάντα ναι, και πως τον έχετε δει στον ουρανό. ;)

 

Καλό σας μήνα

Τι εννοείτε πως δεν υπάρχει ο Άι Βασίλης; Και δεν αναφέρομαι μόνο στον Λευτέρη αλλά σε όλους σας, ο Άι Βασίλης υπάρχει! Δεν είναι ούτε παράδοση ούτε τίποτα, είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΤΗΤΑ. Αρκεί να πιστεύεις, η πίστη και η ελπίδα πάντα θα είναι με το μέρος σας. Παιδιά εκεί έξω μην ακούτε ΚΑΝΈΝΑΝ, απλά το κάνουν για να σας χαλάνε την πίστη και τα όνειρα σας, όπως πιστεύετε στην θρησκεία σας, έτσι να πιστεύετε και στον Άι Βασίλη. Αφήστε να λένε πως είναι ψεύτικος, άλλωστε αυτοί χάνουν στην τελική. ;) 

 

Καλό βράδυ σε όλους και Καλό Μήνα και από 'μένα.  :)


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris, arxontas123, σαραβακος και σε 2 άλλους

#10 arxontas123

arxontas123

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 773 μηνύματα
  • Τοποθεσία32 μοίρες βόρεια και 53 μοίρες δυτικά,στην Ατλαντίδα
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:arxontas123



Φήμη: 1.981

Δημοσιεύτηκε 02 Δεκέμβριος 2017 - 13:16:17

Δεν θα μπορούσα να λείπω από ένα τέτοιο θέμα,εγώ,ο αλλοπαρμένος,ο τρελός και ανώριμος,όπως με χαρακτηρίζουν όλοι!  (grin)

Καταρχάς,να ενημερώσω όλους τους άπιστους που δηλώνουν περήφανοι: ''Εγώ πιστεύω μόνο ό,τι έχω δει και αποδεικνύεται βάση της επιστήμης'' πως όσα γράψω παρακάτω είναι άκρως τοξικά για εκείνους! Αν τα διαβάσετε αναλαμβάνετε την ευθύνη...

 

Όλοι ξέρουμε πως τα μεγαλύτερα παιδάκια λένε στα μικρότερα πως δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης,και τα μικρά παιδάκια,μπερδεμένα πλέον,πηγαίνουν και ρωτάνε τους γονείς τους...Άλλοι γονείς σκέφτονται ''Είναι ώρα το παιδί να μάθει την αλήθεια'' και έτσι του εξηγούν πως έτρεχαν σε καταστήματα παιχνιδιών για να βρουν αυτό που τους ζήτησε...Και άλλοι σκέφτονται ''Είναι πολύ μικρό ακόμα το παιδί,ας μην του ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΟΥΜΕ τα όνειρα''...

 

Εγώ προσωπικά δεν είχα καμία από τις 2 κατηγορίες γονέων,έτσι,όταν τα άλλα παιδάκια μου έλεγαν πως δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης και τα δώρα τα φέρνουν οι γονείς μου,δεν με ενοχλούσε ιδιαίτερα!

Οι γονείς μου είχαν πει από μικρή ηλικία,πως ο Άγιος Βασίλης δεν είναι όπως ακριβώς έχει γίνει γνωστός,και πως μπορεί να ενεργήσει μέσα από κάποιο άλλο πρόσωπο (π.χ.γονιό,θείο,νονό) ώστε τελικά να πάρεις το δώρο που θέλεις...Μου έχει τύχει να πάρω το δώρο που είχα ζητήσει κάποιες μέρες αργότερα από τον νονό μου,δεν παραπονέθηκα που δεν μπήκε ένας υπέρβαρος τύπος ντυμένος στα κόκκινα από την καμινάδα του σπιτιού μου για να μου το φέρει,επειδή ήξερα ακριβός αυτό...Ότι τα πράγματα ήρθαν έτσι,και είχα πάρει αυτό που είχα ζητήσει έμμεσα!

Άλλες φορές πάλι,δεν είχα πάρει τίποτα,και πάλι δεν είχα ενοχληθεί...Εξάλλου ποτέ δεν ήμουν καλό παιδάκι!  (grin)  (devil)

Τώρα,όσοι λένε ότι τα έλκηθρα δεν πετάνε (βάλε μία τουρμπίνα αεροπλάνου από πίσω και σου λέω εγώ αν πετάνε ή όχι) και πως δεν είναι δυνατόν να γυρίσεις τον κόσμο σε μια νύχτα,προφανώς ανήκουν στην κατηγορία ανθρώπων που πλέον δεν μπορούν να σκεφτούν με φαντασία  (rainbow) και δεν έχουν κρατήσει το παιδί μέσα τους...Το τραγικό είναι όταν ακούω 10 χρονών παιδιά να λένε σε 5-6 χρονών παιδιά πως ο Άγιος Βασίλης δεν υπάρχει...Τότε είναι που επεμβαίνω με την γνωστή ατάκα ''Και 'συ που το ξέρεις ωρέ μπαγλαμά? Είσαι μεγάλος και την έχεις ζήσει την ζωή σου,σωστά? Φαντάζομαι έχουν δει εσένα τα μάτια σου...Ουουου! Και να φανταστώ δεν πιστεύεις και στην Ατλαντίδα,και σε εμένα! Έτσι δεν είναι?'' 

Αυτά τα παιδάκια το άκουσαν αυτό από κάποιον μεγαλύτερο,και αφού κανείς δεν βρέθηκε να τους πει το αντίθετο,το πίστεψαν,και το διαδίδουν παντού,και δεν φταίνε,οι γονείς φταίνε...Όταν λες στο παιδάκι σου πως δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης ενώ δεν είναι αρκετά ώριμο ακόμα για να φτάσει σε συμπέρασμα μόνο του,θα αρχίσει να το λέει και στα άλλα παιδάκια...Που ίσως να είναι πολύ μικρά ακόμα,και να πιστεύουν στον Άγιο Βασίλη ακριβώς όπως έχει γίνει γνωστός,αν σε εκείνη την ηλικία τους καταστρέψεις τα όνειρα,μετά δεν θα μπορούν να δεχτούν τίποτα άλλο εκτός από το γεγονός πως ο Άγιος Βασίλης δεν υπάρχει...

 

Για τους οπαδούς της λογικής,να προσθέσω,πως μπορούν να πιστεύουν ό,τι εκείνοι θέλουν...Αλλά κάποια πράγματα δεν μπορούν να τα αποδείξουν με επιστήμη και λογική... 

 

Και για όσους αναρωτιούνται,ναι,είμαι 14,5 και πιστεύω στον Άγιο Βασίλη,και είμαι περήφανος για αυτό!  (grin) (και ας μην μπήκε ποτέ στο σπίτι μου από την καμινάδα να μου αφήσει δώρο)


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris, Killfan7, goof123 και σε 9 άλλους

(bomb) (bomb)  (bomb)  (bomb) 

      (bomb)        (bomb) 

 

 

 


#11 Bacon

Bacon

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 98 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΠατρα
  • Ομάδα:Team Spirit
  • Κόσμος:GR19
  • Ήρωας:Alox
Φήμη: 65

Δημοσιεύτηκε 02 Δεκέμβριος 2017 - 13:25:46

Μπορω να ειμαι εγω ο αι  βασιλης!


 Το Bacon εχει πολλες θερμιδες.... :| 

 

 

 


#12 DrSuperDuper

DrSuperDuper

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 681 μηνύματα
  • Ομάδα:House of Miracles
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:DrSuperDuper
Φήμη: 3.172

Δημοσιεύτηκε 04 Δεκέμβριος 2017 - 22:29:26

Άγιος Βασίλης a.k.a. Santa Claus a.k.a Father Christmas a.k.a. Saint Nicholas.
Ακόμα κι αυτό, από μόνο του, αποτελεί αντίφαση. ;)


Επεξεργάστηκε από DrSuperDuper, 04 Δεκέμβριος 2017 - 22:37:00.

  • Αυτό αρέσει στον/η billakos123

#13 Klajdi2007

Klajdi2007

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 24 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΣπίτι μου
  • Ομάδα:Destroyers of HERO ZERO
  • Κόσμος:GR17
  • Ήρωας:Klajdi
Φήμη: 7

Δημοσιεύτηκε 05 Δεκέμβριος 2017 - 15:43:13

Μακάρι να είμουνα ακόμη μικρός να πίστευα ότι υπάρχει ο Α'ι Βασίλης!... Άλλα τώρα μεγάλωσα... :( ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris

#14 PenPen

PenPen

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 762 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΠάτρα
  • Ομάδα:#panachaikh1891
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:PenPen



Φήμη: 370

Δημοσιεύτηκε 06 Δεκέμβριος 2017 - 12:06:34

Μακάρι να είμουνα ακόμη μικρός να πίστευα ότι υπάρχει ο Α'ι Βασίλης!... Άλλα τώρα μεγάλωσα... :( ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Καλά εντάξει 10 χρόνων είσαι όχι 18..


  • Αυτό αρέσει στον/η Killfan7
«Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι εμπιστοσύνη ».
 
 
 
 
 
Charles Bukowski.
 
 
 
 

#15 Bacon

Bacon

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 98 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΠατρα
  • Ομάδα:Team Spirit
  • Κόσμος:GR19
  • Ήρωας:Alox
Φήμη: 65

Δημοσιεύτηκε 07 Δεκέμβριος 2017 - 12:49:53

Καλά εντάξει 10 χρόνων είσαι όχι 18..

Εγω 10 χρονων πιστευα...:) λογικα γτ πηρα και υπολογιστη στα 12 οποτε :P


  • Αυτό αρέσει στον/η yoyo89G

 Το Bacon εχει πολλες θερμιδες.... :| 

 

 

 


#16 herozeroristas

herozeroristas

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 626 μηνύματα
Φήμη: 235

Δημοσιεύτηκε 16 Δεκέμβριος 2017 - 16:15:57

Προσωπικά από τον Άγιο Βασίλη, πήρα 2 δώρα, (που τα έχω και τα θυμάμαι ακόμα δηλαδή).
Σίγουρα πήρα κι άλλα απλά δεν τα θυμάμαι. Τις περισσότερες φορές έγραφα γράμματα, αλλά ποτέ δεν είχα απάντηση?! ίσως να είχανε προβλήματα τα ΕΛΤΑ εκείνες τις χρονιές. btw,
Το PS2 το έχω ακόμα, και ίσως άντεξε τόσα χρόνια γνωρίζοντας/πιστεύοντας πως μου το έστειλε ο Άι Βασίλης.
Έτσι για λόγους σεβασμού το πρόσεχα και το προσέχω ακόμα!

Το ότι δεν υπάρχει ο Άι Βασίλης ίσως είναι αλήθεια, αλλά η δύναμη και ελπίδα που δίνει, όπως είπε ο τεμπελάκος πιο πάνω, είναι πολύ δυνατή.

Κάθε χρόνο το παιδί περιμένει την γιορτή αυτή. Οι "Έξυπνοι" λοιπόν που "χαλάνε" την μαγεία αυτή ανακοινώνοντάς στο παιδί πως δεν υπάρχει Άι Βασίλης, θεωρώ πως οι γονείς τους είχαν το μικρόβιο της ζήλιας... Του τύπου όπα κάτσε, γτ το παιδί μου να πιστέψει και να αγαπήσει ένα ψεύτικο κόσμο? ας του πάρω εγώ το παιχνίδι που θέλει να αγαπάει μόνο εμένα. Και έτσι το παιδί ζει με τα νερά των γονέων, και καταλαβαίνει πως δεν υπάρχει ο Άγιος.

Τέσπα, ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως γουστάρει, αλλά καλά θα ήταν να κρατάμε τις παραδώσεις. Το παιδί που πιστεύει στον Άι Βασίλη, όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα θα μάθει την αλήθεια, και το νιονιο του θα καταλάβει πως ο Άγιος Βασίλης είναι ο γονιός οπότε θα τους πει και ένα ευχαριστώ για τα δωράκια..

Άν κάποιο παιδί σας ρωτήσει από περιέργεια, αν υπάρχει Άγιος Βασίλης, να λέτε πάντα ναι, και πως τον έχετε δει στον ουρανό. ;)

Καλό σας μήνα

 

Εγώ πάντα θα πιστεύω και πότε δεν θα το ξεχάσω...Εγώ μπορεί να πιστεύω ότι υπάρχει , εσείς διαφονηστε δεν έχω θέμα αλλά δεν νομίζω πως ένα όχι ότι δεν υπάρχει θα με καλύψει...τίποτα δε θα με καλύψει...εγώ πάντα θα πιστεύω ακόμα κι αν δεν υπάρχει


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris

#17 xPanosGr

xPanosGr

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 67 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΑπέναντι από τον γείτονα👀
  • Ομάδα:ΤΑ ROUKOUNAKIA
  • Κόσμος:GR17
  • Ήρωας:LegendH3RO
Φήμη: 26

Δημοσιεύτηκε 21 Αύγουστος 2018 - 19:54:35

Μου λέει μια μέρα ένα παιδακι:
-Ο Αι Βασίλης δεν ζει, αλλά είναι πνευμα
Τ λεω:
-που το ξέρεις?
Και μου λεει:
Είδα τα μπισκότα να φαγωνονται από μόνα τους και την κούπα να αδειάζει.

Τι του λες τώρα???

 


#18 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 21 Αύγουστος 2018 - 20:33:42

οσο χαζο και αν ακουγετε ειμαι 18+ και ακομα πιστευω οτι υπαρχει ο αγιος βασιλης αλλα το πνευμα του 

δηλαδη πιστευω στο πνευμα του αγιου βασιλη  (gift)  (gift)  (gift)


ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#19 σαραβακος

σαραβακος

    Ήρωας με Μεταπτυχιακό

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 430 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:The Great Alexander
  • Κόσμος:GR2
  • Ήρωας:cipi



Φήμη: 456

Δημοσιεύτηκε 21 Αύγουστος 2018 - 20:38:47

οσο χαζο και αν ακουγετε ειμαι 18+ και ακομα πιστευω οτι υπαρχει ο αγιος βασιλης αλλα το πνευμα του 

δηλαδη πιστευω στο πνευμα του αγιου βασιλη  (gift)  (gift)  (gift)

ειμαι ανωριμο παιδι παιδι που του αρεσουν οι πλακες και τα δωρα του αγιου βασιλη ακομα και 60 να παω θα πιστευω ακομη στον αγιο βασιλη 


ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ

#20 Guest_Nèxt_*

Guest_Nèxt_*
  • Guests
Φήμη: 0

Δημοσιεύτηκε 22 Αύγουστος 2018 - 03:36:13

Όταν ήμουν 9 χρονών πίστευα στον Άγιο Βασίλη μέχρι που ανακάλυψα πως δεν υπάρχει και έχασα κάθε ελπίδα που είχα ότι θα τον δω.. Τραγικό :P




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες