Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ο Άσχημος δρόμος που έχει ακολουθήσει το Hero Zero.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 Incomprehensible

Incomprehensible

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 156 μηνύματα
  • Ομάδα:Τ Ρ Ε Ν Ο Σ Ε Τ
  • Κόσμος:GR26
  • Ήρωας:Conqueror






Φήμη: 269

Δημοσιεύτηκε 03 Αύγουστος 2021 - 08:49:48

Πιστεύω πως είναι γεγονός ότι το παιχνίδι κάθε εβδομάδα σπάει και καινούρια ρεκόρ. Αρνητικά ρεκόρ.

Ξέρουμε ότι το παιχνίδι τον τελευταίο χρόνο έχει χάσει πολλούς ενεργούς παίκτες.

Μια ματία αν ρίξουμε στο PvP θα δούμε ότι αυτοί που έχουν κάνει τουλάχιστον 10 μάχες δεν ξεπερνάνε καν τους 20 χιλιάδες - δεν θα μιλήσω καν για το φόρουμ.

Υπάρχουν 2 βασικοί λόγοι για αυτή την κατηφόρα.

                                                         

                                                                      ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

 

1. Το Support.

Πολλές φορές τυχαίνει να στέλνω τικετ για κάτι αρκετά άπλο, και να παίρνει μέχρι και κυριολεκτικά ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ να καταλήξω σε κάποιο αποτέλεσμα, αφού γράφουμε 4 μηνύματα (συνήθως χαλάμε μια μέρα) για να εμπεδώσουμε το email τον σερβερ και το όνομα του πάικτη.

 

2. Ο χρόνος και τα λεφτά που τρώει το παιχνίδι.

Είναι γνωστό ότι όταν γυρίζεις στο παιχνίδι μετά απο καιρό, κάνεις ένα άγραφο συμβόλαιο το οποίο πάνω-κάτω σου λέει ότι θα χαλάς τουλάχιστον 6 ώρες απο την ημέρα σου πάνω στο κινητό η στον υπολογιστή για να τελειώσεις την ενέργεια και τις προπονήσεις σου, + τα βασικα 15 ευρώ τον μήνα (σεζον - ντονατ)

Έχω μιλήσει με αρκετά άτομα που έχουν παρατήσει το παιχνίδι, ακόμα και κορυφαίους παίκτες, για το παιχνίδι, και η απάντηση τους είναι πάντα αρνητική για αυτόν ακριβώς τον λόγο ( και δε φταίνε αυτοί.)

                                                         ΛΥΣΕΙΣ 

 

1. Πάρτε καινούρια και ενεργά άτομα στο support. Τόσο απλό.

 

2. Ανταμείψτε τους παίκτες του παιχνιδιού με κάτι παραπάνω. Τόσα προβλήματα, μια αποζημίωση πότε?

Προτείνω οι ανταμοιβές στο Hero Con να δίνουν ντόνατ ( όπως και στο τουρνουά εμπειρίας ) και όχι τους 30-20-10-5-3 βαθμούς δεξιοτήτων που δίνουν τώρα, για να μπορούν οι παίκτες ίσα ίσα να τα βγάζουν πέρα με τα εβδομαδιαία ενισχυτικά.

Επίσης θα μπορούσε το ομαδικό Hero Con να δίνει ντόνατ στην ομάδα (όπως και το παλιό ομαδικό τουρνουά τιμής). Αυτό μπορεί να δημιουργήσει λίγο ανταγωνισμό στους παλιούς σέβερ και να εμφανιστούν καινούριες ομάδες που μπορούν να φτιάξουν επεκτάσεις χωρίς να χαλάσουν τόσα ντόνατ.

Νομίζω επίσης υπήρχε παλιότερα μια πρόταση να φτιαχτεί δωμάτιο στην κρυψώνα που βγάζει ντόνατ ανάλογα με όσο το αναβαθμίζεις (πχ αν το έχεις λέβελ 10 να το βάζεις να δουλεύει για 12 ώρες (όπως το γυμναστήριο περίπου) και να σου δίνει 5 ντόνατ.

 

Δεν περιμένω τίποτα διαφορετικό απο την εταιρία, όπως πάντα αυτά τα θέματα στο φόρουμ δεν έχουν καμία σημασία και δεν λαμβάνονται καν υπόψιν. Απλά εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, έχουμε απλά βαρεθεί να ασχολούμαστε πλέον. Ζήτημα αν είμαστε 10 ενεργά άτομα που κρατάνε το φόρουμ ζωντανό. 

 

Ψάχνουμε μια λύση σε αυτό το πρόβλημα, χρόνια τώρα. Πραγματικά δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθούμε με το παιχνίδι, εγώ και πολλοί άλλοι. Όταν το καταλάβετε όμως θα είναι πολύ αργα.

ΥΓ : Σχόλια του τύπου "αν δεν σου αρεσει το παιχνίδι, μην παίζεις" να λείπουν παρακαλώ. Το παιχνίδι ήδη δεν το παίζω. Απλά προσπαθώ να σας ξυπνήσω λίγο και να κρατήσω το παιχνίδι όσο πιο ζωντανό γίνεται.

Αν υπάρχει κάτι που δεν είπα μπορείτε να με συμπληρώσετε στα σχόλια.


Επεξεργάστηκε από Incomprehensible, 03 Αύγουστος 2021 - 08:50:33.

  • Αυτό αρέσει στον/η SGK313, Lukos, frosty και σε 14 άλλους

#2 SGK313

SGK313

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 90 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΑθήναι
  • Ομάδα:Ακλόνητοι
  • Κόσμος:GR4
  • Ήρωας:SGK313
Φήμη: 209

Δημοσιεύτηκε 03 Αύγουστος 2021 - 09:44:01

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω, έχει καταντήσει η άποψη μας φίλε μου. Τι να προσθέσει κανείς πια. Παιχνίδι που λειτουργεί στον αυτόματο πιλότο έχει καταντήσει. Καμιά προοπτική εξέλιξης, τίποτα απολύτως. 


  • Αυτό αρέσει στον/η Incomprehensible

Φάπες,κλωτσιές και καρατιές,κι ούτε ένα λεπτό του ευρώ πια στην εταιρία.


#3 Παναής

Παναής

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 45 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΒόλος
  • Ομάδα:ΤΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ
  • Κόσμος:GR8
  • Ήρωας:The Greek Shadow
Φήμη: 71

Δημοσιεύτηκε 03 Αύγουστος 2021 - 10:58:27

Πιστεύω πως είναι γεγονός ότι το παιχνίδι κάθε εβδομάδα σπάει και καινούρια ρεκόρ. Αρνητικά ρεκόρ.

Ξέρουμε ότι το παιχνίδι τον τελευταίο χρόνο έχει χάσει πολλούς ενεργούς παίκτες.

Μια ματία αν ρίξουμε στο PvP θα δούμε ότι αυτοί που έχουν κάνει τουλάχιστον 10 μάχες δεν ξεπερνάνε καν τους 20 χιλιάδες - δεν θα μιλήσω καν για το φόρουμ.

Υπάρχουν 2 βασικοί λόγοι για αυτή την κατηφόρα.

                                                         

                                                                      ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

 

1. Το Support.

Πολλές φορές τυχαίνει να στέλνω τικετ για κάτι αρκετά άπλο, και να παίρνει μέχρι και κυριολεκτικά ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ να καταλήξω σε κάποιο αποτέλεσμα, αφού γράφουμε 4 μηνύματα (συνήθως χαλάμε μια μέρα) για να εμπεδώσουμε το email τον σερβερ και το όνομα του πάικτη.

 

2. Ο χρόνος και τα λεφτά που τρώει το παιχνίδι.

Είναι γνωστό ότι όταν γυρίζεις στο παιχνίδι μετά απο καιρό, κάνεις ένα άγραφο συμβόλαιο το οποίο πάνω-κάτω σου λέει ότι θα χαλάς τουλάχιστον 6 ώρες απο την ημέρα σου πάνω στο κινητό η στον υπολογιστή για να τελειώσεις την ενέργεια και τις προπονήσεις σου, + τα βασικα 15 ευρώ τον μήνα (σεζον - ντονατ)

Έχω μιλήσει με αρκετά άτομα που έχουν παρατήσει το παιχνίδι, ακόμα και κορυφαίους παίκτες, για το παιχνίδι, και η απάντηση τους είναι πάντα αρνητική για αυτόν ακριβώς τον λόγο ( και δε φταίνε αυτοί.)

                                                         ΛΥΣΕΙΣ 

 

1. Πάρτε καινούρια και ενεργά άτομα στο support. Τόσο απλό.

 

2. Ανταμείψτε τους παίκτες του παιχνιδιού με κάτι παραπάνω. Τόσα προβλήματα, μια αποζημίωση πότε?

Προτείνω οι ανταμοιβές στο Hero Con να δίνουν ντόνατ ( όπως και στο τουρνουά εμπειρίας ) και όχι τους 30-20-10-5-3 βαθμούς δεξιοτήτων που δίνουν τώρα, για να μπορούν οι παίκτες ίσα ίσα να τα βγάζουν πέρα με τα εβδομαδιαία ενισχυτικά.

Επίσης θα μπορούσε το ομαδικό Hero Con να δίνει ντόνατ στην ομάδα (όπως και το παλιό ομαδικό τουρνουά τιμής). Αυτό μπορεί να δημιουργήσει λίγο ανταγωνισμό στους παλιούς σέβερ και να εμφανιστούν καινούριες ομάδες που μπορούν να φτιάξουν επεκτάσεις χωρίς να χαλάσουν τόσα ντόνατ.

Νομίζω επίσης υπήρχε παλιότερα μια πρόταση να φτιαχτεί δωμάτιο στην κρυψώνα που βγάζει ντόνατ ανάλογα με όσο το αναβαθμίζεις (πχ αν το έχεις λέβελ 10 να το βάζεις να δουλεύει για 12 ώρες (όπως το γυμναστήριο περίπου) και να σου δίνει 5 ντόνατ.

 

Δεν περιμένω τίποτα διαφορετικό απο την εταιρία, όπως πάντα αυτά τα θέματα στο φόρουμ δεν έχουν καμία σημασία και δεν λαμβάνονται καν υπόψιν. Απλά εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, έχουμε απλά βαρεθεί να ασχολούμαστε πλέον. Ζήτημα αν είμαστε 10 ενεργά άτομα που κρατάνε το φόρουμ ζωντανό. 

 

Ψάχνουμε μια λύση σε αυτό το πρόβλημα, χρόνια τώρα. Πραγματικά δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθούμε με το παιχνίδι, εγώ και πολλοί άλλοι. Όταν το καταλάβετε όμως θα είναι πολύ αργα.

ΥΓ : Σχόλια του τύπου "αν δεν σου αρεσει το παιχνίδι, μην παίζεις" να λείπουν παρακαλώ. Το παιχνίδι ήδη δεν το παίζω. Απλά προσπαθώ να σας ξυπνήσω λίγο και να κρατήσω το παιχνίδι όσο πιο ζωντανό γίνεται.

Αν υπάρχει κάτι που δεν είπα μπορείτε να με συμπληρώσετε στα σχόλια.

 

Επιτελους ενας ανθρωπος που εγραψε ολοκληρομενα τα προβληματα του παιχνιδιου χωρις να παιζει το παιχνιδι πλεον . Απορω βλεποντας ατομα με ορεξη να αφηνουν το παιχνιδι λογω των διαχειρηστων πως  φαινεται στην εταιρεια αραγε? Αυτοματος πιλοτος χρονια τωρα...


Επεξεργάστηκε από Παναής, 03 Αύγουστος 2021 - 10:59:43.

  • Αυτό αρέσει σε johngreece, stelios-osfp και Incomprehensible

               Κατά τον δαίμονα εαυτού


#4 Μητσάκος

Μητσάκος

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 14 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕλλάδα
  • Ομάδα:The Shadow Hunters
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:Botrini



Φήμη: 65

Δημοσιεύτηκε 03 Αύγουστος 2021 - 11:51:09

Η αλήθεια είναι πως το παιχνίδι έχει χάσει πολλούς περισσότερους παίκτες σε σύγκριση με αυτούς που έχει κερδίσει με την δημιουργία νέων σέρβερ. Πρέπει να παρθούν δραστικά μέτρα προκειμένου να γυρίσουν οι παλιοί παίκτες  και οι νέοι να έχουν μια συνέχεια στο παιχνίδι , χωρίς να το παρατάνε λόγω της κουραστικής ρουτίνας ,του ελάχιστου ανταγωνισμού,ενδιαφέροντος και χρόνου.(όπως και όλοι μας)


Επεξεργάστηκε από Μητσάκος, 03 Αύγουστος 2021 - 11:54:03.

  • Αυτό αρέσει σε johngreece, Jim Pantos και Incomprehensible

Δεν θα με πιάσετε ποτέ...

Ο Botrini είναι άνεμος,είναι σαπούνι!!!

χαχαχαχα!!!


#5 κωσταντινος

κωσταντινος

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 184 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΚάπου.....
  • Ομάδα:Legion of Shadows
  • Κόσμος:GR10
  • Ήρωας:snoopy



Φήμη: 79

Δημοσιεύτηκε 03 Αύγουστος 2021 - 14:55:23

Επιτέλους ένας άνθρωπος που παρατηρησε τα προβληματα. Εύχομαι να γινουν πραγματικοτητα αυτα που λες!


ΟΛΑΚΑΛΑ.....ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ....
snoopy GR10

#6 Incomprehensible

Incomprehensible

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 156 μηνύματα
  • Ομάδα:Τ Ρ Ε Ν Ο Σ Ε Τ
  • Κόσμος:GR26
  • Ήρωας:Conqueror






Φήμη: 269

Δημοσιεύτηκε 03 Αύγουστος 2021 - 18:02:07

Η αλήθεια είναι πως το παιχνίδι έχει χάσει πολλούς περισσότερους παίκτες σε σύγκριση με αυτούς που έχει κερδίσει με την δημιουργία νέων σέρβερ. Πρέπει να παρθούν δραστικά μέτρα προκειμένου να γυρίσουν οι παλιοί παίκτες  και οι νέοι να έχουν μια συνέχεια στο παιχνίδι , χωρίς να το παρατάνε λόγω της κουραστικής ρουτίνας ,του ελάχιστου ανταγωνισμού,ενδιαφέροντος και χρόνου.(όπως και όλοι μας)

Εύγε φίλε μου! Τα είπες όλα!


  • Αυτό αρέσει στον/η Μητσάκος

#7 skyline

skyline

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 63 μηνύματα
  • Ομάδα:GREEK LOVERS
  • Κόσμος:GR20
  • Ήρωας:potunayioh
Φήμη: 40

Δημοσιεύτηκε 03 Αύγουστος 2021 - 19:33:35

 γιατι τα γραψες ολα αυτα? νομιζεις  θα τα δει κανενας?

και εαν τα δει σιγα μην κανουν τιποτα



#8 Incomprehensible

Incomprehensible

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 156 μηνύματα
  • Ομάδα:Τ Ρ Ε Ν Ο Σ Ε Τ
  • Κόσμος:GR26
  • Ήρωας:Conqueror






Φήμη: 269

Δημοσιεύτηκε 03 Αύγουστος 2021 - 20:21:08

 γιατι τα γραψες ολα αυτα? νομιζεις  θα τα δει κανενας?

και εαν τα δει σιγα μην κανουν τιποτα

τι να πω φιλε πραγματικα. οτι τα βλεπουν τα βλεπουν. απλα προσπαθουμε εδω και καιρο να τους κανουμε να καταλαβουν το προβλημα γιατι μετα θα ειναι αργα και η πτωση θα ειναι τεραστια. δεν επροκειτο να ξανα ασχοληθω μεχρι να κανουν κατι για τους παικτες που κρατανε ακομα ζωντανη την εταιρια τους και το παιχνιδι. απλα ειναι τα πραγματα.



#9 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 04 Αύγουστος 2021 - 10:34:17

Καλησπέρα σας! 

 

Μπορεί να φαίνεται, και μάλλον ισχύει, ότι έχω προκατάληψη υπέρ της υποστήριξης όμως θα προσπαθήσω να δω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ να δω το παράπονό σας.

Γενικά μιλώντας δεν είναι τόσο απλό να βάλουμε μέλη στην ομάδα όσο νομίζετε. Θα υπήρχαν πολλές πιο πολλές περιττές απαντήσεις αν ήδη νομίζετε ότι υπάρχουν. 

Όσον αφορά το χρονικό περιθώριο που παίρνει για να λυθεί ένα ζήτημα, μπορεί να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά καταλαβαίνω ότι μπορει να γίνει εκνευριστική η αναμονή και συμφωνώ μαζί σας. Έχω βρεθεί και εγώ πολλές φορές στην "αντίθετη πλευρά" της υποστήριξης σε αλλα παιχνίδια ή υπηρεσίες που χρησιμοποιώ και έχω αναρωτηθεί γιατί άραγε παίρνει τόσο πολύ αυτή η διαδικασία.

 

Πιστέψτε με, μερικές φορές τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν, και να υπάρχουν online moderators είναι πολύ πιο πολλά από αυτά που νομίζετε. Δεν μπορούν όλοι οι moderators να λύσουν κάθε πρόβλημα πάσης φύσεως, άρα ένα μεγάλο κομμάτι της δουλειάς μας είναι η υπομονή και η επικοινωνία.

 

Η κριτική σας σαφώς και είναι σεβαστή και θα την ακούσουμε.

 

Τώρα, για το παιχνίδι. Θα μιλήσω καθαρά ως παίκτρια πολλών ειδών παιχνιδιών και τίποτα άλλο άρα αυτό αποτελεί μόνο την άποψή μου. Το Hero Zero ως προϊόν έχει κρατήσει πολλά χρόνια για το marketing που έχει κάνει και το είδος του παιχνιδιού που πρεσβεύει. Αν παίζετε και άλλα browser παιχνίδια σαν το Hero Zero θα έχετε παρατηρήσει ότι υπάρχει μια τραγικά μεγάλη αποχώρηση του κοινού, εφόσον στις μέρες μας μέχρι και οι πιο μέτριοι υπολογιστές μπορούν να "σηκώσουν" διάσημα RPG, FPS και άλλα παιχνίδια.

 

Αυτό βεβαίως δεν ακυρώνει τις κριτικές απέναντι στο HZ αλλά επίσης δεν αναιρεί ότι όλα τα παιχνίδια ανάλογα με το είδος τους και το στυλ τους έχουν μια προκαθορισμένη ηλικία. Ακόμα και το παιχνίδι να αρχίσει να δίνει ντόνατ παντού, αν έχουμε πολλούς υποτονικούς server, απέναντι σε ποιον να ανταγωνιστούν οι παίκτες με τα νέα τους βραβεία αν το κοινό αλλάζει την προσοχή του συνεχώς (είτε σε καινούριους server είτε εκτός του HZ εντελώς);

 

Τα νούμερα δεν είναι όσο χαμηλά όσο νομίζετε (οι παίκτες υπάρχουν σε ένα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο) αλλά και πάλι οι τεχνικές που μπορεί να χρησιμοποιήσει η εταιρία για να τραβήξει κόσμο φαντάζουν άσχημες στους παλιούς παίκτες πλέον (νέα χαρακτηριστικά = περιττές αλλαγές, νέοι server = εγκατάλειψη των παλιών server, προσφορές και συναφή = γρήγορος τρόπος για να βγει χρήμα). 

 

Ευελπιστώ να βρεθεί μια μέση λύση. Προωθούμε κάθε ιδέα σας αλλά η σωτηρία δε θα έρθει από το πουθενά. :P


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris, ioantheod, giann657 και σε 5 άλλους

#10 frosty

frosty

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 109 μηνύματα
  • Ομάδα:Fear of The Dark
  • Κόσμος:GR1



Φήμη: 461

Δημοσιεύτηκε 04 Αύγουστος 2021 - 12:49:59

Το παιχνίδι το έχουν φορτώσει με άπειρες υποχρεώσεις που απαιτεί να είσαι συνέχεια μέσα. Κ όσο πάει κ χειροτερεύει. Εδώ καλοκαιριατικα είχαμε άπειρα καζίνο, διπλές προπο και πάρε να έχεις.....
Μόνη λύση του ή παγκοσμιοποιηση του. Οι σερβερ κατά τόπους έχουν πεθάνει. Ανοιξτε το παγκόσμιο να βαράμε εκεί εκεί μάχες ατομικές κ ομαδικές. Ίσως κ ένα εθνικό πρωτάθλημα να έδινε ζωή παράλληλα. Από όλους τους σερβερ. Πάντως η παρούσα κατάσταση ΔΕΝ είναι βιώσιμη. Τέλος
  • Αυτό αρέσει στον/η achilleas33, giann657, johngreece και σε 5 άλλους

#11 Leo13346

Leo13346

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 77 μηνύματα
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 90

Δημοσιεύτηκε 04 Αύγουστος 2021 - 16:32:00

Δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω στο φόρουμ αλλά με "τραβηξε" το ποστ του ινκο.
Εγώ νομίζω ότι τόσο αυτός όσο και πολλοί άλλοι βγάζουν το παράπονο τους εδώ για ένα
παιχνίδι που μας αρέσει και το καιμε άλλος λίγο άλλος ποιο πολύ.
Η εταιρεία συχνά επαναλαμβάνεται και κάποιες φορές κουράζει αυτό.
Μοιάζει σαν να έχουν ένα επιτυχημένο παιχνίδι στον αυτόματο.
Όσο για τους μοντ και γενικά την υποστήριξη,(χωρίς να λέω ότι δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους.Για μένα μια χαρά είναι, άσχετο αν εμείς λόγο της πίεσης του γκειμ τους θέλουμε ποιο γρηγορους)πρέπει να είναι ποιο ευαίσθητοι με όλους μας μιας και αυτοί δικό μας κομμάτι είναι αφού παίζουν το γκειμ.
Αυτά τα λιγα
  • Αυτό αρέσει σε johngreece, Incomprehensible και skyline

#12 johngreece

johngreece

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 167 μηνύματα
  • Τοποθεσίαστον τοπο μου
  • Ομάδα:FEAR OF THE DARK
  • Κόσμος:GR1
  • Ήρωας:kleinmainer
Φήμη: 206

Δημοσιεύτηκε 05 Αύγουστος 2021 - 14:07:06

πραγματικα εκει στην πλαυατα ειναι στον αυτοματο πιλοτο . πριν καιρο τους ειχα γραψει ενα εμαιλ. απο την Γερμανια στα Γερμανικα !!!

πηρα μια απαντηση μετα απο 1 εβδομαδα ...οτι ανησηχουν για αυτα που τους ανεφερα αλλα η υποστηρηξη ειναι υπευθηνη γιαυτα ..

 

τα παιδια της υποστηρηξης ασφαλος και δεν μπορουν να λισουν προβληματα σαν και εκεινα που ειχα αναφερει ..το παραξενω ??? 

η απαντηση ηρθε σατα αγγλικα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  παρολο που τους εγραψα στα γερμανικα και παρολο που ανεφερα τα στοιχοια μου ..

 

η παρατηρηση μου ειναι οτι ειναι οτι νανε η εταιρια ... στα χαμενα τελειως 

 

η μοναδικη στιγμη που ισως ...ισως θα τους ταρακουνουσε αν μαζευωμασταν καμια 2.000 επισημα με υπογραφες ήηηηη αν διαγραφαμε για ενα μηνα ολοι μας ..ιδιαιτερα οταν θα ξανα ειχε κον με κακοποιο που βγαζει 3 την μερα ..

 

καληνυχτα μας ...


  • Αυτό αρέσει σε Παναής και Leo13346

peignoir déboutonné


#13 Παναής

Παναής

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 45 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΒόλος
  • Ομάδα:ΤΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ
  • Κόσμος:GR8
  • Ήρωας:The Greek Shadow
Φήμη: 71

Δημοσιεύτηκε 05 Αύγουστος 2021 - 19:05:07

πραγματικα εκει στην πλαυατα ειναι στον αυτοματο πιλοτο . πριν καιρο τους ειχα γραψει ενα εμαιλ. απο την Γερμανια στα Γερμανικα !!!

πηρα μια απαντηση μετα απο 1 εβδομαδα ...οτι ανησηχουν για αυτα που τους ανεφερα αλλα η υποστηρηξη ειναι υπευθηνη γιαυτα ..

 

τα παιδια της υποστηρηξης ασφαλος και δεν μπορουν να λισουν προβληματα σαν και εκεινα που ειχα αναφερει ..το παραξενω ??? 

η απαντηση ηρθε σατα αγγλικα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  παρολο που τους εγραψα στα γερμανικα και παρολο που ανεφερα τα στοιχοια μου ..

 

η παρατηρηση μου ειναι οτι ειναι οτι νανε η εταιρια ... στα χαμενα τελειως 

 

η μοναδικη στιγμη που ισως ...ισως θα τους ταρακουνουσε αν μαζευωμασταν καμια 2.000 επισημα με υπογραφες ήηηηη αν διαγραφαμε για ενα μηνα ολοι μας ..ιδιαιτερα οταν θα ξανα ειχε κον με κακοποιο που βγαζει 3 την μερα ..

 

καληνυχτα μας ...

 

Εγώ παρατηρώ ότι όσο γράφουμε τόσο προσπαθούν να βγουν και από πάνω , πραγματικά λίγο ντροπή για εμάς που παίζουμε χρόνια , παρακαλώ μην πάρω την κλασική απάντηση τύπου « αν θες μην παίζεις « και τέτοια γιατί έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο αυτόματου πιλότου 


  • Αυτό αρέσει σε johngreece και Leo13346

               Κατά τον δαίμονα εαυτού


#14 Incomprehensible

Incomprehensible

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 156 μηνύματα
  • Ομάδα:Τ Ρ Ε Ν Ο Σ Ε Τ
  • Κόσμος:GR26
  • Ήρωας:Conqueror






Φήμη: 269

Δημοσιεύτηκε 05 Αύγουστος 2021 - 20:43:43

Καλησπέρα σας! 

 

Μπορεί να φαίνεται, και μάλλον ισχύει, ότι έχω προκατάληψη υπέρ της υποστήριξης όμως θα προσπαθήσω να δω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ να δω το παράπονό σας.

Γενικά μιλώντας δεν είναι τόσο απλό να βάλουμε μέλη στην ομάδα όσο νομίζετε. Θα υπήρχαν πολλές πιο πολλές περιττές απαντήσεις αν ήδη νομίζετε ότι υπάρχουν. 

Όσον αφορά το χρονικό περιθώριο που παίρνει για να λυθεί ένα ζήτημα, μπορεί να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά καταλαβαίνω ότι μπορει να γίνει εκνευριστική η αναμονή και συμφωνώ μαζί σας. Έχω βρεθεί και εγώ πολλές φορές στην "αντίθετη πλευρά" της υποστήριξης σε αλλα παιχνίδια ή υπηρεσίες που χρησιμοποιώ και έχω αναρωτηθεί γιατί άραγε παίρνει τόσο πολύ αυτή η διαδικασία.

 

Πιστέψτε με, μερικές φορές τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν, και να υπάρχουν online moderators είναι πολύ πιο πολλά από αυτά που νομίζετε. Δεν μπορούν όλοι οι moderators να λύσουν κάθε πρόβλημα πάσης φύσεως, άρα ένα μεγάλο κομμάτι της δουλειάς μας είναι η υπομονή και η επικοινωνία.

 

Η κριτική σας σαφώς και είναι σεβαστή και θα την ακούσουμε.

 

Τώρα, για το παιχνίδι. Θα μιλήσω καθαρά ως παίκτρια πολλών ειδών παιχνιδιών και τίποτα άλλο άρα αυτό αποτελεί μόνο την άποψή μου. Το Hero Zero ως προϊόν έχει κρατήσει πολλά χρόνια για το marketing που έχει κάνει και το είδος του παιχνιδιού που πρεσβεύει. Αν παίζετε και άλλα browser παιχνίδια σαν το Hero Zero θα έχετε παρατηρήσει ότι υπάρχει μια τραγικά μεγάλη αποχώρηση του κοινού, εφόσον στις μέρες μας μέχρι και οι πιο μέτριοι υπολογιστές μπορούν να "σηκώσουν" διάσημα RPG, FPS και άλλα παιχνίδια.

 

Αυτό βεβαίως δεν ακυρώνει τις κριτικές απέναντι στο HZ αλλά επίσης δεν αναιρεί ότι όλα τα παιχνίδια ανάλογα με το είδος τους και το στυλ τους έχουν μια προκαθορισμένη ηλικία. Ακόμα και το παιχνίδι να αρχίσει να δίνει ντόνατ παντού, αν έχουμε πολλούς υποτονικούς server, απέναντι σε ποιον να ανταγωνιστούν οι παίκτες με τα νέα τους βραβεία αν το κοινό αλλάζει την προσοχή του συνεχώς (είτε σε καινούριους server είτε εκτός του HZ εντελώς);

 

Τα νούμερα δεν είναι όσο χαμηλά όσο νομίζετε (οι παίκτες υπάρχουν σε ένα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο) αλλά και πάλι οι τεχνικές που μπορεί να χρησιμοποιήσει η εταιρία για να τραβήξει κόσμο φαντάζουν άσχημες στους παλιούς παίκτες πλέον (νέα χαρακτηριστικά = περιττές αλλαγές, νέοι server = εγκατάλειψη των παλιών server, προσφορές και συναφή = γρήγορος τρόπος για να βγει χρήμα). 

 

Ευελπιστώ να βρεθεί μια μέση λύση. Προωθούμε κάθε ιδέα σας αλλά η σωτηρία δε θα έρθει από το πουθενά. :P

Καταλαβαίνω πως το εννοείς και καταλαβαίνω ότι ο σκοπός του παιχνιδιού είναι να σε τραβήξει και ουσιαστικά να το βάλεις στην καθημερινοτητά σου, ώστε μετά να είναι δύσκολο να το αποχωριστείς. Το θέμα είναι ότι το παιχνίδι το αγαπάμε πραγματικά, απλά είμαστε όλοι ένα τσακ μακρια από το να μην το ξαναπαίξουμε ποτε, και αυτό προσπαθούμε να αποφύγουμε με αυτά τα ποστ.

Επίσης, όπως θα έχεις διαβάσει θεωρώ απο τα σχόλια, ένα μεγάλο πρόβλημα είναι οτι το παιχνίδι δεν έχει καθόλου content και καθόλου updates, τα ίδια event κάθε χρόνο εδώ και 3 (?) περίπου χρόνια, είναι απλά μονότονο και πλέον θεωρώ ότι δεν τραβάει τόσο κόσμο όσο τραβούσε κάποτε. Είναι απλά προβλήματα με πολύ απλές λύσεις, θυμάμαι πριν χρόνια κάθε μέρα ανέβαιναν τουλάχιστον 10 ποστ με διαφορετικές και ενδιαφέρουσες ιδέες το καθένα. Μετά από χρόνια καταλάβαμε όμως ότι δεν έχει νόημα να καθόμαστε να γράφουμε εκθέσεις για κάτι που στην τελική δεν θα μπει καν στον κόπο να διαβάσει η εταιρία.

Αυτά λοιπόν. Θεωρώ ότι τα παράπονα μας δεν είναι ούτε παράξενα ούτε πρωτόγνωρα.   


Επεξεργάστηκε από Incomprehensible, 05 Αύγουστος 2021 - 20:52:22.

  • Αυτό αρέσει στον/η Lukos, johngreece, AlphaWarrior και σε 4 άλλους

#15 skyline

skyline

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 63 μηνύματα
  • Ομάδα:GREEK LOVERS
  • Κόσμος:GR20
  • Ήρωας:potunayioh
Φήμη: 40

Δημοσιεύτηκε 06 Αύγουστος 2021 - 06:45:32

εγω συμφωνω με  τον ινκο το παιχνιδι το αγαπαμε ολοι ειτε λιγο ειτε πολυ αλλα το παιχνιδι αγαπα εμας?

εμας που παιζαμε με της ωρες 

εμας που διναμε λεφτα η και δινουμε λεφτα  διοτι καποιοι παιζουν ακομα

εμας που  κανουμε οτι μπορουμε για να μεινει ζωντανο το παιχνιδι


  • Αυτό αρέσει σε AlphaWarrior, κωσταντινος και Incomprehensible

#16 AlphaWarrior

AlphaWarrior

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 760 μηνύματα
  • Κόσμος:GR10






Φήμη: 1.548

Δημοσιεύτηκε 06 Αύγουστος 2021 - 12:56:01

κυριολεκτικά η μόνη αντίδραση σε καταναλωτικό προϊόν ως ένδειξη διαμαρτυρίας είναι να μη το αγοράζεις. είναι η μόνη λύση να αλλάξει κάτι. η εταιρεία γνωρίζοντας πόσο εθισμένοι είστε (και οι περισσότεροι), και πως θα συνεχίσουν να παίζουν και να αγοράζουν παρότι έχουν προβλημα, συνεχίζει την επιθετική πολιτική μαρκετινκ. Είνα τόσο απλό. οι πράξεις τις αλλωστε κινούνται βάσει των οικονομικών της συμφερόντων. δεν είναι χαζοί. απλα σας εκμεταλλεύονται και εσεις συνεχίζετε να τους στηρίζετε στις πράξεις

Εγώ παρατηρώ ότι όσο γράφουμε τόσο προσπαθούν να βγουν και από πάνω , πραγματικά λίγο ντροπή για εμάς που παίζουμε χρόνια , παρακαλώ μην πάρω την κλασική απάντηση τύπου « αν θες μην παίζεις « και τέτοια γιατί έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο αυτόματου πιλότου 


  • Αυτό αρέσει σε goof123 και skyline

“Many young men started down a false path to their true destiny. Time and fortune usually set them aright.”


#17 skyline

skyline

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 63 μηνύματα
  • Ομάδα:GREEK LOVERS
  • Κόσμος:GR20
  • Ήρωας:potunayioh
Φήμη: 40

Δημοσιεύτηκε 06 Αύγουστος 2021 - 13:43:25

κυριολεκτικά η μόνη αντίδραση σε καταναλωτικό προϊόν ως ένδειξη διαμαρτυρίας είναι να μη το αγοράζεις. είναι η μόνη λύση να αλλάξει κάτι. η εταιρεία γνωρίζοντας πόσο εθισμένοι είστε (και οι περισσότεροι), και πως θα συνεχίσουν να παίζουν και να αγοράζουν παρότι έχουν προβλημα, συνεχίζει την επιθετική πολιτική μαρκετινκ. Είνα τόσο απλό. οι πράξεις τις αλλωστε κινούνται βάσει των οικονομικών της συμφερόντων. δεν είναι χαζοί. απλα σας εκμεταλλεύονται και εσεις συνεχίζετε να τους στηρίζετε στις πράξεις

  σωστο   συμφωνω απολυτα κγω καθως και πολυ αλλοι πιστευω


  • Αυτό αρέσει στον/η AlphaWarrior

#18 Hurric4ne VII

Hurric4ne VII

    Πλατινένιος Ήρωας

  • Team Hero Zero
  • 1.553 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΩχ με ψάχνουν πάλι
  • Ομάδα:#TeamLucifer
  • Κόσμος:GR19






Φήμη: 4.441

Δημοσιεύτηκε 06 Αύγουστος 2021 - 17:55:06

Καταλαβαίνω πως το εννοείς και καταλαβαίνω ότι ο σκοπός του παιχνιδιού είναι να σε τραβήξει και ουσιαστικά να το βάλεις στην καθημερινοτητά σου, ώστε μετά να είναι δύσκολο να το αποχωριστείς. Το θέμα είναι ότι το παιχνίδι το αγαπάμε πραγματικά, απλά είμαστε όλοι ένα τσακ μακρια από το να μην το ξαναπαίξουμε ποτε, και αυτό προσπαθούμε να αποφύγουμε με αυτά τα ποστ.

Επίσης, όπως θα έχεις διαβάσει θεωρώ απο τα σχόλια, ένα μεγάλο πρόβλημα είναι οτι το παιχνίδι δεν έχει καθόλου content και καθόλου updates, τα ίδια event κάθε χρόνο εδώ και 3 (?) περίπου χρόνια, είναι απλά μονότονο και πλέον θεωρώ ότι δεν τραβάει τόσο κόσμο όσο τραβούσε κάποτε. Είναι απλά προβλήματα με πολύ απλές λύσεις, θυμάμαι πριν χρόνια κάθε μέρα ανέβαιναν τουλάχιστον 10 ποστ με διαφορετικές και ενδιαφέρουσες ιδέες το καθένα. Μετά από χρόνια καταλάβαμε όμως ότι δεν έχει νόημα να καθόμαστε να γράφουμε εκθέσεις για κάτι που στην τελική δεν θα μπει καν στον κόπο να διαβάσει η εταιρία.

Αυτά λοιπόν. Θεωρώ ότι τα παράπονα μας δεν είναι ούτε παράξενα ούτε πρωτόγνωρα.   

 

Όπως ειχα αναφέρει και μέσα στο μήνυμά μου σαφώς και οι κριτικές όλων σαν είναι έγκυρες και σεβαστές. Ήθελα απλά να δώσω μια γενικότερη εικόνα και ίσως να φέρω κάποια πράγματα στο τραπέζι που ίσως δεν είχαν ληφθεί υπόψιν.

 

Ανακάλυψα το παιχνίδι πριν περίπου 7 χρόνια. Δεν είναι και πολλά σε σχέση με άλλους παίκτες, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά την πορεία του. Θυμάμαι ότι και εγώ η ίδια συνεχώς έκανα καινούρια θέματα απο ένα σημείο και μετά για να αποδείξω στην εταιρία ότι τα προβλήματα του παιχνιδιού μπορούν να λυθούν αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος που απομακρύνθηκα ως παίκτρια. Ήταν ότι το gameplay του δε με τραβούσε πλέον γιατί ναι, ένα browser game είναι όντως στην ουσία μια τεράστια καθημερινή επανάληψη. Είναι σχεδιασμένα να είναι σε λούπα ώστε να μην τελειώνουν και αν ρίξετε μια ματιά σε άλλα τέτοια παιχνίδια, γρήγορα θα ανακαλύψετε ότι το Hero Zero είναι φοβερή θα έλεγα επιτυχία για το είδος του (μπορείτε να το πάρετε ειρωνικά ή μη ειρωνικά ανάλογα με την άποψή σας) όπως είπα και πριν.

 

Μπορεί να σας κάνει εντύπωση, αλλά σε σχεδόν κανένα άλλο παιχνίδι δεν έχω δει τόση επαφή του κοινού με τον παραγωγό. Δεν έχω δει πουθενά σύλλεξη ιδεών κάθε μήνα σε πολλά πετυχημένα παιχνίδια εκτός από παράπονα για bug, unbalanced mechanics κ.α.

Εδώ όμως έχω δει ιδέες να γίνονται πραγματικότητα και να έχουν επιτυχία αλλά επίσης πολλές φορές οι ίδιοι παίκτες που είχαν θετική άποψη για εκείνη μετά να μην την εγκρίνουν εντός του παιχνιδιού. Είναι γεγονός στο marketing ότι πολλές φορές ο πελάτης δεν ξέρει τι θέλει και ας έχει πάντα δίκιο. 

 

Συμπερασματικά το γνωρίζω ότι το παιχνίδι δεν είναι τέλειο, το έχω παραδεχτεί και εγώ η ίδια. Θεωρώ ότι όλα αυτά τα προβλήματα είναι υπαρκτά αλλά δε λύνονται απλά. Ούτε με μποϋκοτάζ (γιατί αυτό λέει "φύγε" όχι "βελτιώσου" στο παιχνίδι), ούτε με επιθετικά παράπονα χωρίς προτάσεις (δεν αναφέρομαι σε καλή κριτική) αλλά ούτε και απαραίτητα με παθητική σιωπή. Δυστυχώς δεν είναι στο χέρι του κοινού τα στατιστικά και οι αποφάσεις της εταιρίας και το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι να παρθούν με έξυπνα κριτήρια που θα αποφεύγουν περιττά χαρακτηριστικά.


  • Αυτό αρέσει στον/η Lefteris, goof123, grigrist και σε 5 άλλους




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες