Μεταπήδηση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Το σοβαρό πρόβλημα των Multi

Multi Κανονισμός FAQ Καταγγελία Fair play Ban

  • Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο
19 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 DrSuperDuper

DrSuperDuper

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 681 μηνύματα
  • Ομάδα:House of Miracles
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:DrSuperDuper
Φήμη: 3.172

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:22:17

Με αφορή το μήνυμα του Τομάζου:
(http://forum.gr.hero...)
παραθέτω μερικές σκέψεις πάνω στο ζήτημα των multi (Multiaccounts = ύπαρξη πολλαπλών παικτών στον ίδιο server που ανήκουν στο ίδιο άτομο) που ίσως βοηθήσουν να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα.

Παρ' όλο που στο FAQ αναφέρει ρητά:
Ε: Μπορώ να έχω πάνω από έναν ήρωα σε έναν διακομιστή;
Α: Όχι, απαγορεύεται.

(http://forum.gr.hero...)
φαίνεται πως αρκετοί παίκτες ερμηνεύουν αυτόν τον όρο μάλλον χαλαρά και συχνά "δημιουργικά". Να μερικές δικαιολογίες που κατά καιρούς έχω ακούσει από παίκτες που είχαν multi:

  • Και τί με νοιάζει τί γράφει στο forum; Εγώ δε μπαίνω στο forum, ούτε έχω λογαριασμό εκεί.
  • Ας το γράφει. Αφού δε λέει ότι θα φάω καμία ποινή, γιατί να μην το κάνω;
  • Το γράφει για τυπικούς λόγους. Όλοι έχουν multi. Η εταιρία το ξέρει, αλλά κάνει τα στραβά μάτια γιατί θέλει να έχει και επιπλέον έσοδα από τα multi και να γεμίζουν οι servers για να ανοίγει καινούργιους.
  • Οι παίκτες μου δεν είναι multi γιατί ποτέ δεν μπαίνω ταυτόχρονα και με τους δύο.
  • Οι παίκτες μου δεν είναι multi. Χρησιμοποιώ διαφορετικό e-mail για τον καθένα.
  • Μα εγώ δεν το κάνω κρυφά. Φανερά το κάνω. Έχω ονομάσει τους παίκτες μου giorgos1, giorgos2, giorgos3, giorgos4, είναι όλοι στην ίδια ομάδα και κανείς δε μου έχει πει τίποτα. Αν ήταν παράνομο η υποστήριξη θα μου το είχε πει.
  • Έχω multi αλλά τα έχω νόμιμα. Έχω αγοράσει ντόνατς σε όλα και κανείς δε μπορεί να μου τα διαγράψει.
  • Ακόμα και ο **********, ο καλύτερος παίκτης σε όλους τους servers, έχει δηλώσει ότι έχει multi. Δε γίνεται να ανέβεις ψηλά αλλιώς.
  • Όλες οι top-10 ομάδες έχουν multi που τους βάζουν ως κατασκόπους στις άλλες ομάδες.

Πιθανόν να έχετε ακούσει κι εσείς παρόμοια, περισσότερο ή λιγότερο εξωφρενικά. Όμως παρά τις δικαιολογίες, δε χωρά καμία αμφιβολία ότι τα multi ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ. Δε μπαίνει δηλαδή ζήτημα να το βάλουμε σε ψηφοφορία, ποιός συμφωνεί και ποιός όχι. Είναι στον κανονισμό του παιχνιδιού και τέλος! Και υπάρχει λόγος που έχει μπει αυτός ο όρος στον κανονισμό: Η κατοχή multi συνιστά απάτη προς τους συμπαίκτες μας (είτε της ίδιας ομάδας, είτε αντίπαλης) και κλοπή (πχ. σκεφτείτε πόσο πιο εύκολο είναι από το να κερδίσεις τουρνουά τιμής με multi, μέχρι να κάνεις last hit σε κακοποιό).

Το επόμενο ενδοαφέρον ερώτημα είναι τί κάνεις όταν συναντήσεις έναν παίκτη που έχει multi; Και εδώ οι απαντήσεις που έχω ακούσει ποικίλλουν:

  • Τον καταγγέλλω στην υποστήριξη. Αυτός ο παίκτης χαλάει το παιχνίδι, μας εξαπατά και μας κλέβει όλους. Έχω υποχρέωση να τον καταγγείλω.
  • Κάνω καταγγελία μόνο αν είμαι 100% σίγουρος. Όχι αν απλώς υποψιάζομαι κάτι.
  • Δεν είναι δουλειά μου να καταγγέλλω multi. Αυτό είναι δουλειά της υποστήριξης. Για αυτό πληρώνεται, ας ψάξει να τους βρει. Αν με πλήρωναν κι εμένα μπορεί να το έκανα. Τώρα τζάμπα γιατί να το κάνω;
  • Μιλάω με τον παίκτη, του λέω ότι απαγορεύεται κι από εκεί και πέρα ας κάνει ο ίδιος ότι θέλει.
  • Ποτέ δεν καταγγέλλω παίκτες. Εγώ δεν είμαι ούτε χαφιές ούτε ρουφιάνος.
  • Έλα μωρέ, ένα παιχνίδι είναι. Πολλή σημασία του δίνουμε.

Όποια από τις παραπάνω απόψεις κι αν μας εκφράζει, γεγονός είναι πως η υποστήριξη κατά καιρούς λαμβάνει tickets για να ερευνήσει ύποπτα accounts. Το τί ακριβώς κάνει στη συνέχεια δεν το γνωρίζω. Όμως όποια διαδικασία κι αν ακολουθεί θεωρώ και αυτονόητο και επιβεβλημένο ότι δεν αφήνει να διαρρεύσει καμία πληροφορία σχετικά με την καταγγελία. Ούτε λέει στον ύποπτο ότι πρόκειται να ελεγχθεί, ούτε τον ενημερώνει ότι κάποιος του έκανε καταγγελία. Αλλιώς συμβαίνουν αυτά που περιγράφει ο Τομάζος.

Κι όσο για τις ποινές που επιβάλλονται, θεωρώ ότι θα έπρεπε να ανακοινώνονται, έστω και για παραδειγματισμό των υπολοίπων. Σε άλλα παιχνίδια οι παίκτες που τρώνε ban παραμένουν σε κοινή θέα και στην περιγραφή τους μπαίνει η αιτιολογία και η ποινή. Εδώ υπάρχει σιωπή γύρω από το ζήτημα, με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν διάφορες φήμες σχετικά με τις ποινές που επιβάλλονται (ή δεν επιβάλλονται). Συγκεκριμένα έχω ακούσει πράγματα όπως:

  • Τρώνε μόνιμο ban όλα τα multi του ίδιου παίκτη.
  • Ο παίκτης καλείται να επιλέξει ένα μόνο από τα accounts του. Όλα τα άλλα τρώνε μόνιμο ban.
  • Το ban δεν είναι μόνιμο. Ο παίκτης μπορεί να επικοινωνήσει με την υποστήριξη και να δώσει τα multi του σε φιλικά/συγγενικά του πρόσωπα.
  • Εδώ είναι βαλκάνια! Γράφεις στην υποστήριξη, ναι, έχω multi και ξοδεύω 50 ευρώ το μήνα για το καθένα. Ή μου τα ξαναδίνετε όλα πίσω ή φεύγω και πάω σε άλλο παιχνίδι να τα ακουμπήσω.

Προσωπικά θεωρώ το ζήτημα αρκετά σοβαρό και τα σοβαρά ζητήματα πρέπει να είναι ξεκάθαρα. Διαφορετικά δημιουργούνται περίεργες φήμες σαν αυτές που προανέφερα και κάποιες φορές και δυσάρεστες εξελίξεις σαν την αποχώρηση του Τομάζου. Για αυτό, θα παρακαλούσα να τονιστεί λίγο περισσότερο το σοβαρό πρόβλημα των multi στο FAQ. Να ξεκαθαρίζει ποιές είναι οι ποινές, αν η υποστήριξη ενθαρρύνει ή αποθαρρύνει τους παίκτες να καταγγέλλουν τα multi, τί γίνεται σε περίπτωση καταγγελίας και ποιές είναι οι ειδικές περιπτώσεις ή εξαιρέσεις (αν υπάρχουν).

Και για τους παίκτες που δεν μπαίνουν στο forum (που είναι και οι περισσότεροι) θα πρέπει μέσα στο παιχνίδι να υπάρξει παρόμοια ενημέρωση, με κάποιο ομαδικό μήνυμα ή με τη ρητή επισήμανση σε κάθε νέο account που δημιουργείται. Πχ. πριν δημιουργήσεις account να τσεκάρεις μια επιλογή που γράφει "Δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν διατηρώ άλλο account σε αυτόν τον server."
 

DrSrDr


  • Αυτό αρέσει στον/η odi, fatdevil, Petolilos και σε 16 άλλους

#2 Sh3p47

Sh3p47

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 686 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΒόλος (Μαγνησία)
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 1.007

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:34:54

Καλησπέρα,

Κι όσο για τις ποινές που επιβάλλονται, θεωρώ ότι θα έπρεπε να ανακοινώνονται, έστω και για παραδειγματισμό των υπολοίπων. Σε άλλα παιχνίδια οι παίκτες που τρώνε ban παραμένουν σε κοινή θέα και στην περιγραφή τους μπαίνει η αιτιολογία και η ποινή. Εδώ υπάρχει σιωπή γύρω από το ζήτημα, με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν διάφορες φήμες σχετικά με τις ποινές που επιβάλλονται (ή δεν επιβάλλονται).

λόγω των κανόνων περί ιδιωτικότητας δεν μπορούμε να δώσουμε στοιχεία σχετικά με τις ποινές που επιβλήθηκαν στους χρήστες.

Για αυτό, θα παρακαλούσα να τονιστεί λίγο περισσότερο το σοβαρό πρόβλημα των multi στο FAQ. Να ξεκαθαρίζει ποιές είναι οι ποινές, αν η υποστήριξη ενθαρρύνει ή αποθαρρύνει τους παίκτες να καταγγέλλουν τα multi, τί γίνεται σε περίπτωση καταγγελίας και ποιές είναι οι ειδικές περιπτώσεις ή εξαιρέσεις (αν υπάρχουν).

ο κανόνας περί πολλαπλών λογαριασμός δεν απαντάται μόνο στις Συχνές Ερωτήσεις, αλλά και στους Όρους Χρησης τους οποίους αποδεχτήκατε κατά την εγγραφή σας στο παιχνίδι. Επομένως, οι δικαιολογίες τύπου "Δεν έχω λογαριασμό στο φόρουμ." κλπ. δεν γίνονται αποδεκτές.
  • Αυτό αρέσει στον/η DeathCab, Petolilos, dina και σε άλλον ένα

#3 Vezouvios

Vezouvios

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 16 μηνύματα
  • Ομάδα:Χαβαλένθια
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:Vezouvios
Φήμη: 44

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:37:05

Πολυ σωστά ολα τα παραπάνω DrSrDr !!!

 

Να συμπληρώσω μόνο ότι, η μεγαλυτερη μερίδα των παικτων με multi, ειναι ταυτόχρονα και τζαμπατζήδες... θέλουν απλα η εταιρεία να τους παρέχει την ψυχαγωγία τους εντελώς δωρεάν (και απαιτώντας μαλιστα και βελτιώσεις, κάνοντας κ κριτική κλπ κλπ, λες και ειναι κ πελάτες !) ...

 

Η εταιρεία, πρέπει να μεγιστοποιήσει τις ποινες για το θεμα αυτο (π.χ. οριστικο και μονιμο ban σε ολους τους λογαριασμους) αλλα και να προσέχει ποια άτομα βάζει στη διαχείριση.. γιατι ορισμένοι φέρονται άσχημα και διώχνουν κόσμο απο το παιχνιδι... οπως το παληκάρι που ανεφερες το οποίο σιχάθηκε το όλο σκηνικό και με το δίκιο του...


  • Αυτό αρέσει σε odi, DrSuperDuper και REDHOOD-AES SEDAI

#4 SwissAir

SwissAir

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 38 μηνύματα
  • Ομάδα:Sxzfnvlvs
  • Κόσμος:GR11
  • Ήρωας:SwissAir
Φήμη: 102

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:39:21

Μήπως αν ξεκαθαριστεί το τοπίο και ακυρωθούν με συνέπεια όλοι οι πολλαπλοί λογαριασμοί, όλοι οι server θα μείνουν με λιγότερους από τους μισούς ήρωες;

 

Γιατί τελευταία ακούω και διαβάζω για αρρωστημένες καταστάσεις ανθρώπων που διατηρούν όχι 2 και 3, αλλά 15 account με διαφορετικούς ήρωες. Δεν αλλιώνουν το παιχνίδι, το διαλύουν και το ισοπεδώνουν μαζί με τον εαυτό τους...


  • Αυτό αρέσει στον/η DrSuperDuper, hero333, Vezouvios και σε 2 άλλους

#5 DrSuperDuper

DrSuperDuper

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 681 μηνύματα
  • Ομάδα:House of Miracles
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:DrSuperDuper
Φήμη: 3.172

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:44:56

λόγω των κανόνων περί ιδιωτικότητας δεν μπορούμε να δώσουμε στοιχεία σχετικά με τις ποινές που επιβλήθηκαν στους χρήστες.

 

Μα δεν τίθεται θέμα περί ιδιωτικότητας. Πχ. αν φαίνεται ότι ο παίκτης DrSuperDuper έφαγε ban επειδή ήταν multi, δεν προβάλλεται πουθενά ούτε το πραγματικό όνομα του χρήστη, ούτε κάποιο άλλο ιδιωτικό στοιχείο.


  • Αυτό αρέσει στον/η odi, dina, hero333 και σε 3 άλλους

#6 Sh3p47

Sh3p47

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 686 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΒόλος (Μαγνησία)
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 1.007

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:47:38

οι αναφορές και οι ποινές μένουν μεταξύ των εργαζομένων της εταιρίας και του παίκτη που τιμωρήθηκε. Δεν δίνονται πληροφορίες πουθενά αλλού.

#7 kourampies

kourampies

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 34 μηνύματα
  • Ομάδα:Χαβαλένθια
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:Tragi
Φήμη: 102

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:48:09

εγω εχω ακουσει τοπ δικαιολογια απο παιχτη με μουλτι

Αφου λεει μπορω να εχω δυο καλους παιχτες σε εναν σερβερ , που σημαινει οτι χρειαζομαι πολυ χρονο, μαγκια μου να τους εχω και μπραβο μου

αυτο δεν ειναι κακο λεει

 

ακουτε? μαγκια του χαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχαα, ..αξιολύπητος...

και απλα πως το κανει? παιζει απο διαφορετικες ip  και διαφορετικους υπολογιστες στο ιδιο σπιτι.. ε οκ.. καψιμο  (lol)


  • Αυτό αρέσει στον/η odi, DrSuperDuper, hero333 και σε 2 άλλους

Απεταξάμην το κρέας και τα μελομακάρονα!!!


#8 Vezouvios

Vezouvios

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 16 μηνύματα
  • Ομάδα:Χαβαλένθια
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:Vezouvios
Φήμη: 44

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 14:50:59

οι αναφορές και οι ποινές μένουν μεταξύ των εργαζομένων της εταιρίας και του παίκτη που τιμωρήθηκε. Δεν δίνονται πληροφορίες πουθενά αλλού.

Το παιδι που παράτησε το παιχνίδι γι αυτον ακριβως τον λογο - αν και πρώτος (!!!!) στο σερβερ του - το έκανε και αλλα ανεφερε... οτι τον αποκαλουσαν οπως τον αποκαλούσαν... αρα μαθεύτηκε οτι εκεινος έκανε την καταγγελία....  βεβαια κακως το παράτησε καθως επρεπε να το εχει τιμή του που βοήθησε στο να φυγουν διάφοροι απατεώνες απο το παιχνιδι και να μην απογοητευτει έτσι....



#9 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 15:09:20

οι αναφορές και οι ποινές μένουν μεταξύ των εργαζομένων της εταιρίας και του παίκτη που τιμωρήθηκε. Δεν δίνονται πληροφορίες πουθενά αλλού.

 

Μήπως όμως θα έπρεπε να ενημερώνεται και αυτός που έκανε την καταγγελία;

Κάποιος μου στέλνει μήνυμα και με βρίζει και θέλω να τιμωρηθεί, δεν έχω δικαίωμα να ξέρω αν τιμωρήθηκε ή όχι; Ποιανού η ιδιωτική ζωή προσβάλλεται; 


  • Αυτό αρέσει σε DrSuperDuper, hero333 και goof123

#10 Sh3p47

Sh3p47

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 686 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΒόλος (Μαγνησία)
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 1.007

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 15:10:52

όπως ήδη σας έχουμε ενημερώσει, αυτά τα δεδομένα είναι απόρρητα.

#11 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 15:17:24

Ναι, αυτό απ' ότι καταλαβαίνω γίνεται λόγω κάποιων κανονισμών περί ιδιωτικότητας που υπάρχουν και αναφέρονται στα σχετικά μηνύματα και αφορούν την προστασία των παικτών (εμάς). Υπάρχουν κάπου αυτοί οι κανόνες για να τους διαβάσουμε (κάτι σαν τους όρους χρήσης που αποδεχόμαστε όταν εγκαθιστούμε ένα πρόγραμμα);



#12 Sh3p47

Sh3p47

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 686 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΒόλος (Μαγνησία)
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 1.007

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 15:27:40

παρακαλούμε συμβουλευτείτε τους Όρους Χρήσης μας στην διεύθυνση: http://forum.gr.hero....
  • Αυτό αρέσει στον/η DrSuperDuper

#13 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 15:42:22

Ευχαριστώ, νομίζω ότι το κομμάτι για τα προσωπικά δεδομένα δεν έχει μεταφραστεί, ή δεν υπάρχει ο σύνδεσμος. Πάντως στα Αγγλικά είναι αυτό: http://uk1.herozerogame.com/policy/

Νομίζω το κομμάτι που μας αφορά είναι αυτό:

 

Collection, Processing and Use of Personal Data 

Personal data is information by means of which a person can be determined, that is to say indications which can be traced back to a person. These include e.g. the name, the e-mail address or the telephone number. Personal data is only collected, used and passed on by us if permitted by law or if the users give their consent to the collection of their data. 

 

Στο οποίο χονδρικά λέει ότι προσωπικά δεδομένα είναι αυτά με τα οποία μπορούμε να προσδιορίσουμε  την ταυτότητα ενός προσώπου ή να οδηγηθούμε σε αυτό, πχ mail, όνομα, τηλεφωνικά νούμερα διευθύνσεις κλπ.

Θεωρώ ότι η γνωστοποίηση για το αν επιβλήθηκε ή όχι ποινή και τι ποινή σε έναν εικονικό παίκτη σε καμία περίπτωση δεν οδηγεί στην αποκάλυψη στοιχείων της προσωπικής του ταυτότητας και συνεπώς δεν τίθεται θέμα ιδιωτικότητας σε αυτό το θέμα βάσει των κανόνων της μαμάς εταιρείας


  • Αυτό αρέσει στον/η odi, Psychedelic Malousis, dina και σε 5 άλλους

#14 Vezouvios

Vezouvios

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 16 μηνύματα
  • Ομάδα:Χαβαλένθια
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:Vezouvios
Φήμη: 44

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 15:46:45

Ευχαριστώ, νομίζω ότι το κομμάτι για τα προσωπικά δεδομένα δεν έχει μεταφραστεί, ή δεν υπάρχει ο σύνδεσμος. Πάντως στα Αγγλικά είναι αυτό: http://uk1.herozerogame.com/policy/

Νομίζω το κομμάτι που μας αφορά είναι αυτό:

 

Collection, Processing and Use of Personal Data 

Personal data is information by means of which a person can be determined, that is to say indications which can be traced back to a person. These include e.g. the name, the e-mail address or the telephone number. Personal data is only collected, used and passed on by us if permitted by law or if the users give their consent to the collection of their data. 

 

Στο οποίο χονδρικά λέει ότι προσωπικά δεδομένα είναι αυτά με τα οποία μπορούμε να προσδιορίσουμε  την ταυτότητα ενός προσώπου ή να οδηγηθούμε σε αυτό, πχ mail, όνομα, τηλεφωνικά νούμερα διευθύνσεις κλπ.

Θεωρώ ότι η γνωστοποίηση για το αν επιβλήθηκε ή όχι ποινή και τι ποινή σε έναν εικονικό παίκτη σε καμία περίπτωση δεν οδηγεί στην αποκάλυψη στοιχείων της προσωπικής του ταυτότητας και συνεπώς δεν τίθεται θέμα ιδιωτικότητας σε αυτό το θέμα βάσει των κανόνων της μαμάς εταιρείας

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



#15 xXKillerBoyGrXx

xXKillerBoyGrXx

    Θαυμαστής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 112 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαGreece
  • Κόσμος:GR12
  • Ήρωας:xXKillerBoyGrXx
Φήμη: 62

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 15:56:02

δηλαδη επιτρπεται να σου δωση ενασ φιλοσ σου ενα λογαριασμο και τον αλλον που ειχεσ να τον διαγραψης??


  • Αυτό αρέσει στον/η giorge03

#16 fatdevil

fatdevil

    Ονειροπόλος

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 89 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαGR3
  • Ομάδα:AEK
  • Κόσμος:GR3
  • Ήρωας:fatdevil
Φήμη: 190

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 16:34:46

Όσοι κατέχουν πέντε πραγματάκια από υπολογιστές γνωρίζουν ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει εξακρίβωση της συγκεκριμένης παράβασης (και 2-3 ακόμη, πχ αλλαγή χείριστη του ήρωα και siting)...
Κατά τα άλλα, ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.

Spoiler

#17 Hurricane

Hurricane

    Απόφοιτος Σχολής Ηρώων

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 302 μηνύματα
  • Ομάδα:Τemple of the king
  • Κόσμος:GR4
Φήμη: 544

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 17:07:42

Καλησπερα κ απο μενα θα ηθελα να πω την γνωμη μου κ εγω,συμφωνω με το  μελος που ανοιξε το θεμα κ 

 

1)μπορει να υπαρχει μια λιστα στο φορουμ ΜΟΝΟ  που να γραφει τις ποινες--ο hurricane 5 μερες για .......,απλα πραγματα κ ολοι να γνωριζουμε τις ποινες που δινονται στους παιχτες ,να υπαρχει μια διαφανεια που λειπει πολυ απο τις μερες μας

 

2)Να υπαρχει κατι σαν safe list, ο καθε παιχτης οταν παιζουν απο τον ιδιο υπολογιστη να δηλωνει στην υποστηριξη ο ταδε παιχτης  κ ο ταδε παιχτης παιζουν απο τον ιδιο υπολογιστη(φιλος.αδελφος,ζευγαρι)

 

μικρες λεπτομερειες που ομως κανουν το παιχνιδι πιο καθαρο κ χωρις υποψιες που βαρυνουν του παιχτες δικαια η αδικα


  • Αυτό αρέσει σε Psychedelic Malousis, dina και goof123

#18 spidy

spidy

    Ασημένιος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 892 μηνύματα
  • Ομάδα:Μ. ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ
  • Κόσμος:GR16
  • Ήρωας:LALALALA
Φήμη: 2.046

Δημοσιεύτηκε 18 Αύγουστος 2015 - 17:42:26

Τα είπες τέλεια Odi, και νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει καν αντίλογος με σοβαρά επιχειρήματα. Επίσης νομίζω ότι δεν θα υπάρξει καν απάντηση, μονολεκτική ή όχι.


  • Αυτό αρέσει σε odi και DarkNight GR9

#19 Vezouvios

Vezouvios

    Παρατηρητής

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 16 μηνύματα
  • Ομάδα:Χαβαλένθια
  • Κόσμος:GR9
  • Ήρωας:Vezouvios
Φήμη: 44

Δημοσιεύτηκε 19 Αύγουστος 2015 - 08:54:35

Ευχαριστώ, νομίζω ότι το κομμάτι για τα προσωπικά δεδομένα δεν έχει μεταφραστεί, ή δεν υπάρχει ο σύνδεσμος. Πάντως στα Αγγλικά είναι αυτό: http://uk1.herozerogame.com/policy/

Νομίζω το κομμάτι που μας αφορά είναι αυτό:

 

Collection, Processing and Use of Personal Data 

Personal data is information by means of which a person can be determined, that is to say indications which can be traced back to a person. These include e.g. the name, the e-mail address or the telephone number. Personal data is only collected, used and passed on by us if permitted by law or if the users give their consent to the collection of their data. 

 

Στο οποίο χονδρικά λέει ότι προσωπικά δεδομένα είναι αυτά με τα οποία μπορούμε να προσδιορίσουμε  την ταυτότητα ενός προσώπου ή να οδηγηθούμε σε αυτό, πχ mail, όνομα, τηλεφωνικά νούμερα διευθύνσεις κλπ.

Θεωρώ ότι η γνωστοποίηση για το αν επιβλήθηκε ή όχι ποινή και τι ποινή σε έναν εικονικό παίκτη σε καμία περίπτωση δεν οδηγεί στην αποκάλυψη στοιχείων της προσωπικής του ταυτότητας και συνεπώς δεν τίθεται θέμα ιδιωτικότητας σε αυτό το θέμα βάσει των κανόνων της μαμάς εταιρείας

Πιστεύω ότι η απάντηση του φίλου spidy ήταν κατατοπιστικότατη και άκρως ενδιαφέρουσα. Απο αυτο που μας έδειξε, εμφαινεται ξεκάθαρα οτι δεν αποτελεί προσωπικό δεδομένο και ουτε μπορει κάποιος να επικαλεστεί λόγους τάχα "ιδιωτικότητας" αν γνωστοποιηθεί στον καταγγέλοντα (η ακόμα καλυτερα θα ήταν οπως προαναφέρθηκε ως ιδέα και σε λιστα ποινων) το αν τιμωρήθηκε ενας χαρακτήρας για σοβαρή παράβαση οπως το multi - accounting.  Το ονομα ενος avatar δεν ειναι προσωπικο δεδομενο και δεν προβλέπεται απο κανεναν κανονα του παιχνιδιου. Όταν λοιπον δε γνωστοποιείται, μπορεί κάλλιστα θα θεωρεί επιλήψιμο (όπως π.χ. έχουμε δεί χαρακτήρες να αποβάλλονται απο σερβερ και να επανέρχονται σχεδον άμεσα!!! )


  • Αυτό αρέσει σε odi και DrSuperDuper

#20 Sh3p47

Sh3p47

    Χάλκινος Ήρωας

  • Members
  • ΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδαΚουκκίδα
  • 686 μηνύματα
  • ΤοποθεσίαΒόλος (Μαγνησία)
  • Κόσμος:GR1
Φήμη: 1.007

Δημοσιεύτηκε 19 Αύγουστος 2015 - 09:03:58

δεν υπάρχει περίπτωση οι ποινές να φαίνονται να φαίνονται δημόσια. Όπως σας έχουμε ήδη ενημερώσει, είναι απόρρητες.

 

Κλειδώνει.







Επίσης έχει ετικέτα με μία ή παραπάνω από αυτές τις λέξεις κλειδιά: Multi, Κανονισμός, FAQ, Καταγγελία, Fair play, Ban

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες