Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Εθισμός στο παιχνίδι και προτάσεις βελτίωσης.


  • Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
19 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 SwissAir

SwissAir

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 38 μηνύματα
  • Ομάδα:Sxzfnvlvs
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:SwissAir
Φήμη: 102

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 15:20:55

Με τον τρόπο που είναι διαμορφωμένο το παιχνίδι σήμερα, είναι πολύ εύκολο για έναν φιλόδοξο (και προφανώς ανεύθυνο) χρήστη να εθιστεί σε αυτό και να χάνει καθημερινά ατέλειωτες ώρες προσπαθόντας να δημιουργήσει τον καλύτερο ήρωα στον υπολογιστή του. Φυσικά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά κάποιοι γονείς έρχονται σε απόγνωση προσπαθώντας να συνετίσουν τα παιδιά τους και το παιχνίδι δεν βοηθά σε αυτό καθώς δίνει την δυνατότητα σε όλους ανεξαιρέτως (ώριμους και μη) να ξοδεύουν εξαιρετικά πολλές ώρες καθημερινά.

 

Προτείνω κάποιες αλλάγές προκειμένου το παιχνίδι να παραμείνει το ίδιο ανταγωνιστικό βοηθώντας κάποιους ανθρώπους να απεξαρτηθούν από τις τόσο πολλές ώρες δέσμευσης σε αυτό και κάνοντας πολλούς γονείς λίγο πιο ευτυχισμένους...

 

1. Μείωση της αγοράς ενέργειας από τέσσερις (4) σε δύο (2) φορές την ημέρα.

 

2. Μείωση του χρόνου για κάθε προπόνηση από πέντε (5) σε τρία (3) λεπτά.

 

3. Μείωση του μέγιστου χρόνου εξόντωσης των κακοποιών από τρείς (3) σε μία (1) ώρα. 

 

4. Περιορισμός του αριθμού των μαχών που μπορούν να κάνουν οι ήρωες μεταξύ τους σε συγκεριμένο αριθμό/μέρα.

 

Οι κανόνες αυτοί εκ των πραγμάτων παραμένουν κοινοί για όλους τους παίκτες και έτσι δεν αλλάζει η ανταγωνιστικότητα μεταξύ των ηρώων. Δεν ξέρω φυσικά κατά πόσο αυτές οι αλλαγές επιρρεάζουν την εμπορική ανταγωνιστηκότητα του παιχνιδιού, αυτό όμως είναι δική σας δουλειά να το κρίνετε. Πιθανόν και να βελτιώνεται (λέω εγώ) αν σκεφτεί κανείς πόσοι γονείς αποτρέπουν τα παιδιά τους να παίζουν λόγω κατάχρησης χρόνου στον υπολογιστή τους.

 

Σε κάθε περίπτωση οι αλλαγές που προτείνω έχουν ως σκοπό να ελλατώσουν τον μέσο χρόνο που καταναλώνει ένας μέσος χρήστης στον υπολογιστή του, για να παίξει Hero Zero ανταγωνιστικά.

 

Ίσως και να ήταν χρήσιμο να αλλαχτεί και o τρόπος κατάταξης των ηρώων με μια επιπρόσθετη ειδική κατηγορία ηρώων που θα κρίνονται από τον αριθμό των πόντων δεξιοτήτων τους / level. Κάπως έτσι θα καταλάβουν πολλά παιδιά, τον τρόπο δημιουργίας ενός ικανού ήρωα και τα απλά μαθηματικά (αριθμητική) που κρύβονται πίσω από αυτόν.

 

Ευχαριστώ.


  • Αυτό αρέσει στον/η aris2, ΟPpro10, Psychedelic Malousis και σε 10 άλλους

#2 giorgos112

giorgos112

    Απόφοιτος Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 305 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΑιγαλεω
  • Ομάδα:The black monster
  • Κόσμος:GR14
  • Ήρωας:George1999
Φήμη: 305

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 15:42:52

Σωστα αλλα ειναι αδικο να γινετε σε ολους.Για αυτο θα προτεινω να υπαρχει ενα κουμπακι για μονο οσους το θελουν


  • Αυτό αρέσει στον/η dina

Αν θέλεις να κάνεις κάτι, θα βρεις έναν τρόπο. Αν δεν θέλεις, θα βρεις μια δικαιολογία.


#3 SwissAir

SwissAir

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 38 μηνύματα
  • Ομάδα:Sxzfnvlvs
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:SwissAir
Φήμη: 102

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 16:48:45

"Σωστα αλλα ειναι αδικο να γινετε σε ολους.Για αυτο θα προτεινω να υπαρχει ενα κουμπακι για μονο οσους το θελουν"

 

Διαφωνώ καθώς αυτό θα δημιουργούσε μια ανισότητα δύναμης μεταξύ αυτών που μπορουν να παίζουν πολλές ώρες και αυτών που επιλέγουν να παίξουν λίγες.

 

Αντιπροτείνω έναν αποκλειστικό server που θα έχει τα χαρακτηριστικά που πρότεινα αρχικά. Θα μπορούσε να λειτουργήσει πιλοτικά.


  • Αυτό αρέσει σε Psychedelic Malousis, dina και hero333

#4 SOTIRAS13

SOTIRAS13

    Μηδενικό

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 6 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαEΛΛΑΔΑ
  • Ομάδα:TITANES academy
  • Κόσμος:GR8
  • Ήρωας:SOTIRAS13
Φήμη: 1

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 16:55:16

Διαφωνώ διότι κάποιοι παίχτες θέλουν να παίζουν τόσες ώρες , άλλα και παραπάνω και μακάρι να αυξήσουν το όριο και από 4 ενέργειες να τις κάνουν 6 η 8


  • Αυτό αρέσει στον/η odi

#5 anterobgalths

anterobgalths

    Μηδενικό

  • Members
  • Κουκκίδα
  • 3 μηνύματα
Φήμη: 1

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 17:30:35

Διαφωνω διοτι η αλλη θα ξαφυγουν πολυ και τη να κανουμε οπιος θελει πεζει λιγοτερο το παιχνιδη δεν αναγκαζει κανεναν ναπαιζει ολη την ενεργεια και προπονησεις


  • Αυτό αρέσει στον/η odi

#6 odi

odi

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.524 μηνύματα
  • Κόσμος:GR11






Φήμη: 4.991

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 17:49:24

Μια εταιρία που σέβεται τον εαυτό της κ το πορτοφόλι της ,δημιουργεί ένα περιβάλλον παιχνιδιού όσο περισσότερο εθιστικό μπορεί για τον πελάτη της.Το ενδιαφέρον δεν παύει ,το χρήμα ρέει περισσότερο(πρός την εταιρία) κ όλοι είμαστε ευτυχισμένοι.

Τώρα σχετικά με τους γονείς ,ας βάλουν ένα όριο χρόνου /ημέρα στα παιδιά τους ή στην τελική ας παίξουν κ εκείνοι Hero Zero!  ;)


...Κείνο το βράδυ σώπαιναν οι λύκοι,
γιατί ουρλιάζανε άνθρωποι... (u)
Μ.Λ.


#7 SwissAir

SwissAir

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 38 μηνύματα
  • Ομάδα:Sxzfnvlvs
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:SwissAir
Φήμη: 102

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 18:31:52

Μια εταιρία που σέβεται τον εαυτό της κ το πορτοφόλι της ,δημιουργεί ένα περιβάλλον παιχνιδιού όσο περισσότερο εθιστικό μπορεί για τον πελάτη της.Το ενδιαφέρον δεν παύει ,το χρήμα ρέει περισσότερο(πρός την εταιρία) κ όλοι είμαστε ευτυχισμένοι.

Τώρα σχετικά με τους γονείς ,ας βάλουν ένα όριο χρόνου /ημέρα στα παιδιά τους ή στην τελική ας παίξουν κ εκείνοι Hero Zero!  ;)

 

Ξεχνάς πως οι πέλατες είναι ουσιαστικά οι γονείς. Δεν νομίζω πως είναι όλοι ευτυχισμένοι. Σαφώς και μπορούν να βάλουν όρια στα παιδιά τους. Κατά πόσο τα όρια που μπαίνουν είναι αποτελεσματικά έχει να κάνει τόσο με τους γονείς όσο και με τα παιδιά. Τα παιδιά συχνά αντιδρούν και η κατάσταση καμιά φορά χειροτερεύει και ξεφεύγει. Θα μου πεις και τι την νοιάζει την εταιρεία...

 

Νοιάζει όμως του γονείς (τους πελάτες).

 

Είναι αρκετά κυνική και σκληρά μαρκετινίστικη η απάντηση σου.

 

Η γνώμη μου είναι πως μια εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της και το πορτοφόλι της, σέβεται πρώτα τους πελάτες της.


  • Αυτό αρέσει στον/η dina

#8 giorgos112

giorgos112

    Απόφοιτος Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 305 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΑιγαλεω
  • Ομάδα:The black monster
  • Κόσμος:GR14
  • Ήρωας:George1999
Φήμη: 305

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 18:38:58

Ξεχνάς πως οι πέλατες είναι ουσιαστικά οι γονείς. Δεν νομίζω πως είναι όλοι ευτυχισμένοι. Σαφώς και μπορούν να βάλουν όρια στα παιδιά τους. Κατά πόσο τα όρια που μπαίνουν είναι αποτελεσματικά έχει να κάνει τόσο με τους γονείς όσο και με τα παιδιά. Τα παιδιά συχνά αντιδρούν και η κατάσταση καμιά φορά χειροτερεύει και ξεφεύγει. Θα μου πεις και τι την νοιάζει την εταιρεία...

 

Νοιάζει όμως του γονείς (τους πελάτες).

 

Είναι αρκετά κυνική και σκληρά μαρεκτινίστικη η απάντηση σου.

 

Η γνώμη μου είναι πως μια εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της και το πορτοφόλι της, σέβεται πρώτα τους πελάτες της.

Η ιδεα σου δεν μου αρεσει .Καποιοι εθισμενοι  μπορει να θελουν να παιζουν 6 ωρες ποιο ειναι το προβλημα;Το παιχνιδι ειναι και για μεγαλους.Εγω εχω συναντησει και εναν 50χρονο να παιζει.Και; Τι εγινε.Η ιδεα τουλαχιστον πρεπει μονο συγκεκριμενοι να βαζουν.Δεν θα εμποδιζει η εταιρια να παιζουν οι αλλοι επειδη καποιοι εχουν εθιστοι


  • Αυτό αρέσει στον/η odi

Αν θέλεις να κάνεις κάτι, θα βρεις έναν τρόπο. Αν δεν θέλεις, θα βρεις μια δικαιολογία.


#9 SwissAir

SwissAir

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 38 μηνύματα
  • Ομάδα:Sxzfnvlvs
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:SwissAir
Φήμη: 102

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 18:50:10

Το πρόβλημα δεν είναι ένας εθισμένος ενήλικας. Αυτός φέρει πλήρη ευθύνη των πράξεων και των επιλογών του και δεν μπορεί να κατηγορήσει κανέναν.

 

Το πρόβλημα όμως είναι ένα εθισμένο παιδί που παραμελεί τα μαθήματά του ή δεν μπορεί να συγκεντρωθεί σε τίποτα άλλο γιατί το μυαλό του είναι πως θα επιστρέψει για να συνεχίσει το αγαπημένο του παιχνίδι. 

 

Και σε καμιά περίπτωση δεν κατηγορώ την εταιρεία για τα εθισμένα παιδιά. Απλά προτείνω τρόπους βελτίωσης του παιχνιδιού προς τέρψιν και ικανοποίηση των πελατών της

 

Πολλές εταιρείες δίνουν την δυνατότητα μέσω επιλογών στο interface τους και μέσω κωδικών που διαχειρίζονται οι γονείς για να περιοριστούν οι δυνατότητες χειρισμού των εφαρμογών τους από τα παιδιά. Λέγεται parental control.

 

Οι προτάσεις μου αποτελούν ένα είδος parental control και είναι αρκετά φιλελεύθερες. Πρότεινα έναν server που θα έχει περισσότερους περιορισμούς σε ότι αφορά την χρονική διάρκεια του παιχνιδιού προκειμένου κάποιοι να μπορούν να τον επιλέξουν. Οι υπόλοιποι θα μπορούν να συνέχίσουν να παίζουν όπως και πριν. Οπότε θα είναι "ολοι ευτυχισμένοι" όπως προανέφερε και η Odi.


  • Αυτό αρέσει στον/η DrSuperDuper

#10 odi

odi

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.524 μηνύματα
  • Κόσμος:GR11






Φήμη: 4.991

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 19:27:31

Υπάρχουν χιλιάδες παιχνίδια.Χιλιάδες παιδιά κ έφηβοι μπροστά απο εναν υπολογιστή 24/24.

Απευθύνσου σε υπηρεσίες ελέγχου παιχνιδιών μέσο ίντερνετ για να βρείς κάποια λύση.Δεν νομίζω πως το αίτημα σου ,θα βρει την απάντηση του ή την υλοποίηση του μέσα απο την κοινότητα του hero .

 

Είναι αρκετά κυνική και σκληρά μαρκετινίστικη η απάντηση σου.

 

η απάντηση μου έχει δοθεί έπειτα απο την μακροπρόθεσμη ενασχόληση μου με παιχνίδια αυτού του είδους ,είτε σαν διασκέδαση είτε σαν εργασία,κ δεν νομίζω πως θα πρέπει να κριθώ απο αυτο ,κ μάλιστα απο κάποιον που δεν γνωρίζω face to face!


  • Αυτό αρέσει σε aris2, DeathCab και HELLSCREAM

...Κείνο το βράδυ σώπαιναν οι λύκοι,
γιατί ουρλιάζανε άνθρωποι... (u)
Μ.Λ.


#11 HELLSCREAM

HELLSCREAM

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 51 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:JOK3R
Φήμη: 65

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 19:49:01

στο εξωτερικο υπαρχει νομοθεσια τα παιχνιδια τυπου broswer να μην απαιτουνε πανω απο 5ωρες,η ιδεα σου οπως και πολλων αλλων που ειναι παρομοιες μονο καλο θα φερει..δυστηχως ομως ζουμε σε ενα φουλ καπιταλιστικο κοσμο +με ναθρωπους κλειστους σαν χαρακτηρες ορισμενους χωρις φιλους αλλους λογω ελειψη εργασιακης ενασχολησης αλλους επειδη οι γονεις δεν "προστατευουνε τα παιδια τους"απο την εκθεση στους υπολογιστες να αναζητουνε 6ωρα και παραπανω σε παιχνιδια.....με αποτελεσμα να κανουνε φανταστικους φιλους και να θεωρουνε το παιχνιδι σαν "οικογενεια" με αποτελεσμα εθισμου...

αυτο ειναι προβλημα της συγχρονης οικογενειας-κοινωνιας και οχι της εταιρειας ΔΥΣΤΗΧΩΣ καμια εταιρεια δεν θα ενδιαφερει για τον εθισμο παρα μονο τον παρα της

 

οι προπονησεις μακαρι να μειωθουνε(ο χρονος που απαιτηται) και ακομα να υπαρξουνε ισως και ενισχυτικα μεγαλυτερα του 50%στο χρονο μειωσης των αποστολων με αποτελεσμα αυτα που κανεις ενας παικτης σε 6-8ωρες να κανει τα ιδια σε 3-4ωρες 

 

 

αλλα οταν ενα παιχνιδι σε μεγαλη ομαδα ειναι απιστευτα χρονοβορα να ζηταμε επιπλεων ενεργειες οπως κανανε ορισμενοι δεν το καταλαβαινω δηλαδη τι?θελουνε να κανουνε 24ωρες την μερα αποστολες να ειναι χαρουμενοι?


  • Αυτό αρέσει στον/η odi, aris2, Psychedelic Malousis και σε 4 άλλους

DON'T BE MAD CAUSE U ARE BAD


#12 SwissAir

SwissAir

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 38 μηνύματα
  • Ομάδα:Sxzfnvlvs
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:SwissAir
Φήμη: 102

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 20:12:21

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας.

 

Αν κατάλαβα καλά από τον Hellscream το θέμα έχει ξανασυζητηθεί. Είμαι σχετικά καινούριος χρήστης και δεν το γνώριζα.

 

Odi ζητώ συγγνώμη αν δυσαρεστήθηκες από την ανταπάντηση στην απάντηση σου. Δεν έχω κανέναν λόγο να σε θίξω προσωπικά, όπως είπες άλλωστε δεν σε γνωρίζω. Δέξου την κριτική στην απάντηση σου ως κριτική στην απάντηση και όχι στο πρόσωπο που την εκφράζει. Μου φάνηκε πως υπερασπίζεσαι την εταιρεία, κι εγώ δεν είχα κανένα σκοπό να θίξω ούτε την εταιρεία αλλά ούτε και εσένα.

 

Η πρόταση μου είναι τεχνική και συγκεριμένη. Παρακαλώ "stick to the point" όπως λένε και στο χωριό μου. Αν σας αρέσει (τεχνικά) έχει καλώς, πείτε μια καλή κουβέντα και κάντε like. Αν δεν σας αρέσει, πείτε μου γιατί (τεκμηριώστε) και προσπαθείστε να είστε επικοδομητικοί, όχι εριστικοί. Προσωπικά δεν είμαι εδώ για να μαλώσω με κανέναν. Θέλω μόνο να βελτιωθεί το παιχνίδι για όλους μας.

 

Πιστεύω πως η εταιρεία θα το σκεφτεί αν και μόνο αν συζητηθεί πάνω σε μια λογική βάση και τύχει της υποστήριξης πολλών μελών.

 

Και πάλι ευχαριστώ. 



#13 odi

odi

    Θρυλικός Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 2.524 μηνύματα
  • Κόσμος:GR11






Φήμη: 4.991

Δημοσιεύτηκε 14 Αύγουστος 2015 - 20:25:29

Τελικό συμπέρασμα μιας εριστικής απάντησης, πάνω στην ''τεχνική'' κ ''συγκεκριμένη'' ερώτηση σου ειναι οτι κάποιος διακαώς προσπαθεί να αλλάξει τίτλο στο φόρουμ!

κ όποιος κατάλαβε κατάλαβε, οπως λένε στην πόλη μου!


...Κείνο το βράδυ σώπαιναν οι λύκοι,
γιατί ουρλιάζανε άνθρωποι... (u)
Μ.Λ.


#14 WolfBlood1

WolfBlood1

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 148 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΠέλλα
  • Κόσμος:GR9
Φήμη: 130

Δημοσιεύτηκε 15 Αύγουστος 2015 - 07:15:36

Απλά πρέπει να βάλουν λίγο το μυαλό τους να δουλέψει,Τώρα θα μου πεις το 70% είναι 9-10-11 χρονών..Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να αναλαμβάνουν οι γονείς,θα πρέπει να τους κάνουν να "ΕΘΙΣΤΟΥΝ" σε κάτι άλλο π.χ. να τους γράψουν σε ένα άθλημα..

Το άλλο 30% που είναι 15 και πάνω,μπορεί να σκεφτεί από μόνο του για τις τόσες ώρες που είναι μέσα και δεν συμφωνώ για τις αλλαγές,ο χρόνος είναι του καθενός,ο καθένας παρέχει δικό του χρόνο ανάλογα και με τι ασχολείται..Ότι είχα να πω,το είπα..

 

Καλή συνέχεια..


Επικρατεί μία παράνοια μπορώ να πώ,παρόλα αυτά ο καφές δεν αλλάζει..


#15 GMSGR

GMSGR

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 173 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαAthens,Greece
  • Κόσμος:GR1
  • Ήρωας:Tomazo112
Φήμη: 35

Δημοσιεύτηκε 17 Αύγουστος 2015 - 06:02:04

Με τον τρόπο που είναι διαμορφωμένο το παιχνίδι σήμερα, είναι πολύ εύκολο για έναν φιλόδοξο (και προφανώς ανεύθυνο) χρήστη να εθιστεί σε αυτό και να χάνει καθημερινά ατέλειωτες ώρες προσπαθόντας να δημιουργήσει τον καλύτερο ήρωα στον υπολογιστή του. Φυσικά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά κάποιοι γονείς έρχονται σε απόγνωση προσπαθώντας να συνετίσουν τα παιδιά τους και το παιχνίδι δεν βοηθά σε αυτό καθώς δίνει την δυνατότητα σε όλους ανεξαιρέτως (ώριμους και μη) να ξοδεύουν εξαιρετικά πολλές ώρες καθημερινά.

 

Προτείνω κάποιες αλλάγές προκειμένου το παιχνίδι να παραμείνει το ίδιο ανταγωνιστικό βοηθώντας κάποιους ανθρώπους να απεξαρτηθούν από τις τόσο πολλές ώρες δέσμευσης σε αυτό και κάνοντας πολλούς γονείς λίγο πιο ευτυχισμένους...

 

1. Μείωση της αγοράς ενέργειας από τέσσερις (4) σε δύο (2) φορές την ημέρα.

 

2. Μείωση του χρόνου για κάθε προπόνηση από πέντε (5) σε τρία (3) λεπτά.

 

3. Μείωση του μέγιστου χρόνου εξόντωσης των κακοποιών από τρείς (3) σε μία (1) ώρα. 

 

4. Περιορισμός του αριθμού των μαχών που μπορούν να κάνουν οι ήρωες μεταξύ τους σε συγκεριμένο αριθμό/μέρα.

 

Οι κανόνες αυτοί εκ των πραγμάτων παραμένουν κοινοί για όλους τους παίκτες και έτσι δεν αλλάζει η ανταγωνιστικότητα μεταξύ των ηρώων. Δεν ξέρω φυσικά κατά πόσο αυτές οι αλλαγές επιρρεάζουν την εμπορική ανταγωνιστηκότητα του παιχνιδιού, αυτό όμως είναι δική σας δουλειά να το κρίνετε. Πιθανόν και να βελτιώνεται (λέω εγώ) αν σκεφτεί κανείς πόσοι γονείς αποτρέπουν τα παιδιά τους να παίζουν λόγω κατάχρησης χρόνου στον υπολογιστή τους.

 

Σε κάθε περίπτωση οι αλλαγές που προτείνω έχουν ως σκοπό να ελλατώσουν τον μέσο χρόνο που καταναλώνει ένας μέσος χρήστης στον υπολογιστή του, για να παίξει Hero Zero ανταγωνιστικά.

 

Ίσως και να ήταν χρήσιμο να αλλαχτεί και o τρόπος κατάταξης των ηρώων με μια επιπρόσθετη ειδική κατηγορία ηρώων που θα κρίνονται από τον αριθμό των πόντων δεξιοτήτων τους / level. Κάπως έτσι θα καταλάβουν πολλά παιδιά, τον τρόπο δημιουργίας ενός ικανού ήρωα και τα απλά μαθηματικά (αριθμητική) που κρύβονται πίσω από αυτόν.

 

Ευχαριστώ.

όχι διαφωνό δεν υπάρχει λόγος ο καθένας έχει την προσωπικη του ευθύνει εαν θα εθιστή και πιστεψέμε δεν χρειάζετε.Ο καθένας να προσέχει τον εαυτό του!


Χρήσιμοι σύνδεσμοι /Useful links:

Υποστήριξη /Support: http://support.herozerogame.com/

Παιχνίδι / Game: http://www.herozerogame.com  (για κινητά προσθέστε το  /  m)                 Φόρουμ /Forum:  http://forum.gr.herozerogame.com/

 

Hero Zero + 2j + GAMS GR   4ever

O1TXCp9.png


#16 nikiforos51

nikiforos51

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 14 μηνύματα
  • Ομάδα:THE GOLDENS HEROES
  • Κόσμος:GR8
  • Ήρωας:δεν μπορω να πω
Φήμη: 1

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 10:59:18

Με τον τρόπο που είναι διαμορφωμένο το παιχνίδι σήμερα, είναι πολύ εύκολο για έναν φιλόδοξο (και προφανώς ανεύθυνο) χρήστη να εθιστεί σε αυτό και να χάνει καθημερινά ατέλειωτες ώρες προσπαθόντας να δημιουργήσει τον καλύτερο ήρωα στον υπολογιστή του. Φυσικά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά κάποιοι γονείς έρχονται σε απόγνωση προσπαθώντας να συνετίσουν τα παιδιά τους και το παιχνίδι δεν βοηθά σε αυτό καθώς δίνει την δυνατότητα σε όλους ανεξαιρέτως (ώριμους και μη) να ξοδεύουν εξαιρετικά πολλές ώρες καθημερινά.


Αυτό που λες πάντα είταν ανεύθυνο το παιχνιδη

#17 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:54:48

Με τον τρόπο που είναι διαμορφωμένο το παιχνίδι σήμερα, είναι πολύ εύκολο για έναν φιλόδοξο (και προφανώς ανεύθυνο) χρήστη να εθιστεί σε αυτό και να χάνει καθημερινά ατέλειωτες ώρες προσπαθόντας να δημιουργήσει τον καλύτερο ήρωα στον υπολογιστή του. Φυσικά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά κάποιοι γονείς έρχονται σε απόγνωση προσπαθώντας να συνετίσουν τα παιδιά τους και το παιχνίδι δεν βοηθά σε αυτό καθώς δίνει την δυνατότητα σε όλους ανεξαιρέτως (ώριμους και μη) να ξοδεύουν εξαιρετικά πολλές ώρες καθημερινά.

 

Νομίζω ότι αν ένα παιδί είναι "εθισμένο" στο HeroZero ή σε κάποιο άλλο παιχνίδι ή στο ίντερνετ γενικότερα δεν φταίει ούτε το παιχνίδι, ούτε το ίντερνετ. Αν περιοριστεί ο χρόνος που παίζει εδώ θα βρει κάτι άλλο κ.ο.κ.

Το πρόβλημα σου φαντάζομαι είναι ότι γενικότερα το παιδί ασχολείται πολλές ώρες με τον υπολογιστή, το τάμπλετ ή το κινητό.

Υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις Parental Control που μπορείς να περιορίζεις την ημερήσια χρήση του ίντερνετ, των sms, των κλήσεων και του χρόνου που περνάει μπροστά από τις συσκευές αυτές. Μίλα με το παιδί, εξήγησε του γιατί το κάνεις, εγκατέστησε το και χρησιμοποίησε ένα καλό πρόγραμμα parental control και ησύχασες.



#18 Karoubalakos

Karoubalakos

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 38 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕλλάδα
  • Ομάδα:PIOU TEAM
  • Κόσμος:GR1
  • Ήρωας:karoubalakos
Φήμη: 38

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 17:21:01

Δεν ξέρω για εσάς πάντως αυτό είναι πάρα πολύ σωστό!!!

Αλλά θέλω να πω και κάτι ακόμα...

Το παιχνίδι να σε βγάζει αυτόματα μετά από 2-3 ώρες, έτσι θα είναι πιο δίκαιο

και για αυτούς που δεν έχουν τόσο χρόνο και δεν έχουν τόσα λεφτά για να μεγαλώσουν τον παίκτη

τους. Βέβαια αυτό είναι εγωιστικό για αυτούς που είναι ''Top'' ... :(



#19 yyyyy00

yyyyy00

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 987 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΕδώ
  • Ομάδα:Dark Warriors
  • Κόσμος:GR5
  • Ήρωας:yyyyy00
Φήμη: 950

Δημοσιεύτηκε 29 Αύγουστος 2015 - 16:34:11

Δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο. Ο κάθε παίκτης βάζει μόνος του τα όριά του τα οποία αν δεν είναι σε θέση να τα βάζει, η εταιρία δεν έχει ευθύνη. Για να μην αναφέρω ότι κάποιοι παίκτες (τοποθετώντας και τον εαυτό μου) προτιμούν να έχουν περισσότερη ενέργεια και ότι η εταιρία θα έχανε κέρδη από κάτι τέτοιο.



#20 kouklitsa3

kouklitsa3

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 42 μηνύματα
  • Ομάδα:Animatronics
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:amazongirl
Φήμη: 64

Δημοσιεύτηκε 01 Σεπτέμβριος 2015 - 08:38:21

Εγω θεωρω πως η ιδεα σου ειναι εξαιρετικη το θεμα ειναι ομως πως θα γινει κατι τετοιο.Ο εθισμος ειναι ενα πολυ ασχημο φαινομενο 

 

και αυτοι που εθιζονται συνηθως δεν μπορουν να το καταλαβουν.Θα ηθελα πολυ λοιπον να γινει κατι τετοιο






1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες