Jump to content


Photo

Έρευνα για τον ποιο ανενεργό σέρβερ.


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 892 posts
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2,046

Posted 31 July 2018 - 06:22:34

Λοιπόν, όπως είχαμε υποσχεθεί, ο Arxontas123, ο omg3lol6 κι εγώ ολοκληρώσαμε την έρευνα μας.

 

Εδώ είχε γίνει μια προσπάθεια να γίνει μια διαχρονική σύγκριση του πόσο ενεργός ήταν ο κάθε σέρβερ:

https://forum.gr.her...

 

Αυτό στο παρελθόν, τώρα θα γίνει μια νέα προσπάθεια να δούμε ποιος είναι ο πιο ανενεργός σέρβερ.

Τα αποτελέσματα των δυο θεμάτων δεν είναι συγκρίσιμα έχουν αλλάξει πολλά από τότε, έχουν προστεθεί δωμάτια στην κρυψώνα που δίνουν εμπειρία, τηλεφωνήματα, νέα κατορθώματα, μέρες με επιπλέον μπόνους κ.ο.κ. Δείγμα είναι ότι παλιά για να μπεις στην 100άδα στο τουρνουα εμπειρίας στον πιο πρόσφατο κάθε φορά σέρβερ ήθελες περίπου 90.000 εμπειρία ανά μέρα, πλέον θέλεις πάνω από 150.000 εμπειρία ανά μέρα.

Ωστόσο η σύγκριση είναι απογοητευτική σε σχέση με το παρελθόν, παλιά μπορούσαμε να μετράμε ακόμα και τον 500ό στο τουρνουά εμπειρίας πλέον απλά δεν υπάρχουν άτομα.

Αλλά ας μπω στο ψητό για να βγάλουμε τους νικητές:

Εδώ είναι το διάγραμμα:

5e72G4.jpg

 

Μην περιμένετε διαγράμματα αυτήν την φορά :)

Έχουμε 2 ειδών μετρήσεις

 Οι ατομικές, όπου μετράμε πόσα άτομα άνω των 60 λέβελ υπάρχουν σε κάθε σέρβερ, πόσοι έχουν συγκεντρώσει έστω και ένα βαθμό στο τουρνουά εμπειρίας, πόση εμπειρία έχει μαζέψει ο 100ος και ο 50ος κάθε κόσμου.

Οι ομαδικές όπου μετράμε πόσες ομάδες είχαν μπει στο herocon έως και το βράδυ της Κυριακής και πόσους βαθμούς herocon έχουν μαζέψει αθροιστικά οι 5 πρώτες.

Προσοχή στο τελευταίο αν ακολουθήσουν και άλλες μετρήσεις οι αριθμοί για το Con δεν είναι συγκρίσιμοι σε διαφορετικές περιόδους.

 

Τα αποτελέσματα είναι λίγο απογοητευτικά σε όλους σχεδόν τους κόσμους οι παίκτες που έστω μπαίνουν και εμφανίζουν λίγη εμπειρία είναι κάτω των 300. Αλλά νομίζω ο νικήτής είναι ξεκάθαρος.

Επίσημα ο πιο ανενεργός σέρβερ είναι ο GR13 συγκεντρώνοντας την πιο χαμηλή βαθμολογία σε όλες τις κατηγορίες.

Ακολουθεί ο GR8 αν και ξεγελάνε λίγο οι 50 πρώτοι στο τουρνουά εμπειρίας.

Εύφημος μνεία στο GR4,GR5, GR6.

 

Στο θέμα των συγχωνεύσεων που τελευταία συζητιέται πάλι (σε φιλολογικό από εμάς και μόνο επίπεδο),

Άλλο ένα διάγραμμα:

0Vg8qT.jpg

Δείχνει το άθροισμα των παικτών που συμμετέχουν στο τουρνουά εμπειρίας στην πρώτη στήλη και τους παίκτες που είναι πάνω από 60 λέβελ στην επόμενη. Τα αποτελέσματα είναι αθροιστικά, Δηλαδή δείχνουν πόσοι παίκτες είναι συνολικά στους κόσμους από GR2 έως GR3, GR2 έως GR4 κ.ο.κ. ο GR17 είναι μόνος του και έχω εξαιρέσει τον ιστορικό GR1 που συνεχίζει να αντιστέκεται.

Τι μας δείχνει αυτό; Ότι όλοι οι GR μαζί από τον 2 έως τον 16 έχουν λιγότερα κόσμο στο εμπειρίας και λιγότερους παίκτες απ' ότι ο GR17 μόνος του!!

Το αφήνω χωρίς σχολιασμό από μένα και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.


Edited by spidy, 31 July 2018 - 06:23:55.

  • ioantheod, dina, DrSuperDuper and 17 others like this

#2 arxontas123

arxontas123

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 773 posts
  • Τοποθεσία32 μοίρες βόρεια και 53 μοίρες δυτικά,στην Ατλαντίδα
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:arxontas123



Φήμη: 1,981

Posted 31 July 2018 - 11:46:03

Γκουχ-γκουχ,προετοιμαστείτε για ανάλυση!  (grin)

Πάρτε κάτι να πίνετε,καθίστε κάπου...Πάρτε και τα χάπια σας άμα λάχει,θα κρατήσει λίγη ώρα...

 

ΛΟΙΠΟΝ:

 

Όλοι λέγαμε για Gr2,Gr6,Gr10,Gr12...Όμως κανένας δεν είχε αναφέρει τον Gr13 ποτέ! Το οποίο μας οδηγεί στο ερώτημα: 

Γιατί ωρέ όρνια δεν μας λέγατε για τον Gr13? Τόσα θέματα είχαν δημιουργηθεί που ρωτούσε ο θεματογράφος ποιος είναι ο πιο ψόφιος server! 

 

Την απάντηση στο ερώτημα αυτό έρχομαι να δώσω εγώ με την εξαίρετη λογική μου  (grin) 

Δεν μας είχε πει κανείς για τον Gr13 γιατί γενικότερα ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται με τον Gr13! 

Επίσης αυτό μας οδηγεί σε κάποια συμπεράσματα:

1) Οι προκαταλήψεις καλά κρατούν! (Gr...13? Απαπαπα,γρουσουζιά! Θα πάω στον επόμενο!)

2) Δεν υπάρχουν πολλοί Παναθηναϊκοί που παίζουν Hero Zero (αυτό συμβαίνει επειδή γενικότερα δεν υπάρχουν πολλοί Παναθηναϊκοί).  (grin) 

 

Και τώρα περνάμε στο λίγο πιο σοβαρό κομμάτι...

Εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι ο πιο ανενεργός server είναι ο Gr13 αλλά τι συμβαίνει από 'κει και έπειτα? Έβγαλα μία κατάταξη από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο server,θα σας την παρουσιάσω παρακάτω. Η κατάταξη αυτή βγήκε ως εξής:

Πήρα τους 6 τομείς που μετρήσαμε (100αδα εμπειρίας,50αδα εμπειρίας,παίχτες άνω του 60 lvl,παίχτες που εμφανίζονται στο τουρνουά εμπειρίας,άθροισμα βαθμών top5 ομάδων στο HeroCon και ομάδες που έχουν μαζέψει έστω και 100 βαθμούς Con οπότε εμφανίζονται στην λίστα) κάθε server λοιπόν κέρδιζε κάποιος ''βαθμούς'' (από 1 μέχρι 18 βαθμούς στο κάθε ένα) σύμφωνα με το πόσο καλά τα πάει σε σύγκριση με τους άλλους,για παράδειγμα,αν ένας server ήταν καλύτερος σε όλα τα παραπάνω θα είχε 18*6=108 βαθμούς και θα ήταν με σιγουριά ο πιο ενεργός...Οι λιγότεροι βαθμοί που μπορούσαν να συγκεντρωθούν ήταν 6 (1*6=6) 

Σύμφωνα με αυτό το κριτήριο λοιπόν διαμόρφωσα την εξής κατάταξη:

 

Gr18--->108 βαθμοί (1η θέση)

Gr1 και Gr16 βγήκαν ισόπαλοι---->97 βαθμοί (2η θέση) 

Gr17--->95 βαθμοί (3η θέση)

Gr15--->76 βαθμοί (4η θέση)

Gr3--->71 βαθμοί (5η θέση)

Gr11--->68 βαθμοί (6η θέση)

Gr14--->56 βαθμοί (7η θέση)

Gr9----> 50 βαθμοί (8η θέση)

Gr2--->44 βαθμοί (9η θέση) 

Gr12--->43 βαθμοί (10η θέση)

Gr7 ---> 37 βαθμοί (11η θέση)

Gr4 ---> 36 βαθμοί (12η θέση)

Gr10 ---> 35 βαθμοί (13η θέση) (Απαπαπα,γκαντεμιά! Και είναι και ο server που παίζω που να πάρει,σε κάποιον θα τύχαινε υποθέτω)

Gr5---> 28 βαθμοί (14η θέση)

Gr8---> 26 βαθμοί (15η θέση)

Gr6---> 20 βαθμοί (16η θέση)

Gr13---> 8 βαθμοί (17η θέση) 

 

Συμπεράσματα: 1) Ο Gr2 δεν είναι όσο ψόφιος νομίζαμε...Στην κατάταξη είναι κάπου στην μέση (9 servers φαίνονται πιο ενεργοί από αυτόν και 8 πιο ανενεργοί...Άρα μην παραπονιέστε εσείς από τον Gr2! Τα παιδάκια στον Gr13 πεινάνε!).

 

2) Κάποιοι servers ενώ είναι ψόφιοι κέρδισαν αρκετούς βαθμούς στην παραπάνω κατάταξη από το Hero Con,όπως ο Gr8,ο Gr7 και o Gr12 (ναι υπάρχουν servers που τους πέρασαν,αλλά αυτό συνέβη επειδή είναι γενικότερα πιο ενεργοί).

 

3) O Gr1 πήρε την 2η θέση μαζί με τον Gr16,που σημαίνει ότι πέρασε όλους τους servers (Gr17 ας πούμε..) εκτός από τον Gr18 που είναι ακόμα καινούριος.Ωστόσο θα μπορούσαμε να πούμε πως ο Gr16 θα έπρεπε να έρθει 3ος αντί να τους βάλουμε μαζί στην 2η θέση,αφού ο Gr1 είναι ο αρχαιότερος και ο Gr16 είναι από τους νεότερους οπότε θεωρητικά είχε το προβάδισμα...)

 

4) 5.000 παίχτες πήραν μέρος στο τουρνουά εμπειρίας στον Gr18,στους άλλους servers δεν συναντήσαμε έστω μία περίπτωση που να υπάρχουν 1.000+ παίχτες...Που σημαίνει πως υπάρχουν τουλάχιστον 4.000 άτομα τα οποία κάνουν λογαριασμό και παίζουν στον νεότερο server μέχρι να βγει ο επόμενος...Αν αυτούς τους 4.000 παίχτες τους μοιράζαμε στους άλλους 17 servers θα είχε 235 νέους παίχτες ο κάθε server...Τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα!

 

Και τελευταίο...

 

5) Αν θέλετε να μπείτε εύκολα στους καλύτερους παίχτες του server άντε στον Gr13!! Παίζετε 1 χρόνο σε καλή ομάδα ενεργά (όπως θα κάνατε και σε έναν νέο server όταν άνοιγε,απλά χωρίς να πληρώσετε) και αν έχετε φτάσει 340-350 lvl θα σας χωρίζουν μόλις 20-30 lvl με την 20αδα των μεγαλύτερων lvl του server (η 20αδα τιμής αν και δεν έχει σημασία,είναι στις 190.000,που σημαίνει ότι την φτάνετε σε λιγότερο από 1 χρόνο,η 10αδα είναι στους 222.000 βαθμούς τιμής,επίσης το φτάνετε σε έναν χρόνο...)


Edited by arxontas123, 31 July 2018 - 11:51:55.

  • spidy, DrSuperDuper, giann657 and 8 others like this

(bomb) (bomb)  (bomb)  (bomb) 

      (bomb)        (bomb) 

 

 

 


#3 Psycho

Psycho

    Παρατηρητής

  • Members
  • PipPip
  • 39 posts
  • ΤοποθεσίαΠίσω σου
  • Ομάδα:ΕΠΙΜΕΝΩΝ
  • Κόσμος:GR13
  • Ήρωας:Psychopath
Φήμη: 54

Posted 31 July 2018 - 12:25:23

Είμαι στον 13 και πρέπει να αναφέρω πως με 25ντάρι μπαίνω τουρν. εμπειρίας άνετα. (1,2Μ exp). Ο λόγος που δεν ανέφερε κανένας για τον 13 είναι επειδή δεν παίζει σχεδόν κανένας! :'D. Επίσης πρέπει να αναφέρω πως εγώ είχα διαγράψει για 2 χρόνια και κάτι παραπάνω και είμαι ακόμα τοπ 50 στα 300 λβλ! Ο GR13 αναδείχτηκε και σας περιμένει να το κάψετε :"D.

 

Καλησπέρες..!


  • arxontas123, omg3lol6 and grigrist like this

#4 omg3lol6

omg3lol6

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • ΤοποθεσίαΣάμος
  • Ομάδα:Purple Haze
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:omg3lol6
Φήμη: 410

Posted 31 July 2018 - 13:21:08

Καλησπέρα κι απο εμένα ήρθα φυσικά να δώσω το παρών εφόσον είμαι ένας απο τους τρεις που συνέλεξαν τα αποτελέσματα που όλοι θα θαυμάσατε... Λογικά θα σκέφτεστε (οι περισσότεροι τουλάχιστον) "Να τος κι ο άλλος... Τέλεια, θα αρχίσει να μακρυγορεί όπως οι άλλοι δύο! Σιγά να μην τα διαβάσω όλα..! Ίσως τις δύο-τρεις πρώτες σειρές και μετά ένα like και θα είμαι εντάξει (τουλάχιστον συνειδησιακά)" Εεεε λοιπόν...ΝΑΙ θα πω!!! (devil) Όχι εντάξει μια πλάκα είπαμε να κάνουμε βρε αδερφέ (αυτή την φορά τουλάχιστον δεν θα σας εκνευρίσω το νευρικό σας σύστημα). Όμως αρκετά είπα (μάλλον σταματήσατε οι περισσότεροι το διάβασμα μόνο απο την εισαγωγή αλλά για όλους όσους έμειναν είστε ήρωες (win)  και θα πω τα δικά μου ως γνωστόν). Ας μπω στο κυρίως θέμα τώρα (αυτό περιμένετε άλλωστε). Τα αποτελέσματα αυτά είναι ενδεικτικά και μπορούν να μεταβληθούν ανά πάσα ώρα και στιγμή (είναι της μία εβδομάδας και δεν είναι απόλυτα σωστά). Όποιος θέλει να μπει στις κατατάξεις κάποιου Ελληνικού κόσμου και να αναδειχθεί γρήγορα απο έναν τιποτένιο ανθρωπάκο σε ένα υπέρλαμπρο ήρωα ας πράξει αναλόγως. Αν και το νόημα κάθε παιχνιδιού δεν είναι ο ίδιος στόχος όλων... Άλλοι αποζητούν μια καλή θέση στην κορυφή και άλλη θέλουν παρέα στο παιχνίδι ώστε να διασκεδάζουν! Όποιος και να είναι ο λόγος όλοι καλός ή κακός αρχίσαμε να παίζουμε... Έχω να κάνω μία παράκληση στους λίγους εναπομείναντες που διαβάζουν ακόμη και ίσως εκείνους που το διαβάσουν μελλοντικά... Όποιος και αν είναι ο στόχος σας για να αρχίσετε σε νέο διακομιστή να το διασκεδάσετε και προπάντων να μην επιλέξετε (όχι τους ενεργούς) αλλά όσους πρόκειται να δημιουργηθούν για να επιφέρουν κέρδος στην εταιρεία... Τα αποτελέσματα είναι δραματικά πλέον και όσο περνάει ο καιρός γίνονται σε μεγαλύτερο βαθμό χειρότερα! Όπως διαβάσατε απο τις άλλες αναρτήσεις κάποιοι διακομιστές βρίσκονται σε άθλια κατάσταση εξαιτίας της χείριστης μανίας της εταιρείας για κέρδος. Μην κάνετε λογαριασμούς στους καινούριους διακομιστές συνεχώς παίξτε λίγο και στους παλιός που κατήντησαν ερείπια "υπάρχουν τουλάχιστον 4.000 άτομα τα οποία κάνουν λογαριασμό και παίζουν στον νεότερο server μέχρι να βγει ο επόμενος...Αν αυτούς τους 4.000 παίχτες τους μοιράζαμε στους άλλους 17 servers θα είχε 235 νέους παίχτες ο κάθε server...Τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα!" Αυτά ήταν τα λόγια του Arxontas123 και κατά βάση είναι μάλλον έτσι... Πολλοί απο εμάς πιστεύουμε ότι σε ένα πεντάμηνο περίπου ο 18 θα έχει παλιώσει... Έτσι συνέβαινε και με τους άλλους διακομιστές παλιά και αν το αφήσουμε να εξελίσσεται κι άλλο έτσι αυτή η κατάσταση στο τέλος θα γεμίσουμε πόσους διακομιστές με λιγοστά άτομα όχι γύρω στα 500 (και πολύ λέω για τον κάθε διακομιστή αλλά ούτε στα 50). Αν σταματήσουμε να δημιουργούμε νέους ήρωες κάθε φορά που ξεπροβάλει καινούριος διακομιστής τότε θα καταλάβουν ότι πάλιωσε το σχέδιο αυτό δεν πιάνει πια και να μην έχουμε αυτό που αναφέρει ο spidy " Ότι όλοι οι GR μαζί από τον 2 έως τον 16 έχουν λιγότερα κόσμο στο εμπειρίας και λιγότερους παίκτες απ' ότι ο GR17 μόνος του!!" Για ένα μέλλον όπου οι ανενεργοί παλιοί διακομιστές θα ανθήσουν και πάλι... Καλό απόγευμα σε όλους μας και ας ελπίσουμε καλή συνέχεια στο παιχνίδι!! 

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ Αν έγινα κουραστικός και αθέτησα τον λόγο μου ότι δεν θα γράψω πολλά συγχωρέστε με άθελά μου, με συνεπήρε ο ειρμός της σκέψης μου (grin) 


Edited by omg3lol6, 31 July 2018 - 13:26:53.

  • spidy, DrSuperDuper, arxontas123 and 3 others like this

 

 Στην χώρα του σκώτους βασιλεύει... ο τυφλός! 

 


#5 arxontas123

arxontas123

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 773 posts
  • Τοποθεσία32 μοίρες βόρεια και 53 μοίρες δυτικά,στην Ατλαντίδα
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:arxontas123



Φήμη: 1,981

Posted 31 July 2018 - 17:10:57

Το πρόβλημα είναι πως οι παλιοί servers δεν ξανά ζωντανεύουν,έτσι και ψοφήσει ο server μετά με το ζόρι θα βρεις 10 άτομα να πάνε και να αρχίσουν να παίζουν εκεί αντί στο νέο ζωντανό server...Για παράδειγμα,εγώ δυσκολεύομαι να βρω ανταγωνισμό στον Gr10...Φαντάζομαι πως θα είναι τα πράγματα στον Gr13... :D


  • omg3lol6, nickpap3 and Κ2006 like this

(bomb) (bomb)  (bomb)  (bomb) 

      (bomb)        (bomb) 

 

 

 


#6 AlphaWarrior

AlphaWarrior

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 760 posts
  • Κόσμος:GR10






Φήμη: 1,548

Posted 01 August 2018 - 22:08:42

Και ίσως, θα έπρεπε να σκεφτούμε επίσης, πως είναι καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν ποιοτικά αλλάζει το αποτέλεσμα, αλλά ποσοτικά σίγουρα.
  • ioantheod and nickpap3 like this

“Many young men started down a false path to their true destiny. Time and fortune usually set them aright.”





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users